Z Krakowa po medal. Najwybitniejsi krakowscy olimpijczycy

Mimo że Kraków od lat nie jest już stolicą Polski, wciąż jest uznawany za jeden z najważniejszych ośrodków kultury i sztuki w naszym kraju. Nie należy jednak przy tym zapominać, że pod Wawelem wychowywali się wybitni polscy sportowcy. Krakowski sport to nie tylko piłka nożna i rywalizacja Cracovii z Wisłą – sportowcy z Krakowa sięgali również po medale olimpijskie. Postanowiliśmy więc przypomnieć najwybitniejszych krakowskich olimpijczyków.

Pierwsi medaliści z Krakowa

Z Krakowem wiąże się już pierwszy start reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich. A dokładniej rzecz biorąc jego plany, które pokrzyżowała wojna polsko-bolszewicka. To w Hotelu Europejskim w Krakowie w październiku 1919 r. spotkali się działacze sportowi z odradzającej się Polski, którzy powołali do życia Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich. Tak zaczęła się historia działającego do dziś Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W 1920 r. w Antwerpii wystartować się nie udało, ale cztery lata później w Paryżu już tak. W stolicy Francji polska ekipa zdobyła pierwsze dwa medale, a wśród sportowców na podium znalazł się krakowianin. Jan Łazarski wszedł w skład drużyny kolarzy torowych, którzy zdobyli srebro w zespołowym wyścigu na 4000 metrów.

Kolejne medale znani sportowcy z Krakowa przywieźli już z następnych igrzysk. W 1928 r. w Amsterdamie świetnie spisali się reprezentanci Polski w jeździectwie, zdobywając drużynowe srebro w skokach i brąz w konkurencji WKKW. W obu zespołach znalazł się krakowianin Michał Woysym-Antoniewicz, brąz zdobył też reprezentujący AZS Kraków Aleksander Małecki.

Zamierzasz przyjrzeć się z bliska krakowskim obiektom sportowym? Przyjedź pod Wawel i wybierz na swój przystanek Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Piłkarze z Krakowa na podium

Utalentowanych olimpijczyków pod Wawelem nie brakowało również w kolejnych latach. Barwy Hutnika Kraków reprezentował np. bokser Stanisław Dragan, który w 1968 r. w Meksyku zdobył brązowy medal w wadze półciężkiej. Na olimpijskie złoto stolica Małopolski musiała jednak czekać do igrzysk w Monachium w 1972 r.

To ta impreza rozpoczęła złoty okres w historii polskiej piłki nożnej. Drużyna pod wodzą Kazimierza Górskiego osiągnęła swój pierwszy sukces, wygrywając finał z Węgrami. W zwycięskiej ekipie znaleźli się także piłkarze z Krakowa – Antoni Szymanowski i Kazimierz Kmiecik z Wisły oraz urodzony pod Wawelem Robert Gadocha. Dwaj pierwsi po czterech latach wzbogacili się o srebrny medal. W 1992 r. do tego zacnego grona dołączyli Marcin Jałocha z Wisły i Marek Koźmiński z Hutnika, którzy zdobyli srebro z kadrą Janusza Wójcika. To do dziś ostatni polski medal w sportach zespołowych. Sukcesy te z pewnością miały późniejszy wpływ na zarobki polskich piłkarzy

Gra w piłkę nożną to Twoja pasja? Sprawdź nasz artykuł, w którym podpowiadamy, jak wybrać najlepsze obuwie piłkarskie – https://www.puffa.pl/2018/07/31/buty-pilkarskie-co-wziac-pod-uwage-przy-ich-zakupie/!

Czterokrotny mistrz z Krakowa i ostatni medaliści

Najwybitniejszym olimpijczykiem związanym z podwawelskim miastem jest jednak bez wątpienia Robert Korzeniowski. Choć urodził się na Podkarpaciu, w latach 90. zamieszkał w Krakowie i to tutaj znalazł swoje miejsce na ziemi, startując w barwach Wawelu. To jeden z najwybitniejszych chodziarzy w historii lekkiej atletyki. Korzeniowski zdobył w tej konkurencji aż cztery tytuły mistrza olimpijskiego, jako jedyny polski sportowiec przywiózł złoto z trzech kolejnych igrzysk w latach 1996-2004. Te osiągnięcia jeszcze długo trudno będzie wyrównać.

Ostatnie jak dotąd “krakowskie” medale igrzysk to zasługa wioślarki i kolarza. W 2016 r. w Rio de Janeiro brązowe medale zdobyli Rafał Majka oraz Maria Springwald (obecnie Sajdak). Ten pierwszy to wychowanek krakowskiego klubu Krakus Swoszowice – stanął na podium wyścigu ze startu wspólnego. Springwald zdobyła natomiast medal wraz z koleżankami z czwórki podwójnej.