Buty piłkarskie – co wziąć pod uwagę przy ich zakupie?

Wybór butów piłkarskich to dosyć problemowa sytuacja, w której należy skupić się na kilku ważnych szczegółach. Zatem czym się kierować podczas zakupu obuwia piłkarskiego, tak aby było one jak najbardziej komfortowe i jak najlepiej dopasowane do naszej stopy?

Po pierwsze – rodzaj nawierzchni boiska

Wybierając obuwie piłkarskie, przede wszystkim powinniśmy przemyśleć na jakim boisku będziemy grać, co pozwoli nam na właściwy dobór butów do danej nawierzchni boiska. Wyróżniamy 4 rodzaje butów piłkarskich oznaczone następującymi symbolami.

  1. FG/AGbuty piłkarskie o takim symbolu doskonale sprawdzą się na nawierzchni pokrytej naturalną trawą. Popularne „lanki” będą spełniać swoje zadanie także no boiskach średnio ubitych, ale też na tych – niezbyt grząskich.
  2. SG/SG-PRO – tzw. „wkręty” przeznaczone są na boiska z naturalną mokrą trawą.
  3. TF, AG – buty na sztuczną trawę, nazywane także turfami doskonale spisują się na popularnych „Orlikach”. Podeszwa takich butów wyposażona jest w niewielkie korki, zbliżone wyglądem do tradycyjnych lanek.
  4. IC/IN/IT – jeśli poświęcamy duża ilość czasu na trenowanie piłki nożnej na hali to znaczy, że przydatne nam będą buty oznaczone symbolem IC, IN lub IT. Buty piłkarskie na hale, zazwyczaj mają podeszwę gumową, co zapewnia doskonałą przyczepność na nawierzchniach pakietowych lub gumowych.

Po drugie – rodzaj stopy

Ze względu na różnorodność modeli butów piłkarskich, dobrze jest określić rodzaj swojej stopy. Umożliwi nam to zdecydowanie bardziej komfortowe użytkowanie obuwia. Zatem jeśli Twoja stopa jest szeroka to znaczy, że powinieneś wybrać obuwie ze skóry naturalnej. Jest to materiał elastyczny, dlatego dopasuje się do stopy w każdym położeniu, a tym samym nie będzie jej uwierać. Natomiast, jeśli swoją stopę określasz jako wąską, to zdecyduj się na obuwie piłkarskie syntetyczne. Materiał syntetyczny jest praktycznie nierozciągliwy, dlatego też buty nie odkształcą się, dzięki czemu będziemy je mogli użytkować przez długi czas. Z kolei osoby ze zwykła stopą mogą zdecydować się zarówno na buty piłkarskie ze skóry naturalnej, jak i z materiału syntetycznego.

Szukasz prezentu dla piłkarza? Sprawdź jakie Pomysły na prezent dla fana piłki nożnej warto rozważyć!

Po trzecie – rodzaj materiału

Wybór materiału z jakiego zostały wykonane dane buty piłkarskie to niezwykle ważny aspekt, który powinien decydować o ich wyborze. Do wyboru mamy dwa rodzaje materiałów:

  • skóra naturalna – do głównych zalet tego materiału możemy zaliczyć to, że jest on trwały, przewiewny i nie nasiąka wodą. Należy mieć na uwadze to, że buty piłkarskie ze skóry naturalnej powinny być idealnie dopasowane do stopy.
  • materiał syntetyczny – obuwie piłkarskie wykonane z materiały syntetycznego są niezwykle wytrzymałe, a także dużo lżejsze od tych, ze skóry naturalnej. Do wad możemy na pewno zaliczyć to, że skóra syntetyczna przepuszcza znacznie mniejszą ilość powietrza do buta.

Potrzebujesz więcej porad dotyczących wyboru obuwia piłkarskiego? Zajrzyj na www.futbolwear.pl!