Rodzaje aparatów ortodontycznych – na który się zdecydować?

Piękny uśmiech to marzenie każdego, niezależnie od wieku i płci. Wiele osób jednak zmaga się z wadami zgryzu, które sprawiają, że wstydzimy się szeroko uśmiechać. Powykrzywiane zęby wyglądają bowiem nieestetycznie. Wśród dzieci w wieku szkolnym mogą stać się także powodem do drwin. Dla osób dorosłych wada zgryzu jest niezwykle krępująca w codziennym życiu, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie leczenia tejże wady przy pomocy lekarza ortodonty.

Udając się na pierwszą wizytę do specjalistycznego gabinetu zajmującego się prostowaniem zębów, otrzymamy od lekarza wskazówki dotyczące leczenia poszczególnych zębów. Następnie zostaniemy skierowani na higienizację, pozwalającą usunąć nadmiar kamienia, aby umożliwić ortodoncie pobranie wycisków niezbędnych do wykonania odpowiedniego dla nas aparatu ortodontycznego. Jednakże, na który aparat z tak wielu możliwych do wyboru warto się zdecydować? Przedstawiamy kilka najważniejszych informacji o różnych modelach aparatów!

Rodzaje aparatów ortodontycznych stałych – aparat metalowy

Jeśli chcemy mieć piękny uśmiech, jednakże ważne są dla nas także kwestie finansowe, najlepiej jest zdecydować się na aparat ortodontyczny metalowy. Jest to klasyczny model z najtańszej półki. Składa się z profilowanego łuku, metalowych zamków oraz kolorowych gumek znajdujących się na zębach, których zadaniem jest łączenie drutu z zamkami.

Aparat ortodontyczny metalowy utrzymuje się na zębach dzięki metalowym pierścieniom, które są przymocowane do zębów trzonowych. Model metalowy niestety, jest najbardziej widocznym aparatem z wszystkich, które obecnie są dostępne na rynku. Jednakże warto wiedzieć, że jest niezwykle efektywny oraz wytrzymały, co w porównaniu z jego niską ceną sprawia, że coraz większa ilość osób decyduje się właśnie na taki aparat. Sprawdzonym miejscem zakupu będzie sklep stomatologiczny.

Aparat porcelanowy – mniej widoczny

W sytuacji, gdy zależy nam, by aparat był nieco mniej widoczny, warto zdecydować się na inne rodzaje aparatów ortodontycznych. Dobrze sprawdzi się model porcelanowy. Jego zamki wykonane zostały z ceramiki, której odcień zostaje dopasowany do koloru naszego szkliwa. Dzięki temu aparaty te są niemal niewidoczne i dlatego też zyskały nazwę estetycznych.

Model porcelanowy cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów, ze względu na jego kolorystyczne dopasowanie do koloru zębów. Warto jednak zdecydować się na mleczny kolor ligatur, gdyż te przezroczyste bardzo często ulegają przebarwieniu pod wpływem jedzenia oraz napojów.

Aparat ortodontyczny – rodzaje. Kiedy wybrać kryształowy?

Całkowicie przezroczystym aparatem ortodontycznym jest ten kryształowy, wykonany z szafiru. Świetnie sprawdzi się w leczeniu zębów, które charakteryzują się doskonałą bielą. Wówczas aparat będzie całkowicie niewidoczny. Jeśli natomiast nasz uśmiech jest lekko żółtawy, lepiej zdecydować się na model porcelanowy.

Zdecydowaną zaletą aparatów szafirowych jest ich znakomita odporność na uszkodzenia oraz brak ostrych krawędzi, które mogłyby podrażniać śluzówkę. Dzięki gładkiemu konturowi aparatu, znacznie łatwiej jest wyczyścić zęby oraz obszary wokół aparatu.

Aparat nakładkowy – wygodna nowość

Mimo iż aparat ortodontyczny nakładkowy jest nowością na rynku ortodontycznym, bardzo szybko zyskał wielu zwolenników. Nowoczesny sposób prostowania zębów, polega na wykorzystaniu przezroczystych nakładek, które można zdejmować i zakładać samodzielnie. Aparat powinien być noszony przynajmniej przez 20-22 godziny w ciągu doby. Można więc go zdejmować jedynie podczas jedzenia i picia oraz szczotkowania zębów, po czym należy jak najszybciej znów go założyć.

Ważne jest także regularne wymienianie nakładek na nowe zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego nasze leczenie. Najczęściej następuje to po 10 dniach lub dwóch tygodniach od założenia poprzedniej partii nakładek. Przezroczyste nakładki, są niemal niewidoczne, dlatego też większość osób, z którymi rozmawiamy, nie będzie miała pojęcia o tym, że jesteśmy w trakcie leczenia ortodontycznego. Taki aparat jest zalecany do użytkowania przez osoby, które nie mają bardzo krzywych zębów. Wówczas korekcja wady zgryzu trwa krótko i jest bardzo efektowna.

Podczas prostowania zębów delikatnie skrzywionych, leczenie może potrwać od pół roku do roku. Oczywiście osoby, mające nieco większą wadę zgryzu także mogą leczyć ją przy pomocy aparatu nakładkowego. Wiąże się to jednak z wydłużeniem czasu noszenia nakładek do przynajmniej dwóch lat lub nawet dłużej. Wadą tej nowatorskiej metody leczenia jest jej cena – warto wziąć pod uwagę, ile kosztuje aparat na zęby. Korekcja niewielkiej wady zgryzu kosztuje około 9-10 tys. zł. W koszt wliczone zostały wizyty kontrolne, wykonanie nakładek, oraz przygotowanie planu leczenia. Natomiast mając większą wadę zgryzu należy przygotować się na wydatek rzędu 14-18 tys.

Rodzaje aparatów ortodontycznych a czyszczenie zębów

Budowa aparatu sprawia, że gromadzą się pod nim resztki jedzenia. Z tego względu powinieneś czyścić zęby częściej i dokładniej, niż do tej pory. Czas na pierwsze mycie przychodzi jeszcze przed śniadaniem; powtarzaj je także w ciągu dnia, po każdym posiłku. Najlepsze efekty uzyskasz przy użyciu szczoteczki ortodontycznej o wyprofilowanym włosiu. Włókna ułożone w kształt litery „V” oczyszczą dokładnie nie tylko szkliwo, ale również klamry, zamki i łuki aparatu.

Przestrzenie międzyzębowe najłatwiej będzie wyczyścić za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej małej, wąskiej szczoteczki. Zawsze miej przy sobie także nici dentystyczne, dzięki którym usuniesz resztki zanieczyszczeń z najtrudniej dostępnych miejsc. Uzupełnieniem codziennej toalety będzie regularne używanie płynu do płukania jamy ustnej.

Dieta dla pacjenta

Jeśli nosisz stały aparat ortodontyczny, powinieneś znacznie ograniczyć lub całkiem zrezygnować z niektórych pokarmów. Słodycze o ciągnącej konsystencji, takie jak cukierki-krówki, gumy do żucia lub żelki, mogą przylepiać się do aparatu, skąd bardzo trudno je usunąć. Zalegająca substancja może doprowadzić do wykształcenia się płytki nazębnej. Unikaj także orzechów i nasion, a twarde owoce i warzywa krój na mniejsze kawałki lub gotuj do miękkości.

Ostrożnie z wybielaniem zębów

Przy noszeniu aparatu, a także do 6 miesięcy po jego zdjęciu, nie jest wskazane wybielanie zębów. Zabieg teoretycznie jest możliwy, jednak miejsca bezpośredniego zetknięcia aparatu ze szkliwem nie zostałyby wybielone. Natomiast bezpośrednio po zakończeniu leczenia, szkliwo jest zbyt słabe, żeby móc wykonać na nim tego typu zabieg.

Regularna kontrola stanu szkliwa i dziąseł

Prawidłowa higiena jamy ustnej i przemyślana dieta zapobiegną próchnicy i niszczeniu szkliwa. Dbałość o zęby nie zwalnia Cię jednak z obowiązku profilaktycznych wizyt u dentysty, i to bez względu na używane rodzaje aparatów ortodontycznych – pamiętaj o nich nawet, jeśli nie dostrzegasz żadnych niepokojących zmian.

Kontrola stomatologiczna jest także konieczna w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek bólu lub dyskomfortu. Im szybciej zaczniesz leczenie, tym skuteczniej zahamujesz rozwój ewentualnej próchnicy i nie dopuścisz do rozprzestrzenienia się jej na inne zęby.