Ile kosztuje aparat na zęby? – przykładowy cennik

W dzisiejszych czasach aparat na zęby to prawie konieczność – nic nie poradzi tu nawet najlepszy stomatolog. Dorośli nie tylko zakładają go swoim dzieciom, ale również sobie. Proste zęby stały się naszą wizytówką. Decydując się na aparat na zęby, musimy wiedzieć, że wiąże się to z pewnymi kosztami – nie tylko jego założenia, ale także kolejnych wizyt u ortodonty. Na jakiego rzędu wydatek powinniśmy być przygotowani, wybierając aparat ortodontyczny?

Od czego zależy cena aparatu na zęby?

Cena, którą zapłacimy za aparat na zęby i późniejsze leczenie ortodontyczne, nigdy nie będzie taka sama. Od czego zależy? Czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to:

 • rodzaj aparatu – może być stały lub ruchomy, który zakładamy na noc,
 • sposób montażu – tradycyjnie aparat jest zakładany po zewnętrznej stronie zębów. Istnieje jednak aparat lingwalny, klejony od wewnątrz, którego nie widać na pierwszy rzut oka,
 • materiał – pacjenci najczęściej decydują się na aparaty metalowe; mają jednak do wyboru także m.in. ceramiczne, porcelanowe czy kryształowe, 
 • długość trwania leczenia ortodontycznego – przed założeniem aparatu na zęby, należy przygotować się, że proces prostowania zębów trwa średnio 2-3 lata. Oznacza to, że przez ten okres czasu będziemy odbywać wizyty kontrolne co miesiąc lub dwa, za które zapłacimy niezależnie od rodzaju aparatu ortodontycznego, na który się zdecydowaliśmy. 

Pamiętajmy również o tym, że jeśli aparat ortodontyczny będziemy zakładać zarówno na górne, jak i dolne zęby, wszystkie koszty zostaną pomnożone przez dwa. Dobrze dobrany powinien nam służyć przez lata – niczym trwałe implanty.

Koszt aparatu na zęby w zależności od materiału, z jakiego jest wykonany oraz sposobu montażu

Koszt aparatu na zęby będzie się różnił w zależności od materiału oraz sposobu montażu, na jaki się zdecydujemy. Jak wygląda przykładowy cennik?

 • Aparat metalowy – 1,5-3 tysięcy złotych,
 • Aparat porcelanowy – 2-4 tysięcy złotych,
 • Aparat szafirowy (kryształowy) – 2,5-5 tysięcy złotych,
 • Aparat lingwalny – 3,5-8 tysięcy złotych. 

Ceny te dotyczą oczywiście tylko jednego łuku. 

Koszty inicjacyjne oraz wizyt kontrolnych

Cena, jaką musimy zapłacić za sam aparat na zęby to dopiero początek przygody. Należy doliczyć niej jeszcze: 

 • Koszty inicjacyjne (konsultacja, plan leczenia) – 200-400 złotych,
 • Pobieranie wycisków lub skany komputerowe – 100-400 złotych,
 • Zdjęcia RTG – 100-200 złotych,
 • Wizyty kontrolne (co miesiąc/dwa miesiące) – 100-200 złotych,
 • Zdjęcie aparatu na zęby – 100-200 złotych,
 • Koszt płytki retencyjnej bądź aparatu retencyjnego – 350-500 złotych lub 1000-1500 złotych.

Do tego dochodzi jeszcze higienizacja, którą należy powtarzać co 3-4 miesiące. Jej cena to średnio 200-250 zł. W razie awarii aparatu, np. odklejenia zamka, również prawdopodobnie będziemy musieli pokryć koszty naprawy, które mogą wynieść nawet 200-300 zł. W większości gabinetów mamy jednak zapewnioną np. tygodniową gwarancję. Jeśli zatem awaria nastąpi do tygodnia od wizyty kontrolnej, naprawa jest bezpłatna. 

Aparat na zęby i leczenie ortodoncyjne – koszty w pigułce

Skoro wiadomo już, za co płacimy, warto podsumować koszty, na jakie musimy się przygotować, chcąc mieć piękny, zdrowy uśmiech. Oto jak przedstawia się przykładowy kosztorys leczenia ortodontycznego górnych zębów aparatem z metalowymi zamkami:

Aparat na zęby Metalowy, 1 łuk (na górne zęby)
Koszty inicjacyjne 350 zł
Pobieranie wycisków 150 zł
Zdjęcia RTG  180 zł
Założenie aparatu 1 800 zł
Koszt jednej wizyty kontrolnej (raz na miesiąc) 150 zł
Koszt wszystkich wizyt kontrolnych (2 lata leczenia = 24×150 zł) 3 600 zł
Koszt wszystkich higienizacja (2 lata leczenia = 8×200 zł) 1600 zł
Zdjęcie aparatu na zęby 150 zł
Płytka retencyjna/aparat retencyjny 400 zł / 1 200 zł 
SUMA 8 230 zł / 9 030 zł 

Ostateczny koszt leczenia ortodontycznego będzie zależał od tego, czy konieczny jest aparat retencyjny, czy wystarczy płytka retencyjna. Płytkę zakłada się na noc przez 1,5-2,5 roku po zdjęciu aparatu, a aparat retencyjny – od wewnętrznej strony zębów na dłuższy okres czasu. Możemy nosić go przez kilka lat, dekadę, a nawet do końca życia. Trzeba tylko wiedzieć, jak dbać o usta i sam aparat.