Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Cena i czynniki, które na nią wpływają

Kuchnia jest sercem każdego domu, miejscem, w którym spędzamy czas, gotując, jedząc i przeżywając wspólne chwile z rodziną i przyjaciółmi. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na kuchnie na wymiar, które nie tylko doskonale pasują do indywidualnych potrzeb i stylu życia, ale także stanowią estetyczny element aranżacji wnętrza. Jednak przed podjęciem decyzji o zamówieniu takich mebli, istotne jest zrozumienie kosztów związanych z tym projektem. Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Od czego zależy jej cena? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania!

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Aktualne ceny

Cena jest jednym z głównych czynników, które warto wziąć pod uwagę, jeśli interesują Cię kuchnie na wymiar. Kraków, Warszawa czy Wrocław mogą zaskoczyć Cię wyższymi kosztami niż mniejsze miasta – wahają się one także zależności od kilku innych czynników, o których piszemy więcej poniżej. Teraz natomiast przejdźmy do konkretnych cen, podanych na podstawie artykułu Zuzanny Kaliskiej-Borowicz, opublikowanego na portalu extradom.pl.

  • Pomiary pomieszczenia kosztują zazwyczaj od 200 do 300 zł.
  • Projekt to koszt od kilkuset do 1000 zł – cena ta może być wliczona do opłaty za realizację.
  • Wykonanie kuchni najczęściej kosztuje od około 1000 zł do 3500 zł za metr bieżący.
  • Za montaż trzeba zapłacić 50-100 zł za godzinę pracy, jednak często jest on wliczony w realizację projektu.

Koszty te są oczywiście orientacyjne i zależą od konkretnej firmy, która zajmuje się zleceniem. Niektórzy stolarze nie dzielą pracy na etapy, a podają pełny koszt za całość usługi. Zawsze warto pytać o to na etapie projektowania, aby później nie zdziwić się koniecznością dodatkowej płatnością np. za montaż.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Czynniki wpływające na cenę

Wiele osób uznaje kuchnie na wymiar za produkt premium i zdecydowanie jest to kwestia, której warto przyjrzeć się bliżej. Takie meble to inwestycja nie tylko w przepięknie prezentujące się pomieszczenie, ale przede wszystkim w idealnie dopasowaną funkcjonalność każdego z nich. Jednak nawet wśród tego rozwiązania czekają na Ciebie różne opcje, które znacząco wpływają na ostateczną cenę, którą przyjdzie zapłacić za wykonanie i montaż kuchni. Należą do nich m.in. poniższe elementy.

Użyte materiały

Jednym z ważniejszych są wykorzystane materiały, gdyż to one mogą znacząco zmienić koszt wykonania kuchni. Do droższych będą należeć oczywiście te naturalne, np. drewno. Meble kuchenne z litego drewna są uznawane za ekskluzywne, nie należy się więc dziwić, że ich cena jest dużo wyższa niż w przypadku popularniejszych rozwiązań takich jak: płyty laminowane czy płyty MDF.

Na to, ile kosztuje kuchnia na wymiar, może wpłynąć m.in. marmurowy blat, który cieszy się coraz większą popularnością w pomieszczeniach kuchennych i wspaniale prezentuje się na wyspach. Cenę podnoszą więc indywidualne elementy projektu, które mogą wymagać sprowadzenia materiałów na specjalne zamówienie i których wykonanie zajmuje więcej czasu oraz jest bardziej wymagające.

Warto wiedzieć, że koszt kuchni na wymiar jest zależny także od wykończenia mebli (możesz zdecydować się m.in. na lakierowane fronty, fornir, czy matowe powłoki). Jeśli szukasz budżetowej opcji, odpowiedni wybór może przybliżyć Cię do jej osiągnięcia. To, ile kosztuje kuchnia na wymiar w zależności od użytego materiału, kształtuje się następująco.

  • Meble drewniane kosztują od około 2000 zł do nawet 6000 zł za metr bieżący. Na tak duży przedział cenowy ma wpływ rodzaj drewna, na jakie się zdecydujesz. Najdroższe są meble z drewna egzotycznego, nieco tańsze są te z dębowego, następnie bukowego, a do najtańszych w tej kategorii należą te wykonane z drewna sosnowego.
  • Meble fornirowane to koszt od około 1000 zł do 3000 zł za metr bieżący. Są one świetnym wyborem, ale każdego, komu zależy na efekcie, jaki dają meble drewniane, ale chce osiągnąć go niższym kosztem. W takich meblach na tańszy gatunek drewna nanoszona jest okleina z drewna droższego.
  • Meble z płyty MDF kosztują od około 1000 zł do 2500 zł za metr bieżąco, co czyni je nieco bardziej budżetową wersją niż meble fornirowane. Cena zależy od rodzaju, na jaki się zdecydujesz – tańsze są te foliowane, natomiast za wersję lakierowaną trzeba zapłacić więcej.
  • Meble z płyty laminowanej to koszt od około 800 zł do 2000 zł za metr bieżący, a więc są najbardziej budżetową opcją. W wielu przypadkach takie meble mogą być doskonałym wyborem nie tylko ze względu na cenę, ale także przez łatwość utrzymania w czystości i wygodę użytkowania.

Powyższe ceny pokazują, że kwestia tego, ile kosztuje kuchnia na wymiar może się znacząco wahać, w zależności nie tylko od tego, na jaki materiał się zdecydujesz, ale także przez konkretne szczegóły dotyczące m.in. jego wykończenia. Przykładowo za meble do pięciometrowej kuchni zapłacisz: co najmniej 4000 zł w przypadku mebli z płyty laminowanej, 5000 zł za meble z płyty MDF oraz fornirowane i 10 000 zł za meble drewniane. To jednak najtańsze opcje i dodatkowo nie uwzględniono w nich dodatkowych kosztów takich jak pomiary, projekt czy montaż.

ile kosztuje kuchnia na wymiar – poradnik
Koszt kuchni na wymiar zależy m.in. od tego, czy w Twoim projekcie będzie dużo wymagających i ekstrawaganckich rozwiązań. Za prostą kuchnię zapłacisz mniej.

Rozmiar i układ kuchni

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na to, ile kosztuje kuchnia na wymiar, jest oczywiście jej rozmiar. Ma on znaczenie dla ilości użytych materiałów – im większa przestrzeń do zagospodarowania, tym większy koszt mebli. Dodatkowo w pomieszczeniach kuchennych o dużym metrażu często jest miejsce na bardziej ekstrawaganckie rozwiązania, np. wyspę czy kolorowe fronty mebli. W małych można na nich zaoszczędzić, aby nie zmniejszać dodatkowo optycznie przestrzeni, a często są one po prostu niemożliwe do zrealizowania.

Dla tego, ile kosztuje kuchnia na wymiar, znaczenie ma także jej układ. Bardziej skomplikowane rozwiązania mogą okazać się wymagające nie tylko podczas projektowania, ale również w trakcie montażu, przez co koszt kuchni wzrośnie.

Dodatki i nowoczesne rozwiązania

Jeśli chcesz, aby Twoja kuchnia na wymiar była jak najbardziej funkcjonalna, musisz wziąć pod uwagę to, że może mieć to wpływ na jej cenę. Podstawowe i proste wersje mebli często są mniej praktyczne. Idealnym przykładem są specjalne systemy przechowywania czy szafka cargo wypełniająca idealnie wolną przestrzeń. Dzięki nim znacząco zaoszczędzisz miejsce, ale koszt ich wykonania może być wyższy.

Popularnością cieszą się także listwy LED umieszczone pod szafkami, które idealnie sprawdzają się do oświetlania przestrzeni roboczej. Takie rozwiązanie wymaga przygotowania przestrzeni w meblach, a także zainwestowania w specjalne profile LED, w których montowane są taśmy z oświetleniem. Im więcej takich pomysłów masz, tym więcej zapłacisz za swoją kuchnię na wymiar.

Firma wykonująca kuchnię na wymiar oraz lokalizacja

Ostatnie dwa czynniki mające wpływ na to, ile kosztuje kuchnia na wymiar, połączyliśmy, ponieważ odnoszą się one do firmy, która będzie wykonywać dla Ciebie meble. Im bardziej doświadczona firma, tym jej ceny mogą być wyższe. Popularne biznesy o małej dostępności terminów mogą windować cenę, aby dotrzeć tylko do wybranej grupy odbiorców, którzy są gotowi zapłacić więcej za usługę najwyższej jakości.

To, ile kosztuje kuchnia na wymiar, zależy także od tego, gdzie mieści się firma, która ma je dla Ciebie stworzyć. Najpopularniejszą opcją jest wybranie biznesu z tego samego miasta, jednak zdarza się, że jego siedziba jest oddalona o kilkadziesiąt, a w niektórych przypadkach nawet więcej kilometrów. Wtedy na cenę mebli wpłynie koszt dojazdów. Wykonanie mebli przez firmy z większych miast może być droższe także ze względu na lokalny rynek.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar w IKEA? Budżetowe rozwiązanie

Jeśli interesuje Cię to, ile kosztuje kuchnia na wymiar, warto, abyś poznał coraz bardziej popularne rozwiązanie, jakim jest zamawianie kuchni w sklepach meblowych. Ma ono swoje wady i zalety, jednak może okazać się świetnym wyborem, jeśli zależy Ci na ograniczeniu kosztów. Cena proponowana przez kreator obejmuje zazwyczaj sprzęty elektroniczne. Za same meble przyjdzie Ci zapłacić około 10 000 zł w przypadku zabudowy kuchni o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych. Ostateczny koszt zależy jednak, od konkretnych rozwiązań, na które się zdecydujesz, np. typu zawiasów w szafkach.

Nie jest to kuchnia przygotowana dla Ciebie od A do Z przez stolarza, jednak IKEA daje naprawdę duże możliwości personalizacji proponowanych rozwiązań. Projekt możesz przygotować samodzielnie w intuicyjnym internetowym kreatorze lub zlecić to zadanie specjaliście IKEA bez dodatkowych kosztów. Jeśli nie chcesz mierzyć mieszkania samodzielnie, możesz zdecydować na zakup pomiarowania za 199 zł.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje kuchnia na wymiar, ponieważ zależy to od wielu czynników. Weź pod uwagę m.in. materiały, lokalizację, poziom zaawansowania projektu i wymiary kuchni. Konkretną cenę możesz uzyskać od razu w kreatorze online oferowanym przez sklepy meblowe, np. IKEA.