Trening w domu – jak zmotywować się do ćwiczeń?

Aktywność fizyczna ma wiele form. Możemy np. jeździć na rowerze, pływać, biegać lub chodzić na siłownię. Sport wpływa pozytywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne, dlatego w każdym wieku powinniśmy dbać o ruch w ciągu dnia. Nie trzeba być profesjonalnym sportowcem, wystarczy zacząć ćwiczyć w domowym zaciszu. Trening w domu nie jest trudny, ćwiczenia można dostosować do swoich potrzeb i poziomu zaawansowania. Nie potrzebujemy wiele, by zacząć. Jedyne czego zazwyczaj nam brakuje, to motywacja. Jak zacząć trenować? Zobacz kilka sposobów na zwiększenie swoje motywacji w drodze do wymarzonej sylwetki. 

Trening domatora – motywacja 

Co zrobić, aby nasza motywacja i chęci do ćwiczeń nie kończyły się po kilku dniach? Nie należy zniechęcać się, kiedy pojawiają się zakwasy lub kiedy ćwiczenia wydają się być dla nas zbyt ciężkie. Z każdym kolejnym dniem będzie tylko łatwiej, a trening domowy stanie się przyjemną formą spędzania czasu. 

Po pierwsze – stwórz własny plan treningowy w domu

W dzisiejszych czasach mamy bardzo dużo różnych źródeł, z których możemy czerpać informacje na temat sportu i ćwiczeń. Trenując w domu, należy brać pod uwagę swój wiek i swoje możliwości. Zbyt ciężki trening oraz nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń może powodować kontuzje. Należy dokładnie poznać ćwiczenia i wypróbować te, które nas interesują, a następnie wybrać kilka tych, które dają największe efekty i sprawiają nam przyjemność. Nie warto ćwiczyć na siłę. Trening w domu powinien sprawiać, że będziemy mieć lepsze samopoczucie.

Plan treningowy w domu – aplikacje

Stworzenie własnego planu treningowego nie jest skomplikowane. Zwłaszcza kiedy mamy do dyspozycji wiele pomocnych aplikacji. Dzięki nim mamy przygotowane gotowe plany treningowe i dodatkowo możemy samemu stworzyć listę własnych ulubionych ćwiczeń z dowolną liczbą powtórzeń. Aplikacje liczą czas każdego ćwiczenia i przypominają o treningach. 

Sprzęt do ćwiczeń. Plan treningowy w domu
Mata i hantle to podstawowy sprzęt do ćwieczeń w domu.

Po drugie – zaplanuj konkretne cele

Dobra organizacja to podstawa. Zastanów się, co chcesz osiągnąć i na jakich efektach najbardziej ci zależy. Jeżeli planujesz plan treningowy w domu na odchudzanie, zdecyduj, ile zbędnych kilogramów chcesz zrzucić. Natomiast trening siłowy w domu wymaga zastanowienia się, jakie partie ciała chcemy wzmocnić. Mierz siły na zamiary. Zacznij od małych zmian, a powoli krok po kroku osiągniesz wymarzony efekt.

Po trzecie – stwórz przyjemne otoczenie

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. We własnym mieszkaniu nie musimy zmierzać się z nieśmiałością i kompleksami. Nie obawiamy się, co powiedzą inni, ponieważ jesteśmy sami i nikt nas nie obserwuje. Stwórzmy w domu własny kąt do ćwiczeń. Znajdźmy miejsce, gdzie czujemy się dobrze, jest spokojnie i wygodnie. Dodatkowo możemy włączyć ulubioną muzykę, która umili czas treningu. Wybierz także porę, w której ćwiczy ci się najlepiej oraz kiedy masz najwięcej wolnego czasu. Poranny trening w domu przed szkołą lub pracą to idealny początek dnia.

Po czwarte – przygotuj wygodny strój sportowy

Strój sportowy powinien być przede wszystkim wygodny i dopasowany do aktywności fizycznej. Jeżeli nie masz odpowiednich ubrań i butów, wybierz się na zakupy. Wybierz ubrania takie, w których będziesz czuć się dobrze. Odpowiedni strój dodaje pewności siebie.

Po piąte – zacznij trening w domu i monitoruj efekty

Zrób zdjęcie przed rozpoczęciem treningów i powtarzaj tę czynność co kilka tygodni. Jeżeli zaczniesz zauważać efekty, zwiększy się twoja motywacja do dalszych ćwiczeń. Jeśli nie odczujesz żadnych zmian, zastanów się nad zmianą swojego planu treningowego.

Trening w domu. Kobieta ogląda filmy w internecie
Filmy w internecie – proste instruktaże i tutoriale, jak trenować w domu.

Jak trenować w domu?

Trening w domu bez sprzętu jest możliwy. Nie potrzebujemy specjalistycznych przyrządów, które możemy spotkać na siłowni. Trening w domu dla początkujących wymaga jedynie mobilizacji i samodyscypliny. Jak trenować w domu bez sprzętu?

Trening w domu – filmy na YouTube

W internecie jest wiele przydatnych filmików, w których ćwiczenia są szczegółowo wytłumaczone, dzięki którym poznasz wskazówki jak prawidłowo trenować i jak osiągnąć swoje cele. Dostępne są także gotowe treningi, które pozwolą na stworzenie atmosfery prawdziwych zajęć fitness w twoim domu. Dzięki nowoczesnym technologiom, z łatwością możesz osiągnąć swoją wymarzoną sylwetkę bez wychodzenia na siłownię. W internecie na pewno znajdziesz ćwiczenia odpowiednie na trening z gumami w domu, który wykształci twoje pośladki. Panowie także znajdą coś dla siebie. Z pewnością znajdą poradniki i wskazówki, jak ułożyć plan treningowy w domu dla mężczyzn

Szybki trening w domu

Nie musisz trenować godzinami. Przy doborze odpowiednich ćwiczeń, czasem wystarczy pół godziny dziennie, aby zobaczyć poprawę i poczuć się lepiej.

Sprzęt do ćwiczeń w domu

Kiedy mamy już spokojnie miejsce, odpowiedni strój, wygospodarowany czas i przygotowany plan treningowy, możemy działać dalej. Trening w domu dla początkujących bez sprzętu jest możliwy, ale jeśli chcemy zwiększyć efekty, możemy zaopatrzyć się w niewielkie i niedrogie sprzęty, z którymi możemy ćwiczyć w domu. Na początek zacznij od maty do ćwiczeń. Hantle i gumy o odpowiednim obciążeniu, wzmocnią twój plan treningowy na pośladki, który wykonujesz w domu. Trening z hantlami w domu wzmacnia także trening brzucha. Zobacz nasz artykuł z ćwiczeniami na pośladki: https://www.puffa.pl/2021/02/15/cwiczenia-na-posladki-w-domu-jakie-efekty-mozna-dzieki-nim-osiagnac/.

Trening dla dziecka w domu. Kobieta ćwiczy z małym dzieckiem.
Trening w domu z dzieckiem może być świetną zabawą dla wszystkich domowników.

Trening taneczny w domu

Jak trenować tak, aby sprawiało nam to przyjemność? Poprzez zabawę i radość. Pomoże nam w tym taniec i muzyka. Zumba świetnie sprawdzi się jako trening kondycyjny w domu.

Trenuj z dzieckiem

Opieka nad dzieckiem i brak czasu to częsta wymówka. Jeżeli chcesz ciekawie i pożytecznie zagospodarować czas swojego dziecka, zaproś go do wspólnych ćwiczeń. Trening dla dzieci w domu jest tak samo łatwy i przyjemny, jak i dla dorosłych.

Siłownia to nie jedyne miejsce, gdzie możemy uprawiać aktywność fizyczną. Miejsce do ćwiczeń możemy stworzyć samodzielnie we własnym domu. Wystarczą zaledwie 2-3 krótkie treningi w tygodniu, aby wzmocnić nasze ciało i poczuć się lepiej. Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu, zawsze miejmy przy sobie butelkę wody. Odrzućmy na bok wszystkie wymówki, stwórzmy własny plan treningowy i do dzieła!