Najważniejsze technologie stosowane w butach trekkingowych

Buty trekkingowe są produkowane do wytrzymywania większych obciążeń niż obuwie, którego używamy na co dzień. W lasach, górach i na innych terenowych ścieżkach muszą sprostać trudniejszym wyzwaniom niż chodnik czy asfalt. W związku z tym najlepsi producenci prześcigają się w stosowaniu wymyślnych technologii, które mają poprawić komfort i wytrzymałość takiego obuwia – wśród nich wyróżniają się produkty marki Salomon. Buty trekkingowe kryją w sobie wiele ciekawostek: co warto zatem o nich wiedzieć?

Zastanawiasz się jaką trasę wybrać? Sprawdź nasze propozycje! – Trekking w weekend. Poznaj 5 malowniczych polskich tras

Amortyzacja

Dla komfortu poruszania się w trudnym terenie ważna jest odpowiednia amortyzacja. Dzięki niej łatwiej stawia się kroki, odpowiednie rozwiązania pozwalają również zapomnieć o nierównościach czy kamieniach, które znajdują się pod naszymi stopami.

Jednym z popularnych i cenionych rozwiązań amortyzacyjnych jest pianka EVA. Są w nią wyposażone na przykład buty trekkingowe damskie Salomon, w których znajdziemy technologię EnergyCell. Pianka zapewnia im elastyczność i sprężystość. Oprócz amortyzacji, pomaga izolować but i chronić stopę. To warstwa stosowana przede wszystkim w podeszwie wewnętrznej.

Dopracowane podeszwy

Podeszwa to jednak nie tylko amortyzacja, ale i kilka innych pożądanych cech z przyczepnością na czele. Ciekawą technologią używaną przy produkcji tego elementu jest Contagrip, w którą zostały wyposażone na przykład buty Salomon X Ultra LTR GTX. O przyczepność dba w nich agresywny bieżnik oraz bardzo wytrzymały materiał, z którego są wykonane spody obuwia. Zastosowanie specjalnej mieszanki gumy sprawia jednocześnie, że podeszwy pozostają lekkie i elastyczne.

Wewnątrz podeszwy można z kolei znaleźć tak zwaną ramę Advanced Chassis, która znajduje się pomiędzy podeszwą zewnętrzną a podeszwą środkową. Ta warstwa pomaga jeszcze lepiej kontrolować stawiane kroki, jednocześnie przenosząc energię w kierunku, w którym się poruszamy, przy okazji poprawiając odbicie od podłoża. Dzięki temu buty są bardziej sprężyste.

Komfort wewnątrz buta

W wygodnym przemierzaniu szlaków pomagają też technologie, z którymi stopy stykają się bezpośrednio wewnątrz butów. Jedną z nich są dopasowane wkładki Ortholite, które jeszcze potęgują efekt sprężystości, jednocześnie pomagając odprowadzać wilgoć. Komfort zwiększa również rozwiązanie zwane Seamless Technology. Dzięki niemu konstrukcja buta zawiera niezwykle mało szwów, co chroni przed podrażnieniami skóry w czasie długich wędrówek.

Odporność na wilgoć

Buty trekkingowe powinny chronić stopę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Tutaj kluczową rolę odgrywa membrana, najczęściej wykonana w technologii Gore-Tex. To warstwa, która zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza obuwia, jednocześnie pozwalając na odpowiednią wentylację i odprowadzanie ciepła. Ma zastosowanie nie tylko w butach trekkingowych, ale również na przykład w butach do biegania.

Wiązania

Sznurówki, które co kilka minut plączą się pod podeszwami, to utrapienie wielu turystów. Naprzeciw takim kłopotom wychodzi system sznurowania Quicklace. Dzięki niemu założymy buty łatwo i szybko, zapewniając sobie podróż bez konieczności schylania się do sznurowadeł. Nie trzeba ich bowiem wiązać – zaciąga się je na specjalny, plastikowy ogranicznik. Cała konstrukcja jest dodatkowo chowana pod specjalnym paskiem z tkaniny, dzięki czemu nie ma obaw, że wiązanie się poluzuje.