Ochraniacze piłkarskie na różne typy gry. Na jakie się zdecydować?

Nie wszyscy lubią grać w ochraniaczach. Niektórzy uważają, że popularne “deski” krępują ruchy lub zmniejszają komfort gry. Noszenie ochraniaczy w czasie meczów piłkarskich ma jednak wiele zalet, jest też regulowane przez futbolowe przepisy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ochraniaczy?

Ochraniacze piłkarskie – kiedy są obowiązkowe?

W czasie gry ze znajomymi albo kopania piłki na podwórku ochraniaczy używać nie trzeba i mało kto wychodzi w nich na boisko. W niektórych amatorskich rozgrywkach również nie są wymagane, ale we wszystkich ligowych spotkaniach pod egidą Polskiego Związku Piłki Nożnej piłkarz ma obowiązek gry w ochraniaczach. Według przepisów, stroje piłkarskie mają kilka obowiązkowych elementów – to koszulka, spodenki, getry piłkarskie, ochraniacze goleni oraz obuwie.

Organizator rozgrywek dopowiada, że ochraniacze mają być całkowicie zakryte przez getry. Nagolenniki powinny być sporządzone z gumy, plastiku lub innych podobnych tworzyw oraz zapewniać “odpowiedni stopień ochrony”. W skrócie: bez widocznych pod getrami ochraniaczy sędzia nie wpuści Cię na boisko. Mimo to zdarzały się przypadki, że piłkarze w polskiej Ekstraklasie grywali bez nich – swego czasu jeden ze skrzydłowych zastępował je… kartkami papieru.

Jaką funkcję pełnią ochraniacze do piłki nożnej?

Ochraniacze piłkarskie mają za zadanie chronić golenie. Ten element nogi jest jednym z bardziej narażonych na kontuzje – wystarczy chwila nieuwagi, by rywal zamiast w piłkę trafił w Twoją nogę. Kopnięcie w nieosłonięty piszczel jest bardzo bolesne i może skończyć się poważnym urazem. Najbardziej są na nie narażeni profesjonaliści, którzy ścierają się z rywalami i kolegami niemal codziennie, w czasie meczów i treningów. Warto jednak zakładać ochraniacze nawet w czasie rekreacyjnej gierki ze znajomym. Również wtedy nietrudno o kontuzję, która może zrujnować nam kilka najbliższych miesięcy.

Ochraniacze piłkarskie – rodzaje

Przy wyborze ochraniaczy musimy pamiętać, by dobrze przylegały do nogi. Na rynku dostępnych jest kilka rozmiarów tego sprzętu. Główną część ochraniaczy do piłki nożnej stanowi twarda płytka znajdująca się po zewnętrznej stronie. Jest ona zazwyczaj wykonana z polipropylenu. Od środka ochraniacze wyściełane są pianką. Istnieją jednak trzy podstawowe rodzaje tych akcesoriów, których budowa nieco się od siebie różni.

Ochraniacze na golenie

Najczęściej spotykane. Odpowiadają podstawowemu opisowi tego sprzętu. W ich skład wchodzą jeszcze specjalne pasy, dzięki którym ochraniacze nie przesuwają się na nogach piłkarza.

Interesujesz się sportem? Sprawdź nasz artykuł, w którym przedstawiamy krakowskich olimpijczyków – https://www.puffa.pl/2021/01/12/z-krakowa-po-medal-najwybitniejsi-krakowscy-olimpijczycy/!

Ochraniacze z rękawami kompresyjnymi

Ochraniacze mogą składać się również z samej płytki zabezpieczającej, wsuwanej pod getry. W takim przypadku zwykle są wyposażone w tak zwany rękaw kompresyjny, zakładany na ochraniacze, który utrzymuje je w odpowiedniej pozycji.

Ochraniacze na golenie i kostkę

Oprócz osłony piszczela, mają pomagać w ochronie stawu skokowego. Są przedłużane na dole – znajdują się tam płytki chroniące kostki. Takie ochraniacze zapewniają największą ochronę, ale są też najcięższe i mogą nieco krępować ruchy. Dlatego są rzadko używane przez zawodowych piłkarzy.