Jakie buty trekkingowe wysokie czy niskie?

Buty trekkingowe wysokie czy niskie – co sprawdzi się lepiej na Twoich wycieczkach? Trekkingowe buty są wygodne, dbają o komfort, zabezpieczają przed uderzeniami, zapewniają dobrą przyczepność i stabilność. Takie modele obuwia to niezbędny element turystycznego wyposażenia. Zwykle z ich wyborem wiąże się jednak spora wątpliwość. Zdecydować się na buty trekkingowe niskie czy wysokie?

Na takie pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W niektórych wypadkach lepiej sprawdzą się buty trekkingowe niskie, w innych wysokie. Przeanalizowaliśmy wady i zalety obu rodzajów obuwia trekkingowego, co z pewnością pomoże w podjęciu prawidłowej decyzji. Przeczytaj!

Buty trekkingowe wysokie czy niskie – podstawowa różnica

Rozróżnienie obu rodzajów butów trekkingowych jest dość proste, ale warto doprecyzować różnice. Chodzi o wysokość cholewki, a konkretnie jej części wokół stawu skokowego i pięty. Buty trekkingowe niskie pozostawiają kostkę odsłoniętą.

W wysokich butach kostka jest w całości osłonięta, co wpływa na sztywność obuwia, ale i jego stabilizację. Warto pamiętać, że w sklepach z obuwiem turystycznym znajdziemy także modele pośrednie, często opisywane jako buty z cholewką 2/3. Takie buty trekkingowe pośrednio osłaniają kostkę, kończąc się na jej górnej części.

Decyzja, co wybrać – buty trekkingowe niskie czy wysokie – zależy od:

  • rodzaju terenu,
  • stylu wędrowania,
  • pory roku i pogody,
  • doświadczenia w chodzeniu po górach,
  • osobiste preferencje – pewnie jeszcze ich nie masz, ale wyrobisz z czasem!

Buty trekkingowe wysokie – zalety i wady

Zacznijmy od obuwia wysokiego, popularnego zwłaszcza wśród początkujących górołazów.

Zalety wysokich butów

Dzięki temu, że buty trekkingowe wysokie sięgają za kostkę, są bezpieczniejszym rozwiązaniem. Większa i bardziej sztywna konstrukcja ma lepiej stabilizować staw skokowy. Dzięki temu takie obuwie zmniejsza ryzyko urazów, przede wszystkim skręceń.

Wysokie buty stanowią jednak również lepszą ochronę dla stóp przed uderzeniami. Dzięki pełnej cholewce w takim obuwiu jesteśmy mniej narażeni na kontakt z kamieniami czy skałami. Wysoka cholewka stanowi także barierę dla błota.

Buty trekkingowe wysokie bardziej kompleksowo są w stanie chronić stopy przed zamoknięciem. Jeśli wybierzemy model z nieprzemakalnego materiału, z wysoką cholewką jesteśmy lepiej zabezpieczeni przed spadającymi kroplami deszczu. Do tego w wysokich butach woda nie wleje się górą, gdy wejdziemy do kałuży, a nawet niewielkiego strumyka. Więcej o tym, jak buty radzą sobie z wilgocią, przeczytasz w artykule https://www.puffa.pl/2021/02/08/nieprzemakalne-buty-trekkingowe-jak-wybrac-odpowiednie/

Wysoka cholewka jest też cieplejsza, bo lepiej izoluje nogi od zimna. Często uważa się również, że wysokie buty lepiej stabilizują całą sylwetkę. Wiele zależy tutaj od techniki chodzenia – dotyczy to zwłaszcza górskich szlaków – ale faktycznie takie obuwie wybacza więcej błędów.

Wady butów wysokich

Buty trekkingowe wysokie nie są jednak również pozbawione wad. Ze względu na rozbudowaną cholewkę, której towarzyszy najczęściej dość gruba podeszwa, zazwyczaj charakteryzują się wyższą wagą. To może być uciążliwe w trakcie dłuższych wycieczek. 

Kiedy temperatura rośnie, w wysokich butach terenowych może być też gorąco. I to nawet w przypadku, w którym obuwie jest wykonane z przewiewnych materiałów. Wysoka cholewka w naturalny sposób ogranicza przepływ powietrza. Dlatego, gdy poszukujesz obuwia na letnie wycieczki, decydując czy wybrać buty trekkingowe niskie, czy wysokie, lepiej będzie zdecydować się na niski wariant.

buty trekkingowe wysokie czy niskie - przykładowe wysokie treki
Wysokie buty trekkingowe dobrze chronią kostki, ale za cenę wyższej wagi i ograniczonej oddychalności.

Buty trekkingowe niskie – plusy i minusy

Teraz rzućmy okiem na wady i zalety treków z niską cholewką. Zalety obuwia z niską cholewką będą w pewien sposób przeciwstawne do wad butów wysokich. Wady? Brak tego, co w wysokich trekach jest plusem.

Plusy niskiej cholewki

Każdy, kto zamieni wysoki model na buty trekkingowe niskie, od razu poczuje różnicę. Są zdecydowanie lżejsze, co oznacza, że stopa w mniejszym stopniu męczy się w nich nawet w czasie długiej wędrówki.

Lekkość idzie w parze z większą przewiewnością. W niskich butach większa część nogi ma kontakt z powietrzem, które także łatwiej i w większej ilości dociera do wnętrza.

W niskich butach jesteśmy w stanie chodzić znacznie szybciej. Cholewka nie blokuje stawu skokowego, toteż pełna ruchomość umożliwia rozwinięcie całkiem imponującego tempa. Niskie buty terenowe często są także wygodniejsze, mniejsza część nogi jest w nich narażona na otarcia.

niskie buty trekkingowe w góry
Niskie buty trekkingowe to większa przewiewność i lekki krok.

Minusy treków z niską cholewką

Buty trekkingowe niskie nieco słabiej chronią stopę. Nie znaczy to, że koniecznie jesteśmy w nich bardziej narażeni na urazy stawu skokowego. Jeśli bowiem wybierzemy model z solidnym mocowaniem pięty, but będzie równie dobrze “trzymać” stopę w ryzach. Niezależnie od tego, czy ostatecznie wybierzesz buty trekkingowe wysokie, czy niskie, trzeba zwrócić uwagę na szczegółowe parametry modelu – a przy niskich wariantach jak najdokładniej zweryfikować właśnie stabilność. Dokładne mierzenie butów i recenzje użytkowników pomogą Ci się upewnić co do bezpieczeństwa.

Wiele powie Ci także renoma producenta. Jeśli nie masz doświadczenia w doborze butów, stawiaj na sprawdzone marki, które… myślą za swoich klientów ;). Zobacz, jak prezentują się niskie modele treków od Salomon: https://megaoutdoor.pl/buty_salomon_turystyczne_niskie. Turyści od dziesięcioleci doceniają je za dopracowanie pod kątem bezpieczeństwa.

W takim obuwiu nie ma dodatkowej bariery między przeszkodami a naszymi kostkami. Uderzenie o kamień czy pień nie zostanie w żaden sposób zamortyzowane, co w oczywisty sposób zwiększa ryzyko kontuzji.

Buty trekkingowe niskie słabiej chronią również przed wilgocią i ciałami obcymi. Woda może łatwiej dostać się do wnętrza od góry. Podobnie będzie ze śniegiem, żwirem czy kamykami. Dlatego, niskie modele nie są polecane na zimę. Jeśli chodzi o nieprzemakalność samego materiału cholewki, tu akurat problemu nie ma – wystarczy wybrać wariant z membraną hydrofobową – ale to nie likwiduje problemu niskiego kołnierza.

Więcej informacji o poszczególnych modelach niskich butów trekkingowych można znaleźć na https://dzialdowo.biz.pl/buty-trekkingowe-salomon-przeglad-modeli. To artykuł w całości poświęcony modelom właśnie od tej marki.

Decyzja w praktyce – buty trekkingowe niskie czy wysokie?

Skoro znasz już wady i zalety obu typów, zastanówmy się, w jakich konkretnie sytuacjach sprawdzą się oba warianty. Jak mogłeś zauważyć, oba typy obuwia precyzyjnie się uzupełniają. Zwłaszcza jeśli chodzisz w góry przez cały rok, warto mieć przynajmniej dwie pary – po jednej z obu kategorii.

Kiedy wybrać buty trekkingowe wysokie?

Buty trekkingowe wysokie są stabilne i dobrze amortyzowane, wspomogą nas w czasie wędrówek z ciężkim plecakiem. Cała sylwetka będzie wówczas stabilniejsza. Wysoka cholewka zabezpiecza przed tym, by stopa niespodziewanie nie “uciekła” na nierówności.

Buty z wysoką cholewką będą lepszym wyborem także wtedy, kiedy w czasie wycieczki możemy spodziewać się gorszej pogody. W razie deszczu to właśnie one zdecydowanie lepiej zabezpieczą nas przed przemoczeniem stóp. Z tego samego powodu warto wybierać je przy dobrej pogodzie, ale bezpośrednio po deszczu. W takim obuwiu leśne kałuże nie będą nikomu straszne.

Buty trekkingowe wysokie to także oczywisty wybór na zimę. W niskich butach śnieg łatwo wsypie się do środka. W wysokich, gdy uzupełnimy je stuptutami, można chodzić nawet w wysokim śniegu. Tylko wysokie buty mają też na tyle sztywną cholewkę, by przypiąć do nich raki automatyczne. A to konieczne akcesoria do zimowych wycieczek po górach.

buty trekkingowe wysokie podczas zimowej wędrówki
Buty trekkingowe wysokie czy niskie, gdy planujesz zimowe wypady? Koniecznie wysokie! Dobrze je zawiąż, by od góry nie dostał się ani gram śniegu.

Na wysokie buty warto postawić zawsze, gdy na zewnątrz są niskie temperatury – również jesienią i zimą.

Takie obuwie będzie również bezpieczniejsze dla początkujących wędrowców po górach. Jeśli więc myślimy o pierwszych wypadach w teren, warto rozejrzeć się za butami właśnie z wysoką cholewką.

W jakich sytuacjach lepiej sprawdzą się buty trekkingowe niskie?

Nie brakuje jednak i takich, którzy – jeśli tylko warunki temu sprzyjają – sięgają po buty trekkingowe niskie. Jak już wspomnieliśmy, do ich niezaprzeczalnych atutów należy wygoda. Wiele osób stara się zatem w maksymalnym stopniu z niej skorzystać – chodzą długo i szybko.

Obuwie terenowe z niską cholewką jest idealnym rozwiązaniem na lato. Wówczas będziemy czuć się w nim zdecydowanie lżej i przyjemniej. O tej porze roku jest również nieco trudniej o kałuże. Kiedy tylko zapowiadana jest dobra pogoda, warto postawić właśnie na takie modele.

Buty trekkingowe niskie świetnie nadają się nawet na całodniowe wędrówki z lekkim plecakiem. Jeśli nie zabieramy ze sobą ciężkiego bagażu, na przykład namiotu, to właśnie takie obuwie sprawi, że w mniejszym stopniu będziemy się męczyć.

Wbrew pozorom, niskie buty warto założyć na wyprawę w wysokie góry. Łatwiej w nich zdobywać wysokie szczyty. Są bardziej elastyczne, dlatego umożliwiają precyzyjne układanie stóp na skalnych półkach. Warunkiem jest oczywiście odpowiednia technika chodzenia i wspinaczki.

Obuwie z niską cholewką można wykorzystywać również na co dzień. Wiele modeli ma efektowny wygląd i jest stylizowana na buty sportowe. Dzięki wysokiej amortyzacji i przyczepności może stanowić ulgę dla naszych stóp. Lekkie i niskie buty nadają się do codziennych spacerów zdecydowanie lepiej niż modele z wysoką cholewką.

Podsumowanie – tabela

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jakie buty wybrać. Czy buty trekkingowe niskie, czy wysokie, mogą sprawdzić się równie dobrze. Najlepszy wybór zależy od indywidualnych potrzeb i warunków panujących na szlaku.

NiskieWysokie
Na lato i ciepłe dni jesienno-wiosenneNa zimę, zwłaszcza do chodzenia z rakami
Na suchy terenNa teren mokry, możliwe załamanie pogody
Dla bardziej doświadczonych sportowoDla całkowicie początkujących
Dla chodzących szybko i długoNa wycieczki w spokojnym tempie
Dla wspinających się w wysokich górachDla spacerujących turystycznymi szlakami
Buty trekkingowe wysokie czy niskie – tabela porównująca zastosowania.

Oba typy obuwia mają wady i zalety. Pomyśl o dokładnym charakterze swojej wyprawy i… o przyszłości! Jeśli szukasz butów latem, a zimą też planujesz wypad na górskie szlaki, najlepiej od razu zamówić dwa modele.

Przed zakupem dokładnie wczytaj się w opis butów, umieszczony przez producenta. Stawiaj na sprawdzone marki – w sprzęcie trekkingowym producent ma znaczenie.