Wybieramy tornister szkolny dla dziecka. Na co zwrócić uwagę?

Towarzyszy dziecku przez pięć dni w tygodniu. Uczniowie szkół podstawowych sięgają po niego rano i na dobre rozstają się z nim dopiero po południu. A i wieczorem często muszą zajrzeć, czy znajduje się w nim wszystko, co powinno. Tornister szkolny, bo o nim mowa, to podstawowy element szkolnej wyprawki najmłodszych uczniów.

Już choćby z tego powodu należy zwrócić na niego baczną uwagę. Odpowiednio dobrany tornister szkolny będzie sprzyjał kształtowaniu prawidłowych nawyków, ale przede wszystkim pozwoli na wygodne i bezproblemowe pokonywanie trasy do szkoły, a także przechadzki z sali do sali. Tornister szkolny nieprzystosowany do potrzeb dziecka będzie bardziej przeszkadzać niż pomagać, do tego może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka. Jak więc wybrać odpowiedni model?

Tornister szkolny dla dziecka. Dlaczego będzie lepszy od plecaka?

Ale dlaczego w ogóle stawiać na tornister? Może lepszy będzie plecak? Rodzice uczniów rozpoczynających naukę w szkole podstawowej często zadają sobie to pytanie. Pamiętają, że sami jeszcze nie tak dawno wybierali się na lekcje czy zajęcia z lekkim bagażem, dobierając plecak na wycieczkę szkolną.

W przypadku uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej tornister będzie jednak zdecydowanie lepszą opcją. Jest co prawda nieco cięższy, ale to właśnie on uczy dzieci prawidłowej postawy. Zapobiega kształtowaniu się jej wad, łatwiej ułożyć w nim wszystkie potrzebne rzeczy. Usztywnione plecy sprawiają też, że żaden zeszyt czy podręcznik nie będzie uwierać pociechy.

Tornister szkolny do podstawówki. Na te cechy zwróć uwagę przy wyborze

Źle dobrany tornister szkolny wyrządzi jednak dziecku więcej szkód niż korzyści. Oprócz możliwych wad postawy, może spowodować bóle głowy czy kręgosłupa. Przed zakupem bagażu dla dziecka trzeba więc wziąć pod uwagę kilka czynników.

Wielkość tornistra

To zdecydowanie jeden z najważniejszych czynników gdy kupujemy plecaki szkolne bądź tornister. Jego wielkość musi być dopasowana do wzrostu dziecka. To niestety oznacza, że tornister szkolny do pierwszej klasy po roku czy dwóch trzeba będzie wymienić.

Najważniejsza jest długość bagażu. U góry nie powinien wystawać nad obrys barków, na dole nie powinien nachodzić na pośladki. Najlepiej, by pokrywał się mniej więcej z obszarem pleców dziecka. To samo dotyczy szerokości tornistra.

Waga tornistra

Zbyt ciężki bagaż będzie dla dziecka utrapieniem. Wytyczne w tej sprawie są dosyć jasne. Sformułowała je WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia. Zgodnie z jej zaleceniami, ciężar bagażu nie powinien przekraczać 10 procent wagi dziecka.

Mowa tutaj oczywiście o ciężarze tornistra zapakowanego książkami i szkolnymi przyborami. A że tych może być wiele, warto wybierać jak najlżejsze tornistry. Jeśli nie znajdziemy odpowiedniego modelu, rozwiązaniem może być tornister lub plecak na kółkach – takie modele znajdziesz na https://plecaki.com.pl/pl/c/Tornistry/19.

Wyprofilowane plecy

Jedną z głównych zalet tornistra jest to, że jest dużo sztywniejszy niż plecak. Dzięki temu pozwala na utrzymanie odpowiedniej sylwetki w drodze do szkoły oraz w czasie powrotu do domu. Dziecko nie skorzysta jednak z tego atutu, jeśli plecy, czyli tył bagażu, nie będą odpowiednio wyprofilowane.

Samo usztywnienie nie wystarczy. Tornister szkolny będzie się nosić wygodnie, jeśli będzie posiadać wybrzuszenie w okolicach lędźwi. Całe plecy bagażu powinny być profilowane tak, by jak najlepiej oddawały anatomiczne ukształtowanie pleców dziecka.

Odpowiednie szelki

Do pełnego sukcesu potrzebne są jeszcze odpowiednie szelki. Powinny posiadać możliwość regulacji. Kiedy dobrze dobierzemy ich długość, będziemy pewni, że dziecko będzie nosiło tornister w prawidłowy sposób. Bez tego nawet najlepiej dobrany bagaż nie pomoże!

Zbyt krótko lub za długo ustawione szelki sprawią, że dziecko będzie chodzić pochylone. Do tego zadbajmy, by szelki były szerokie oraz wyściełane gąbką lub pianką. W takich warunkach tornister szkolny nosi się zdecydowanie bardziej komfortowo.