Plecak na wycieczkę szkolną – na co zwrócić uwagę?

Wycieczki szkolne to bardzo ważny element nauczania, bez którego większość uczniów nie wyobraża sobie roku szkolnego. Na krótkie wyprawy dziecko może zabrać ze sobą swój ulubiony mały plecaczek, jednak na dłuższe pobyty, np. w górach czy nad morzem, warto wybrać specjalne plecaki wycieczkowe dla dzieci. Na co zwrócić jednak uwagę przy ich wyborze? Czym powinien się cechować wygodny plecak na wycieczkę szkolną?

Pojemność i wielkość plecaka

Plecak wycieczkę szkolną powinien odznaczać się się przede wszystkim dużą pojemnością. Odpowiednia ilość miejsca sprawi, że dziecko będzie mogło zabrać ze sobą wszystkie niezbędne przedmioty. Zbyt mała przestrzeń często powoduje, że artykuły w jego wnętrzu mogą szybko się zniszczyć. Przy przepełnionym plecaku może też dojść do innych nieprzyjemnych sytuacji. Uczeń, który będzie próbował zasunąć zamek plecaka, może go po prostu wyrwać. I uszkodzić przy tym cały pakunek.

Dobierając wielkość plecaka, należy dokładnie sprawdzić, czy pociecha da radę swobodnie poruszać się z nim oraz czy nie jest on zbyt ciężki. Duża waga może spowodować groźne dla kręgosłupa przeciążenie. Do tego przepełniony plecak nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy. W niewielkim plecaku trudno poukładać przedmioty zabierane na wycieczkę. Gdy będzie ich zbyt dużo, będą też uwierać w plecy dziecka.

Wielu rodziców decyduje się więc na plecaki Coolpack, które są bardzo lekkie, a do tego, w zależności od modelu, wyróżniają się pojemnością nawet do 27 litrów. Są więc one idealnym rozwiązaniem zarówno na wycieczki szkolne, jak i na zajęcia lekcyjne.

Plecak na wycieczkę szkolną – stelaż i usztywniane plecy

Dla starszych dzieci polecane są plecaki usztywniane młodzieżowe. Wybierając je, warto zdecydować się na model posiadający wbudowany stelaż wewnętrzny, który najczęściej można wyjąć. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pakunek będzie można wykorzystać nie tylko na szkolne wycieczki, ale także na dodatkowe zajęcia. Plecaki na stelażu poleca się szczególnie na dalekie wyprawy, gdzie będzie trzeba zabrać ze sobą dużo bagażu.

Mniejsze plecaki powinny mieć raczej nieco bardziej miękkie usztywnienia pleców. Ten element sprawia, że podczas długich wypraw plecy będą idealnie podtrzymane. Maszerowanie będzie wówczas zdecydowanie przyjemniejsze. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na usztywnienia w kluczowych miejscach, na łopatkach i przy lędźwiach. Plecak na wycieczkę szkolną powinien posiadać w tych obszarach wzmocnienia z miękkich poduszek, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych odgnieceń.

Ile kieszeni powinien mieć plecak na wycieczkę szkolną?

Dobrze dopasowany plecak powinien cechować się również odpowiednią konstrukcją. W przypadku plecaków wycieczkowych istotne jest to, by posiadał dwie duże kieszenie. W jednej można bezpiecznie umieścić prowiant i napoje, bez których nie obejdzie się żadna wyprawa. Druga będzie przestrzenią na dodatkowe przedmioty, bluzę czy zapasowe ubrania.

Plecak na wycieczkę szkolną będzie bardziej funkcjonalny, kiedy do tego będzie wyposażony w kilka mniejszych kieszonek zasuwanych zamkiem. Można w nich przechowywać mniejsze przedmioty. Takie kieszenie nadają się do tego, by schować w nich legitymację szkolną, okulary przeciwsłoneczne czy portfel. Nie będzie obaw, że zostaną przygniecione przez inne przedmioty, do tego dziecko będzie miało do nich łatwy dostęp. Funkcjonalne plecaki na wycieczki z wieloma kieszeniami znajdziesz na https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki/84.

Wytrzymały materiał i odporność na przemakanie

Plecak wycieczkowy powinien być wykonany z bardzo wytrzymałego materiału, dzięki któremu będzie można używać go przez wiele lat. To gwarancja, że w czasie wycieczki nie pojawią się na nim żadne pęknięcia. Nie ma nic gorszego, niż „awaria” plecaka w czasie wycieczki. Dlatego najlepiej sprawdzają się plecaki na wycieczkę szkolną wykonane z syntetycznych materiałów na bazie poliestru.

Dodatkowo warto wybierać plecaki wykonane z wodoodpornych tkanin, z powłoką z poliuretanu. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych zapobiegną przemoczeniu rzeczy znajdujących się wewnątrz pakunku.

Najwygodniejsze będą z kolei modele z plecami pokrytymi specjalną przewiewną siateczką. Zapewnia ona odpowiednią wentylację oraz sprawia, że wilgoć i pot są lepiej odprowadzane. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zmniejsza się ryzyko, że dziecko nabawi się poważnego przeziębienia spowodowanego przewianiem czy przegrzaniem. Odpowiednio dobrany plecak na wycieczkę szkolną jest więc ważny nie tylko ze względu na wygodę i komfort, ale i zdrowie pociechy.