Wiertła dentystyczne – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Na słowo “dentysta”, “zabieg dentystyczny” wielu osobom robi się słabo. Chyba nikt nie lubi chodzić do stomatologa. Dlatego też trzeba dobrze dbać o zęby. Niestety czasami sytuacja zmusza nas do wybrania się do gabinetu. 

Na stanowisku pracy każdego stomatologia znajduje się wiele przyrządów. Jednymi z nich są wiertła dentystyczne. Są one niezbędne i konieczne do użycia praktycznie podczas każdego zabiegu. O czym warto wiedzieć, zanim udasz się do dentysty? Zapoznaj się ze sprzętem. 

Wiertła dentystyczne – do czego służą? 

Jak wspomniałam wcześniej, wiertła są wykorzystywane do praktycznie wszystkich zabiegów u stomatologa. To właśnie ten przyrząd pozwala szlifować, ciąć, usuwać twarde tkanki przy zębach, a także odwzorować idealny kształt leczonego zęba. Dzięki temu zabieg może przywrócić piękny uśmiech każdemu pacjentowi. 

Dzięki wiertłom stomatologicznym można także usunąć próchnicę zębów, leczyć kanałowo, czy przygotować odpowiednio zęby do zakładania koron lub plomb. Jak sam widzisz, zastosowanie jest naprawdę duże. Nic więc dziwnego, że na rynku dostępne są narzędzia o wielu kształtach, które mają różne przeznaczenie i można je dostosować do konkretnego zabiegu. 

Wykorzystanie wiertła podczas endodoncji lub zabiegów chirurgicznych zapewnia skuteczność wszystkich leczeń. Dodatkowo dzięki nim po wizycie wszystko goi się szybciej i istnieje dużo mniejsze ryzyko jakiejkolwiek infekcji lub powikłań.

Z czego zrobione jest wiertło dentystyczne?

Na rynku można znaleźć naprawdę wiele kształtów wierteł dentystycznych, które mają różne zastosowania. Tak samo jest z materiałem, z którego się je wykonuje. Najpopularniejsze są jednak narzędzia stomatologiczne z cząstek diamentowych, stali nierdzewnej, węglika wolframu oraz ziarna. 

Jak działają wiertła dentystyczne?

Aby wiertła mogły zacząć działać, należy je umieścić w urządzeniach napędowych, które są niezbędne w każdym pokoju zabiegowym. Najczęściej wiertło wkłada się do turbiny stomatologicznej, która napędzana jest powietrzem i pracuje na wysokich obrotach. Za pomocą szybkich ruchów można skutecznie ciąć i szlifować zęby. 

Wiertła stomatologiczne

Wiertło dentystyczne umieszczone w narzędziu napędowym. Dzięki temu może pracować i wykonywać nawet skomplikowane zabiegi.

Czy wiertła dentystyczne są jednorazowe?

Nie. Wykorzystuje się je wiele razy. Jednak nie musisz się tym przejmować, ponieważ po każdym zabiegu są one specjalnie i dokładnie dezynfekowane i sterylizowane. Dzięki temu można użyć sprzętu po raz kolejny bez obaw o zakażenia lub inne infekcje. 

Wiertła dentystyczne – rodzaje, które pojawiają się w gabinetach stomatologicznych 

  • wiertła diamentowe – są to najbardziej wytrzymałe i trwałe narzędzia z tej kategorii. Stosowane są przede wszystkim do usuwania próchnicy zębów, cięcia twardych tkanek oraz do polerowania powierzchni zębów i ich szlifowania. Tych wierteł nie może zabraknąć w żadnym gabinecie. Narzędzia wykonane są ze stali nierdzewnej, która pokryta jest diamentowym proszkiem. Na rynku można dostać je w wielu rozmiarach oraz kształtach. Wiertła diamentowe to gwarancja najwyższej jakości i precyzji wykonywanego zabiegu. Jedynym minusem jest to, że szybko się zużywają.
  • wiertła z węglika spiekanego – wytrzymałe i niezwykle precyzyjne narzędzia, które używa się przede wszystkim do pracy przy koronach, cięciach, kształtowania kości czy przygotowania ubytków. Tego typu wiertła wydajne i pasują do innych urządzeń stomatologicznych. Ich długa żywotność sprawia, że są często wykorzystywane w gabinecie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych kształtów, które można dopasować do zabiegu oraz pacjenta. 
  • wiertła stalowe – najczęściej używa się ich do przeprowadzania zabiegów, gdzie trzeba wykonać zmian retencyjnych w uzębieniu pacjenta. Pracują wolniej od wcześniej wymienionych wierteł, ale także są poprzeczne w gabinecie. Wykorzystuje się je także do pozbycia się próchnicy z zębów. Są to narzędzia, które nie są trwałe i często trzeba je wymieniać. Jednak nie ulegają tak szybko przegrzaniu podczas pracy, jak diamentowe czy z węglika spiekanego. 

Wiertła stomatologiczne diamentowe a stopień ziarnistości 

Na wiertłach w gabinecie dentystycznym można zauważyć różnego rodzaju kolory. Są one istotne, ponieważ oznaczają stopień ziarnistości danego urządzenia. Kolory te określają agresywność wiertła. Jest to rozmiar pojedynczego ziarna diamentu osadzonego na wiertle. Wyróżniamy kolory: 

  • czarny – gruboziarnisty
  • zielony – ziarnisty 
  • niebieski – średnioziarnisty 
  • czerwony – wygładzający 
  • biały – bardzo wygładzający 
Wiertła stomatologiczne i ich kolory

Kolory na wiertłach pozwalają skuteczniej dobrać je to wykonywanego zabiegu.

Ile kosztują wiertła dentystyczne? 

Wszystko zależy od ich przeznaczenia i wykonania. Jednak najczęściej ceny wahają się od 10 do 20 zł za jedną sztukę. Oczywiście na rynku można znaleźć także produkty, które będą kosztować dużo więcej. 

Jak widzisz, wiertła dentystyczne są niezwykle potrzebne w zawodzie stomatologa. Bez nich bardzo trudno byłoby przeprowadzić jakiekolwiek zabiegi.