Sprzęt do biegania trailowego. Co trzeba przygotować na trasę?

Bieganie może być znakomitą rozrywką, ale nawet taka aktywność po jakimś czasie może się nieco znudzić. Sposobów na przełamanie biegowej rutyny jest kilka. Jednym z najciekawszych jest jednak zmiana otoczenia i rodzaju podejmowanego wyzwania. W poszukiwaniu takich właśnie nowych bodźców wielu biegaczy decyduje się na bieganie trailowe.

Takie treningi pozwalają odciąć się nieco od miejskiego zgiełku i codziennej gonitwy. Biegi trailowe mają jednak również wiele innych zalet, także tych prozdrowotnych. Rozpoczęcie przygody z tą aktywnością wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Jednym z jego elementów powinien być dobór odpowiedniego sprzętu do biegania. A ten będzie nieco różnił się od akcesoriów, których używają “asfaltowi” biegacze.

Biegi trailowe – co to znaczy? Charakterystyka i najważniejsze wyróżniki

Biegi trailowe przenoszą aktywność z miasta na tereny zielone. Trailowe treningi i starty wiążą się z bieganiem po ścieżkach wytyczonych w lesie i na polach. Często teren jest pofałdowany. Szlaki biegowe nie są idealnie ubite i równe, ale dzięki temu bardziej urozmaicone.

Biegi trailowe przyciągają ciszą i czystym powietrzem, które pozwala lepiej dotlenić organizm. Towarzyszą im piękne widoki, w czasie takich treningów można obcować z naturą. Bieganie trailowe to także odpoczynek dla stóp i stawów, mocno obciążanych na betonowych i asfaltowych nawierzchniach.

Trasy trailowe często są pofałdowane i mocno zróżnicowane. To pozwala na przerwanie biegowej monotonii, ale także na wyrobienie lepszej kondycji. Biegi trailowe mogą być traktowane również jako świetny trening wzmacniający. Pomoże w lepszej stabilizacji w czasie biegu, wzmocni mięśnie boczne nóg.

Sprzęt do biegania trailowego – dlaczego potrzeba specjalnych akcesoriów?

Bieganie w terenie oznacza jednak nie tylko korzyści, ale także wyzwania. Jednym z nich może być towarzysząca takim treningom adrenalina – nigdy nie wiadomo, co czeka nas w czasie treningu w lesie.

Problemy i ryzyko kontuzji może sprawiać zróżnicowana nawierzchnia. W czasie biegów trailowych często można natknąć się na kamienie, wystające korzenie czy też dziury i wypukłości. Do tego potrzebne będą specjalne buty, które zapewnią przyczepność na nierównym i zróżnicowanym terenie. Na trasie można też spodziewać się błota czy wody, co również stanowiłoby wielkie wyzwanie dla butów na asfalt.

Do tego dochodzi fakt, że w czasie trailowych treningów zwykle jesteśmy nieco dalej od cywilizacji. Gdy pogoda zaskoczy nas w mieście, łatwo znajdziemy schronienie. W terenie jest o to trudniej, dlatego potrzebne są ubrania odporne na deszcz i zmiany temperatur. Dodatkowo zwykle na odludnym szlaku warto mieć ze sobą nieco więcej wyposażenia – tak na wszelki wypadek.

Buty do biegania trailowego

Największą różnicę w sprzęcie do biegania widać na stopach. Jak już zaznaczyliśmy, bez odpowiedniego obuwia w terenie ani rusz. Dla przyczepności kluczowy będzie odpowiedni bieżnik. W butach trailowych jest on głębszy niż w obuwiu na asfalt. Dzięki temu wypustki lepiej wgryzają się w grząskie i miękkie nawierzchnie.

Buty do biegania trailowego powinny być także otoczone gumowym otokiem. Dzięki temu stopa jest lepiej chroniona przed uderzeniami o wystające korzenie czy kamienie. Z podobnego powodu buty do biegania trailowego muszą mieć nieco sztywniejszą podeszwę. Dzięki temu nie będziemy wyczuwać kamieni pod stopami.

W lesie często możemy natknąć się na kałuże, dlatego warto wybierać buty z membraną. Istotna będzie też wytrzymałość cholewki, która może być narażona na kontakt z gałęziami i ostrymi krawędziami. Najlepiej wybierać profesjonalne buty do biegania w terenie. Do czołowych modeli należy obuwie z serii Salomon Speedcross, które spełnia wszystkie opisane wymagania.

Salomon to zaufana marka, od lat uwielbiana przez sportowców. Nie zawodzi! Najwygodniejsze, bezpieczne buty trailowe od tego producenta znajdziesz u oficjalnego dystrybutora – w sklepie Megaoutdoor. Przejrzyj tutaj różne modele: https://megaoutdoor.pl/buty_salomon_do_biegania_teren

Ubrania potrzebne na bieg trailowy

Podstawą stroju do biegów trailowych jest dobrze dobrana koszulka. Powinna być wykonana z syntetycznego materiału. Dzięki temu będzie szybko wysychać i uchroni nas przed wyziębieniem spoconego organizmu. Dobrym rozwiązaniem będą koszulki z wyższą stójką, która ochroni szyję – w otwartym terenie jesteśmy narażeni na podmuchy wiatru.

Warto mieć ze sobą na trasie również kurtkę do biegania. Biegacze trailowi stawiają na cienkie, dobrze dopasowane kurtki z regulowanym kapturem. Jesienią czy wiosną przydatne będą modele z membraną Gore-Tex, która chroni przed przemakaniem.

Jeśli tylko nie wyruszamy na biegowe trasy zimą – a wówczas bieganie w terenie jest niezwykle trudne – na nogi powinny wystarczyć krótkie spodenki. W sklepach ze sprzętem i ubraniami sportowymi łatwo znajdziemy modele kompresyjne. Dobrze dopasowują się do ciała i skutecznie odprowadzają pot. Do tego będą utrzymywać mięśnie ud w odpowiedniej temperaturze.

Ubiór biegacza terenowego powinny uzupełniać skarpety kompresyjne Salomon. To z jednej strony dbałość o komfort w czasie biegu, z drugiej krok w kierunku zmniejszania ryzyka kontuzji. Takie skarpety podtrzymują bowiem mięsień dwugłowy i pomagają amortyzować wstrząsy mięśni. By skorzystać z regenerujących właściwości kompresji warto pozostawić je na nogach przez kilkadziesiąt minut po zakończeniu treningu.

Zegarek, plecak i inne akcesoria

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które interesują biegi przełajowe. Jak się przygotować do biegania wieczorami w terenie? Część z nas tylko wtedy jest w stanie wygospodarować wolną chwilę. By zaradzić temu problemowi, warto zabierać ze sobą na trasę czołówkę. To zdecydowanie najbardziej praktyczny sposób oświecania sobie biegowej ścieżki. Jeśli wybieganie ma być długie, nie zapomnijmy o zapasowej baterii!

Wśród niezbędnych akcesoriów na treningi z daleka od domu wymienić trzeba także plecaki do biegania Salomon. To tam będziemy przechowywać najpotrzebniejsze rzeczy. W plecaku musi znaleźć się jedzenie oraz napoje. Przydatna może też okazać się mapa czy kompas, czyli sprzęt do biegów na orientację. Warto mieć również ze sobą folię NRC, która w razie problemów zapobiegnie wyziębieniu. Plecaki do biegania mają też zwykle specjalne kieszenie na telefon.

W odpowiednim nawigowaniu może nam jednak również pomóc sportowy zegarek. W sklepach dla biegaczy znajdziemy dziś zegarki z GPS-em. Warto zainwestować w sportowy model, który zmierzy także naszą kadencję, tempo, spalone kalorie itd. Zegarek do biegania w terenie musi być też odporny na uderzenia.