Nadruk na ubraniach – jak to przebiega jego wykonanie krok po kroku?

Nadruk na ubraniach zyskuje coraz większą popularność. Z takich sposobów znakowania swoich produktów korzystają firmy odzieżowe, przygotowując partie swoich ubrań na rynki całego świata. Wówczas jednak sam proces wykonywania nadruku interesuje nas w niewielkim stopniu – liczy się efekt końcowy.

Nieco inaczej jest wówczas, gdy sami jesteśmy pomysłodawcami wykonania nadruku na koszulce czy bluzie albo zamawiamy partię różnych elementów odzieży roboczej dla pracowników firmy. W takich przypadkach warto wiedzieć, jak krok po kroku przebiega cały proces i w jaki sposób przygotować projekt, który da się wykonać konkretną techniką. Przyjrzeliśmy się więc, jak wygląda przygotowanie nadruków na ubraniach trzema popularnymi metodami: sitodrukiem, sublimacją oraz termotransferem.

Nadruk na ubraniach – sitodruk krok po kroku

nadruk na ubraniach w formie sitodruku

Koszulka znakowana sitodrukiem, źródło zdjęcia: strona sklepu Printsc

Sitodruk to jedna z najpowszechniej stosowanych metod znakowania odzieży. Taki nadruk na ubraniach pozwala na uzyskanie trwałego efektu, a jego koszty spadają wraz ze wzrostem nakładu. Plusem sitodruku jest także możliwość dokładnego odwzorowania nawet małych elementów graficznych, które można nanieść na większość popularnych materiałów odzieżowych – zarówno tych naturalnych, jak i syntetycznych.

W uzyskaniu zadowalającego efektu najważniejsze jest wykonanie odpowiedniego projektu – a przynajmniej na tym etapie najczęściej pojawiają się problemy. Plik projektu powinien mieć bowiem format wektorowy lub bitmapy, inaczej maszyny do sitodruku sobie z nim nie poradzą. Barwy trzeba określić w skali Pantone, zwykle da się wówczas odwzorować wszystkie. Trzeba jednak pamiętać, że im więcej kolorów będzie zawierać taki nadruk na ubraniach, tym jego cena będzie wyższa. Dokładność grafiki określa wielkość minimalna pojedynczego punktu – w tym przypadku do 0,4 milimetra. Większość drukarni wymaga też, by wielkość projektu była co najmniej formatem A4.

Kiedy już przygotujemy projekt, w ruch idą maszyny. Przygotowany zgodnie z nim szablon nanosi się na specjalną siatkę w kształcie metalowej ramy. Siatkę wypełnia się specjalistycznym preparatem do sitodruku, przy okazji naświetlając. W ten sposób na matrycy pojawia się naszkicowany nadruk na ubranie.

Taki szkic umieszcza się w specjalnej prasie do sitodruku. To wtedy w ruch idzie farba, która zajmuje odpowiednie miejsca w matrycy, wnikając w ten sposób w strukturę materiału. Ostatnim krokiem jest wysuszenie odzieży – nadruk na ubranie jest gotowy i powinien wytrzymać wiele wizyt w pralce

Nadruk na poliestrze – sublimacja krok po kroku

nadruk na ubraniach w formie sublimacji

Nadruk wykonany za pomocą sublimacji na poliestrze, źródło zdjęcia: strona sklepu Logos

Drugą często wykorzystywaną na rynku metodą znakowania odzieży jest sublimacja. Dobrze nadaje się do roboczych ubrań poliestrowych lub takich, w których te syntetyczne włókna stanowią co najmniej 70 procent materiału. Minusem sublimacji jest fakt, że materiał ten musi być biały – na kolorowej odzieży można wykorzystać czarny nadruk na ubranie.

W zamian otrzymujemy jednak świetną jakość wydruku z niemal idealnym odwzorowaniem elementów graficznych, a także niezwykle trwały nadruk na ubraniach. To metoda popularna na przykład przy znakowaniu ubrań firmowych, często wykonuje się nią też nadruki na koszulkach sportowych.

Jak przygotować projekt do sublimacji? Plik powinien być zapisany w formie bitmapy, która pozwoli na dokładne przeniesienie na materiał nawet najmniejszych szczegółów. Metoda ta korzysta z zestawu kolorów CMYK – należy tutaj jednak pamiętać, że nie ma w nim barwy białej, co oznacza, że w miejscach na nią przewidzianych muszą pozostać puste punkty. Projekt może zawierać nawet minimalne detale, wielkość całości też jest dowolna – w praktyce zwykle nadruk na ubraniach w formie sublimacji to maksymalnie format A3.

Gotowy projekt drukuje się na specjalnym papierze sublimacyjnym. Następnie ląduje on na miejscu odzieży, w którym ma się pojawić, i razem z nią przemieszcza do specjalnej prasy. Tam działa na niego wysoka temperatura i duże ciśnienie, które sprawia, że nadruk “przenosi się” z papieru na tkaninę. Później wystarczy poczekać na wystudzenie i nadruk na ubraniach gotowy.

Nadruk na ubraniach – termotransfer krok po kroku

nadruk na ubraniach w formie termotransferu

Bluza znakowana termotransferem, źródło zdjęcia: strona sklepu Printsc

Trzecią popularną techniką, jaką wykonuje się nadruk na ubraniach, jest termotransfer. To jedna z najszybszych metod znakowania odzieży. Równocześnie jest techniką uniwersalną – koszulki czy bluzy do nadruku termotransferowego mogą być wykonane zarówno z bawełny, jak i z materiałów syntetycznych. Dodatkowo zdobienia tego typu można ulokować nawet w trudno dostępnych miejscach.

Ta metoda zapewnia także dobre odwzorowanie kolorów i szczegółów. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą być bardzo trwałe. Minusem jest fakt, że znakowane w ten sposób miejsca ubrań tracą oddychalność.

Ze względu na sposób wykonania, termotransfer bywa nazywany sitodrukiem pośrednim. Podobnie jak we właściwym sitodruku, termotransfer korzysta bowiem z palety kolorów Pantone. Na pierwszym etapie znakowania wykorzystywane są zresztą najczęściej drukarki sitodrukowe. To one nadrukowują projekt na papier lub folię termotransferową. Wybór materiału zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Tak przygotowany wzór pokrywa się specjalnym klejem i nanosi na odzież w prasie termotransferowej. Nadruk na ubraniach powstaje pod wpływem wysokiej temperatury – około 150 stopni Celsjusza – i dużego ciśnienia. Po wyjęciu z prasy od razu jest gotowy. Kleje termotransferowe nie wymagają suszenia, twardnieją w temperaturze pokojowej.