Jak prać bluzy z nadrukiem?

Każdy posiadacz bluzy z nadrukiem musi w końcu ją wyprać. Czy to po jednym włożeniu jej na siebie, czy to po całym miesiącu użytkowania – ten moment musi kiedyś nadejść. I co wtedy? Jak wyprać bluzę z nadrukiem, aby ten się nie zniszczył? Czy producenci odzieży tacy jak Gildan czy Fruit of the Loom podają informacje o sposobie i metodzie prania bluz reklamowych? Skorzystajcie z naszych wskazówek.

Rozszyfrujcie znaczki na metkach

Nie możecie znaleźć “instrukcji obsługi” swojej bluzy? Fruit of the loom i inni najbardziej znani producenci umieszczają je oczywiście na karku lub którymś z bocznych szwów. Często jednak zdarza się, że użytkownik odczuwa dyskomfort podczas noszenia i decyduje się na odcięcie metek. Jeśli więc zrobiliście to i Wy, musicie skorzystać z najbardziej uniwersalnych podpowiedzi. Wiele zależy od techniki nadruku, której użył producent.

Haft komputerowy

To najbardziej trwała metoda znakowania, dzięki temu odzież z tym typem oznakowania można wyprać w wyższej temperaturze, a nadruk zachowa formę i nic mu się nie stanie. Warto więc, aby to on znalazł się w widocznym miejscu Twojej bluzy. Gildan, Stedman czy Malfini (Adler) tworzą wysokiej jakości produkty, które dobrze sprawdzą się przy użyciu haftu komputerowego.

Sublimacja

Tę metodę bardzo często wykorzystuje się przy wykonywaniu nadruków na odzieży poliestrowej. Odpowiednie warunki prania dla takich ubrań to maksymalnie 40 stopni Celsjusza oraz sześćset obrotów na minutę.

Sitodruk

Uznawany jest za wyjątkowo trwałą metodę, a ubrania z tego typu nadrukami możemy prać w 40, a nawet 50 stopniach.

Druk cyfrowy

To trochę mniej trwały sposób znakowania aniżeli sitodruk. Temperatura powinna być stosunkowo niska, najlepiej wynosząca 30 stopni Celsjusza.

O czym jeszcze musisz wiedzieć?

Producenci z reguły zalecają pranie w jak najniższych temperaturach, jeśli więc nie ucięliście metki – postępujcie zgodnie z nią także w przypadku, gdy Wasza bluza posiada któryś z bardziej trwałych nadruków. Szczególną uwagę zwróćcie również na polarową odzież. Elbrus, Regatta i Hi-tec tworzą świetne materiały, jednak powinno się je prać w niskiej temperaturze. Często metka zaleca nawet pranie ręczne.

Przewróć na lewą stronę

Dzięki temu prostemu zabiegowi unikniecie tarcia nadruku o bęben pralki. Nie stosujcie oczywiście żadnych detergentów oraz środków chemicznych, ponieważ sprawią one, że nadruk może blaknąć albo całkowicie wypłowieć.

Suszenie i prasowanie

Unikajcie suszenia ubrań w bębnie pralki, ponieważ wysoka temperatura, która się w niej wytwarza, może być zabójcza dla nadruku. Nie wystawiajcie ich także na słońce, ponieważ podobne działanie będą miały promienie słoneczne. Najlepiej jest rozwiesić bluzy na suszarce i poczekać, aż same wyschną – naturalne powietrze nie niszczy bowiem nadruków. Unikajcie prasowania tego typu ubrań, a jeśli już musicie to zrobić, to na lewej stronie, przy bardzo niskiej temperaturze żelazka.