Odżywki białkowe – rodzaje oraz wpływ na organizm

Białko jest jednym z podstawowych składników odżywczych, które są potrzebne w naszym organizmie. Co więcej, uczestniczą w wielu procesach, które zachodzą w układach człowieka.  Białko wraz z tłuszczami i węglowodanami jest makroskładnikiem, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie. Białko służy przede wszystkim jako źródło energii i uczestniczy w wielu procesach metabolicznych. Wspiera również budowę tkanki kostnej i mięśniowej. Jeśli chcesz dostarczyć białko do swojego organizmu, powinieneś spożywać takie produkty jak: mięso, ryby, jajka czy też mleko. Niestety nie zawsze dostarczone biało wystarcza naszemu organizmowi. Tutaj na pomoc przychodzą odżywki oraz suplementy dla sportowców. Zawierają one składniki, które wzbogacają naszą dietę np. w witaminy i minerały. Jednymi z najbardziej popularnych suplementów są jednak odżywki białkowe. Rodzaje tych preparatów przyprawiają o zawrót głowy. Jakie odżywki białkowe są dostępne na rynku i jak wpływają na nasze ciało? Zacznijmy jednak od tego ile białka potrzebuje człowiek?

Białko w organizmie człowieka – ile go potrzeba

Najczęściej dostarczamy do naszego organizmu witaminy i minerały, ale nie pamiętamy o innych składnikach, które są równie ważne. Takim elementem jest białko. Wiemy już, że to bardzo ważny składnik odżywczy, ponieważ wspomaga pracę wielu procesów w naszym organizmie. To ile białka należy spożyć w ciągu dnia, zależy oczywiście od masy ciała oraz aktywności fizycznej. Uważa się jednak, że białko powinno stanowić 10-20% codziennej diety. Wychodzi na to, że osoba dorosła powinna spożyć 0,9 g białka na jeden kilogram masy ciała. Nie zawsze się to udaje, dlatego wiele osób stosuje odżywki i suplementy dla sportowców – wiele na ich temat przeczytasz na https://sportodzywki.pl.  W taki prosty sposób, możemy uzupełnić deficyt białka w naszym organizmie. Należy jednak pamiętać, że u sportowców wzrasta zapotrzebowanie na białko. Trzeba jednak wiedzieć jakie odżywki białkowe wybierać.

Kiedy najlepiej stosować odżywki 

Uważa się, że białko należy stosować po przebudzeniu oraz w okresie długich odstępów między posiłkami. Jeśli trenujemy, najlepiej spożyć je po około 2 godzinach od zakończenia wysiłku fizycznego. Jakie odżywki białkowe można wybrać? Pamiętaj, że zarówno o proteinowych preparatach jak i suplementacji witamin i minerałów możesz przeczytać o wiele więcej na blogu Sport Odżywki! Kliknij i sprawdź tutaj: https://sportodzywki.pl/witaminy-i-mineraly.

Odżywki białkowe – rodzaje

1. Białko serwatkowe

 Białko serwatkowe jest pozyskiwane poprzez wymianę jonową lub mikrofiltrację. Należy do głównych białek mleka. Można je znaleźć w płynie, który tworzy się po ścięciu mleka. Jest to jedno z najbardziej skutecznych typów białka. Dlatego też jest najczęściej używany w produkcji takich produktów jak suplementy dla sportowców. Jest to także najpopularniejsze białko wśród ludzi uprawiających sport. Można podzielić je na trzy rodzaje: WPC (koncentrat białka serwatkowego), WPI (izolat białka serwatkowego) i WPH (hydrolizat białka serwatkowego). Białko serwatkowe między innymi buduje masę mięśniową oraz wspiera odchudzanie. Co więcej, obniża ciśnienie krwi oraz wspomaga pracę układu nerwowego. 

2. Kazeina 

Kazeina to białko o dość dużych cząsteczkach, które występuje w mleku. Białko to stanowi ponad 80% protein mlecznych. Kazeina jest stosowana bardzo chętnie wśród sportowców z ważnego powodu. Zapobiega ona procesowi rozkładu tkanki mięśniowej. Jest to istotne dla każdego sportowca, dlatego też korzystają z takiej odżywki. Białko to wspomaga także proces budowy masy mięśniowej. Ważne jest także to, że kazeina zawiera dużo wapnia. Dlatego też wpływa pozytywnie na kości. Nie trawi się zbyt szybko, dlatego też dłużej pozostajemy nasyceni i nie podjadamy. 

3. Białko wołowe

Białko wołowe zawiera wiele aminokwasów i powstaje podczas procesu hydrolizy enzymatycznej mięsa wołowego. Suplementy dla sportowców z tego rodzajem białka są idealne dla osób, które nie tolerują laktozy. Jest to białko pochodzenia zwierzęcego, a nie tak jak dwa poprzednie z mleka. Jeśli zależy nam na przyroście mięśni czy większej wydolności organizmu to białko wołowe będzie idealnym wyborem. Wpływa ono także na kondycję, wytrzymałość oraz na lepszą kondycję stawów. 

4. Białko jaja

Dobrze jest skorzystać z białka jaja kurzego, jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy. Dlaczego? Są ubogie w węglowodany i nie zawierają tłuszczy. Dzięki temu możesz szybciej zredukować swoją tkankę tłuszczową. Białko jaja jest bogate w leucynę. Leucyna to aminokwas, który odgrywa istotną rolę w procesie budowy masy mięśniowej.