Najlepsze buty do gry na hali. Na jaki model się zdecydować?

W piłkę nożną można grać przez cały rok. W przypadku naszej szerokości geograficznej największe problemy pojawiają się jednak zimą. Orliki i trawiaste boiska pokrywa wówczas śnieg, a płyty do gry są zazwyczaj zmrożone i niebezpieczne. W związku z tym większość amatorów futbolu przenosi się wówczas do hal. Tam czeka na nich specyficzna, twarda nawierzchnia, do której potrzeba odpowiedniego rodzaju butów. Korki nie mają na nią wstępu – na takich boiskach sprawdzają się tylko specjalne buty do gry na hali, zwane potocznie halówkami. Wyróżnia je podeszwa, która ma dać przyczepność na specyficznej nawierzchni, a często również oryginalna budowa cholewki. Na jaki model warto więc postawić? Przyjrzeliśmy się propozycjom od trzech największych producentów piłkarskiego obuwia: Nike, adidasa i Pumy.

Buty do gry na hali Nike- model React Gato

W wielu przypadkach modele halówek są po prostu odwzorowaniem korków na trawiaste boiska, tyle że z podeszwą przystosowaną do gry w hali. Tak jest między innymi z najważniejszymi seriami butów Nike, jak choćby Legend, Vapor czy Phantom GT. Oprócz tego jednak amerykański koncern ma kilka modeli przeznaczonych specjalnie do gry pod dachem. Należą do nich Nike The Premier, Lunar Gato oraz React Gato, które znajdziesz na https://www.11teamsports.pl/category/buty-pilkarskie-meskie-nike. My zajmiemy się tym ostatnim modelem.

Buty do gry na hali React Gato to bowiem połączenie najważniejszych zalet istotnych w hali: dobrej przyczepności i odpowiedniej amortyzacji. Pomagają w tym specjalne, elastyczne gumowe poduszki umieszczone w podeszwie butów. To system Nike React, który zwraca energię w czasie biegu – dzięki temu lżej odbijać się od podłogi do każdego kolejnego kroku. Podeszwa ma też odpowiednią grubość, która gwarantuje pełen komfort gry.

Atutem butów Nike React Gato jest jednak również innowacyjna cholewka. Jej podstawą jest Flyknit, materiał opracowany przez Nike, który wykorzystuje się w butach zakładanych między innymi przez Cristiano Ronaldo. Tak powstaje cholewka dobrze przylegająca do stopy. W React Gato Flyknit jest jednak połączony z syntetycznymi tworzywami, które jeszcze bardziej uwrażliwiają stopę na czucie piłki. Do tego dochodzi jeszcze pasek wokół cholewki, który zwiększa wytrzymałość butów.

Halówki adidas – model Top Sala

Niemiecki koncern także przystosowuje do gry w hali swoje czołowe modele, takie jak adidas Predator, X Ghosted, Copa czy Nemeziz. Podobnie jednak jak Nike, inżynierowie i projektanci adidasa stworzyli buty, które występują tylko w wersji halowej. Najważniejszymi z nich są buty do gry na hali Top Sala, którymi się zajmujemy.

O ile Nike React Gato są dość innowacyjnym projektem, o tyle adidas Top Sala to przede wszystkim siła klasyki. Co prawda cholewka tych butów jest wykonana z połączenia materiałów syntetycznych oraz tkaniny, ale ten pierwszy to po prostu syntetyczna wersja skóry. To właśnie z niej jest wykonany przód buta, który odpowiada za większość kontaktów z piłką – zawodnik ma nad nimi większą kontrolę. Buty piłkarskie adidas Top Sala wyróżniają się także świetną wentylacją, którą zawdzięczają temu, że część cholewki wykonana jest z lekkiej, wytrzymałej siateczki.

Co znajduje się pod spodem? Buty do gry na hali adidasa opierają się na klasycznej gumowej podeszwie, która dobrze odnajduje się na wszelkich halowych nawierzchniach. Za amortyzację i pełną wygodę gry odpowiada natomiast podeszwa środkowa wykonana w systemie Adiprene. Stopa w butach adidas Top Sala będzie bezpieczna i zabezpieczona przed przegrzaniem.

Buty do gry na hali Puma – model Future Z przeznaczony do hali

W przypadku Pumy mamy do wyboru przystosowane buty do gry na hali z serii Ultra oraz Future, a także modele 365. Za najciekawszą z propozycji niemieckiego producenta uznaliśmy jednak najnowsze buty Puma Future Z przeznaczone do hali, i to nad nimi się pochylimy.

Podobnie jak ich wersja na trawę, halówki Future Z wyróżniają się bowiem niezwykle elastyczną konstrukcją, która pozwala na dużą swobodę ruchów w trakcie gry. Dzieje się tak dzięki systemowi Fuzionfit+, którego podstawą jest pasek kompresyjny umieszczony w centralnej części cholewki. Opasuje on stopę w rejonie śródstopia, zapewniając stabilność w bucie.

Jak buty Puma dbają o przyczepność w hali? Odpowiada za nią Dynamic Motion System z charakterystycznymi nacięciami w kształcie wydłużonych równoległoboków pod podeszwą. Do tego dochodzi niski profil butów, który ułatwia manewry na twardej nawierzchni.