Wsparcie dla sportowców – naturalne metody na skurcze i kontuzje

Żadnemu miłośnikowi aktywności fizycznej nie są obce suplementy dla sportowców. Z szeroką ofertą przychodzi marka This Is Bio czy Lale – kosmetyki dla każdego. Kompleksy witamin i aminokwasów to nie jedyne kategorie suplementów, na które warto zwrócić uwagę. Jakie mniej znane naturalne maści, olejki i suplementy pomogą nam szybciej pozbierać się po kontuzji i poradzić sobie z uciążliwymi skurczami? 

Naturalne metody na skurcze – olejek golteriowy

Skurcze to powszechna zmora nie tylko sportowców. Te mocne, nieustające napięcia mięśni są zupełnie niezależne od naszej woli, atakują nagle i sprawiają ogromny ból. Na częstotliwość oraz intensywność napadów wpływa przetrenowanie organizmu, odwodnienie i zaburzenia równowagi elektrolitowej, ale nie bez znaczenia są również uwarunkowania genetyczne. Mimo dbania o zdrowie, zredukowanie występowania skurczy do zera jest dostępne wyłącznie dla szczęściarzy! Napady skurczy szczególnie często dotyczą biegaczy i osób aktywnych, które zaniedbują rozgrzewkę

Naturalne metody na skurcze – jakie? Poza zadbaniem o odpoczynek i nawodnienie, warto sięgnąć po bardziej zaawansowaną pomoc. Olejek eteryczny golteriowy pozyskuje się z liści golterii rozesłanej. Ta roślina występuje we wschodniej części Ameryki Północnej. Golteria, a dokładniej jej liście, posiada właściwości przeciwbólowe, ściągające (wzmacnianie mięśni i ujędrnianie skóry), działa przeciwzapalnie, niszczy bakterie oraz grzyby. Herbatka z liści golterii pomaga w walce z infekcjami – zanim przyjdzie zima, koniecznie wpisz w wyszukiwarkę ”zdrowa żywność sklep” i zaopatrz się w herbatkę kanadyjską!

Olejek eteryczny z golterii cechuje się działaniem przeciwskurczowym, przeciwreumatycznym, przeciwartretycznym, przynosi ulgę w bólu, a w dodatku uspokaja! Właściwości olejku golteriowego z pewnością nie rozczarują osób regularnie wystawiających swoje ciało na próby. Jak pachnie olejek z liści golterii? Aromat jest rześki, słodkawy i nieco ,,leśny” – świetnie pasuje do niego na przykład olejek eteryczny sosnowy.

Maść żywokostowa – wsparcie w kontuzjach

Kontuzje to zmora wszystkich sportowców – czasami nawet najlepsze przygotowanie treningowe i zdrowy rozsądek nie pomaga uniknąć pechowych sytuacji. Z pomocą w szybkim powrocie do formy przychodzi Matka Natura.

Właściwości żywokostu lekarskiego doceniali już starożytni Rzymianie! W naszym kraju ta dobroczynna roślina występuje powszechnie – można ją rozpoznać po fioletowych, zwisających kwiatach – i jest szeroko ceniona przez farmaceutów oraz kosmetologów. 

Żywokost zauważalnie przyspiesza regenerację tkanek, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Maść z żywokostu lekarskiego przydaje się szczególnie w walce ze stanami zapalnymi stawów, a przyspieszając namnażanie komórek poprawia gojenie się trudnych ran, poparzeń i odmrożeń. To warta uwagi, w stu procentach naturalna pomoc przy leczeniu złamań i skręceń. Po maść z żywokostem powinny także sięgnąć osoby mające problem z przesuszoną skórą, w tym cierpiące na łuszczycę bądź atopowe zapalenie skóry.

Boswellia serrata – nie tylko na stawy

Boswellia od wieków znajduje zastosowanie w medycynie afrykańskiej oraz azjatyckiej – warto w tej kwestii zainspirować się dalekimi kulturami, bo kadzidłowiec indyjski posiada ogrom prozdrowotnych właściwości. Boswellie latwo kupić w Internecie, ale najpierw dowiedz się, dlaczego warto!

Ekstrakt z kory kadzidłowca – boswellia cechuje się właściwościami przeciwbólowymi – przyniesie ulgę każdemu, kogo dotykają problemy ze stawami i kośćmi. Stałe stosowanie jej jako suplementu pozwala poprawić ogólną kondycję układu ruchu, bo kadzidłowiec chroni chrząstkę i tkankę mięśniową. Boswellia przyspiesza także przemianę materii – to szczególnie istotne dla osób odchudzających się – i generalnie podwyższa odporność organizmu na infekcje.. 

To nie koniec dobroczynnych właściwości żywicy kadzidłowca. Kadzidłowiec indyjski redukuje zły cholesterol i poziom trójglicerydów, czym zyskuje popularność wśród zmagających się z zaburzeniami pracy układu sercowo-naczyniowego, pomaga w walce z astmą oraz rozmaitymi problemami jelitowymi. 

Okazuje się, że boswellia serrata wykazuje nie tylko działania  dobroczynne dla ciała, ale i dla duszy! Ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego przeciwdziała depresji, poprawia koncentrację i pamięć, a także zapobiega stanom lękowym. By odczuć różnicę w samopoczuciu suplement należy oczywiście stosować regularnie.

Zarówno pospolite jak i egzotyczne rośliny mogą być nieocenione w radzeniu sobie z kontuzjami i skurczami. Matka Natura oferuje jednak nie tylko doraźną pomoc. Regularne dawkowanie suplementów diety pozwala kompleksowo wpłynąć na kondycję, a tym samym zaoszczędzić problemów na przyszłość. Nie tylko sport to zdrowie!

Suplementy i naturalne maści przydadzą się każdemu sportowcowi. Biegasz? Dowiedz się nieco więcej o suplementacji z innego naszego artykułu: https://www.puffa.pl/2021/04/07/suplementacja-dla-biegacza-czyli-jak-zapobiegac-urazom-i-chorobom/.