Co na katar u niemowlaka – objawy i domowe sposoby na katar u dziecka

Małe dzieci są szczególnie narażone na wirusy, bakterie, a powikłania po źle leczonym przeziębieniu mogą przerodzić się w poważne problemy zdrowotne. Nic dziwnego, że nawet najmniejszy katar u niemowlaka wywołuje niepokój u rodziców.  Jak poradzić sobie z katarem u noworodka? Poznaj domowe sposoby na katar u niemowlaka.

Katar u dziecka – objawy i skutki

Nawet lekkie przeziębienie u niemowlaka jest przyczyną złego samopoczucia. Zatkany nos u noworodka powoduje problemy ze snem. Komfortowy i spokojny sen to podstawa w prawidłowym rozwoju dziecka. Niewyspany maluch będzie marudny i niezadowolony. 

Katar u noworodka to normalne zjawisko, ponieważ układ odpornościowy u małego dziecka nie jest jeszcze odpowiednio wykształcony. Dzieci są podatne na infekcje. Należy jednak nie lekceważyć żadnych objawów i spokojnie wykonywać polecenia lekarza. 

Ile trwa katar u niemowlaka?

Katar u niemowlaka może trwać nawet do 14 dni. Nie powinniśmy się bardzo przejmować, jeżeli nie występują inne objawy przeziębienia. Stosując skuteczne i odpowiednie metody, możemy przyspieszyć powrót do zdrowia naszego dziecka. Jeżeli katar trwa o wiele dłużej, należy zwrócić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny i sposobu leczenia.

Wodnisty i gęsty katar u niemowlaka

Małe dzieci bardzo często mają katar bez dodatkowych objawów, np. w postaci gorączki lub osłabienia. Katar u dziecka może mieć różną konsystencję i różne zabarwienie. Wodnista wydzielina spływa z nosa lub do gardła. Należy dbać o regularne wycieranie noska delikatną chusteczką. Gęsty katar powoduje natomiast zatkany nos u niemowlaka, co przeszkadza w swobodnym oddychaniu.

Warto także zwrócić uwagę na zabarwienie wydzieliny. Zielony katar u niemowlaka prawdopodobnie świadczy o infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Przezroczysta wydzielina może być objawem alergii np. na roztocza, pyłki kwiatowe lub na składniki pokarmowe. 

Warto zadbać także o bezpieczny i komfortowy sen dziecka. Przygotuj odpowiednie okrycie. Zobacz nasz poradnik, jak wybrać kocyk dla niemowlaka: https://www.puffa.pl/2019/10/16/jak-wybrac-kocyk-dla-niemowlaka-poradnik/.

Sposoby na zatkany nos u niemowlaka

Szczególnie uciążliwy jest zatkany nos u niemowlaka w nocy. Niemowlę i katar to nieprzespane noce malucha i rodziców. Do chorego i płaczącego dziecka, trzeba wstawać po kilka razy w ciągu nocy. Zalegającą wydzieliną można odessać za pomocą specjalnego aspiratora do nosa. 

Co na katar u niemowlaka? Gruszka do noska.

Gruszka do nosa to jeden ze sposób na pozbycie się nadmiaru wydzieliny u dziecka. Użycie jej wydaje się bardzo proste i bezproblemowe, jednak wkładanie obcego działa do noska dziecka jest nieprzyjemne. Niemowlę kręci się i płacze. Należy zrobić to szybko i sprawnie, najlepiej kiedy maluch jest spokojny i nierozdrażniony. Poza gruszką jest jeszcze kilka urządzeń, które służą do wysysania zbędnej gęstej wydzieliny z dróg oddechowych dziecka. Są tanie i łatwe w obsłudze.

Co jeszcze na katar u noworodka? – inhalacja 

Odpowiednie nawilżanie dróg oddechowych to podstawa w leczeniu kataru. Pomocne w tym będą specjalne inhalatory. Inhalacje można wykonywać, używając soli fizjologicznej. Jeżeli dziecko nie jest uczulone i nie ma przeciwwskazań lekarza, możemy dodać różne zioła lub olejki.

Katar u dziecka. Niemowlę na rękach.
Zdrowy i komfortowy sen dziecka to podstawa w prawidłowym rozwoju.

Domowe sposoby na katar dla niemowlaka

W leczeniu infekcji u dziecka mogą pomóc krople do nosa lub antybiotyki, jeżeli pojawia się gorączka i inne cięższe objawy. Lekki katar to jednak częsta i niegroźna infekcja. Warto jest zadbać o odpowiednie warunki dla dziecka i pomóc mu w szybszym powrocie do zdrowia.

Nawilżacze powietrza

Bardzo ważne jest, aby powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa, a zwłaszcza śpi, niemowlę, było dobrze nawilżone. Warto jest postawić w pokoju nawilżacz powietrza, do którego dodatkowo możemy wlać różne olejki.

Oklepywanie i właściwa pozycja dziecka podczas snu

Kiedy dziecko ma katar, najlepiej jest układać go na boku lub na brzuszku, tak aby umożliwić spływanie wydzieliny na zewnątrz. Dodatkowo warto co jakiś czas lekko poklepywać malucha po pleckach, aby ułatwić mu odkrztuszanie.

Olejek i maść aromaterapeutyczna

Na katar u niemowlaka w nocy mogą pomóc również specjalne olejki. Kilka kropel wylanych na poduszkę wspomaga oddychanie. Dobrym sposobem jest także rozgrzewająca maść aromaterapeutyczna, którą aplikuje się na klatkę piersiową niemowlaka. Warto jest sprawdzić najpierw, czy dziecko nie jest uczulone na niektóre składniki.

Zatkany nos u niemowlaka bez kataru

O czym może świadczyć zatkany nos bez kataru u dziecka i problemy z oddychaniem? Przyczyn może być wiele. Może to być objaw alergii lub zapalenia zatok. Warto sprawdzić, czy w nosie dziecka nie znajduje się żadne ciało obce. Może to świadczyć także o wrodzonej wadzie. W takim przypadku najlepiej jest skonsultować objawy z lekarzem.

Nawet przy starannym dbaniu o zdrowie noworodka, ciężko jest zapobiec pojawieniu się kataru. Na szczęście przy odpowiedniej wiedzy, łatwo możemy sobie z nim poradzić. Dzięki sprawdzonym sposobom nasz niemowlak będzie mógł spokojnie spać bez zatkanego noska.