Jak wybrać kocyk dla niemowlaka? Poradnik

Wybór kocyka dla niemowlaka to bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. Musi być ciepły, ale nie za gorący, szczególnie w letnie dni. Istotny jest także jego rozmiar oraz materiał, z którego został wykonany. W naszym poradniku przeczytacie, jak odpowiednio wybrać kocyk dla niemowlaka?Czy kołdra dla niemowląt lub też pościel dziecięca 100×135 będzie lepsza niż kocyk? Czy przydatne dla dziecka będzie prześcieradło nieprzemakalne?

Najpierw rozmiar

Wielu rodziców nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że kupno zbyt dużego kocyka jest dla malucha (ale także dla nich samych) bardzo problematyczne. Uważa się, że większy koc pozwoli podwójnie okryć dziecko, a do tego, gdy podrośnie, nie trzeba będzie wymieniać okrycia na nowszy model. To błędne podejście. Podwójne przykrycie może doprowadzić do przegrzania organizmu pociechy, dodatkowo koc może spadać i wplątywać się w kółka wózka podczas spaceru. Co więcej, zbyt duża ilość materiału utrudni nam trzymanie dziecka. Podczas snu dziecko może z kolei zaplątać się w kocyk i mieć kłopoty z oddychaniem. Uważa się, że najodpowiedniejszym rozmiarem dla okresu niemowlęcego, do mniej więcej drugiego roku życia, jest kocyk o wymiarach 75×100 centymetrów.

Szukasz wyjątkowej sukienki do chrztu dla swojego dziecka? Zajrzyj do sklepu internetowego ewaplatek.pl – Kids Fashion!

Materiał

Niemniej istotny jest materiał, z którego wykonany jest produkt. Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się koce minky. Z jednej strony są pokryte bawełną w ciekawe wzorki, z drugiej ciało ogrzewa ciepły polarek. Często rodzice decydują się także na zakup kocyków bambusowych oraz klasycznych bawełnianych. Materiał, z którego wykonany został produkt, musi być miękki i elastyczny. Z oczywistych względów miękki – dzieci znacznie bardziej wolą “milusie” i dobre do przytulania przedmioty. Nie mogą one być jednakże zbyt usztywnione, ponieważ wtedy nie damy rady okryć nimi naszej pociechy. Tanie materiały zaczną sztywnieć już po kilku praniach, dlatego zainwestujmy więcej, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Zwracajmy także uwagę na jakość szwów, którymi są obszyte, aby łatwo się nie rozpruły.

Ile warto mieć kocyków?

Tak naprawdę wystarczy jeden, jednakże zdecydowanie lepiej jest posiadać większą liczbę. Jeden można przeznaczyć na wyjścia i związane z nimi “ekstremalne” przeżycia, a drugi pozostawić jako domowy. To zdecydowanie zaoszczędzi nam pracy przy czyszczeniu i szukaniu alternatywy, gdy jedyny kocyk akurat się suszy. Pamiętajmy także, że dwa lepszej jakości kocyki, które wytrzymają dłuższy czas, to lepsza inwestycja niż ciągłe kupowanie nowych, tańszych produktów. Poza kocykiem potrzebna jest jeszcze cała lista innych rzeczy, które należy przygotować jeszcze przed porodem. 

Pościele dla dzieci – a co z nimi?

Podobnie jak w przypadku kocyków, kupując pościel musimy zwrócić uwagę na jej rozmiary i materiał, z którego została wykonana. Zasadniczą różnicą jest to, że pościeli raczej nie zabieramy ze sobą na spacery. Musi być ona jednak odpowiednia dla pory roku. Można też znaleźć takie, które producenci uznają za całoroczne. To ciekawy pomysł, jednak zawsze dobrze jest mieć przy sobie kocyk, który możemy zabrać właściwie wszędzie.

Śpiworek czy kołderka – co na lato?

W czasie ciepłych dni, gdy temperatura na zewnątrz wynosi około 20 stopni Celsjusza, dobrym rozwiązaniem będzie śpiworek do spania. Letni, lekki i przewiewny, pozwoli maluszkom swobodnie odpoczywać. Dziecko można w niego z łatwością włożyć, a także bez żadnych problemów zabrać na spacer.