Trudne macierzyństwo – jak można oblać egzamin na bycie mamą i jak temu zapobiec

Jest bardzo wiele opinii o macierzyństwie, które często skrajnie się od siebie różnią. Niektóre matki zachwalają rodzenie i wychowywanie dzieci, a inne nie dają psychicznie rady na myśl o kolejnej ciąży. Ciąża, poród i macierzyństwo to naturalne etapy w życiu kobiety. Jednak nie każda kobieta marzy o byciu rodzicem. Niektóre nie czują instynktu macierzyńskiego lub po prostu nie są na to gotowe. Bycie mamą i wychowywanie dziecka to ogromna odpowiedzialność. To od rodziców zależy przyszłość małego człowieka. Nic dziwnego, że pojawia się dużo wątpliwości, czy sobie z tym poradzimy. Świadome macierzyństwo to coś, czego można się nauczyć. Wystarczy odpowiednio się do tego przygotować. Przeczytaj kilka wskazówek jak być świetną mamą i nie zwariować. 

Dlaczego macierzyństwo jest trudne?

W pełni szczęśliwe macierzyństwo to sukces, na który czasami trzeba trochę poczekać. Tak, bycie rodzicem to bardzo trudne zadanie, być może najtrudniejsze i najważniejsze w życiu. Trzeba być w gotowości przez całą dobę, myśleć o drugim człowieku, który nie jest w stanie sam sobie poradzić. Należy przygotować malucha na samodzielne życie, nauczyć go wartości, zadbać o jego bezpieczeństwo i obdarzyć miłością. Wiele rzeczy nie wychodzi, mimo starań nie czujemy się doceniani, popełniamy błędy. Nawet najlepszy rodzic nigdy nie będzie idealny. Pierwszym krokiem do sukcesu jest uświadomienie sobie, że rodzic jest tylko człowiekiem i nie należy obarczać się winą za wszystkie złe wydarzenia. 

Ciąża, poród, macierzyństwo

Wczesne macierzyństwo bardzo często wiąże się z tym, że nie jesteśmy gotowi i nie mamy odpowiedniej wiedzy, jak powinnyśmy zadbać o dziecko. Ciąża to czas, kiedy możemy się spokojnie przygotować czytając książki lub zapisując się do szkoły rodzenia. Jest to także czas na skompletowanie wyprawki dla siebie, jako przyszłej mamy i dla noworodka. Zobacz nasz poradnik, jaki wybrać kocyk dla niemowlaka: https://www.puffa.pl/2019/10/16/jak-wybrac-kocyk-dla-niemowlaka-poradnik/. Pierwsza ciąża to zawsze stres, nawet jeżeli macierzyństwo zaczyna się po 40. Wtedy dodatkowo należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej diety oraz dbaniu o siebie, tak aby dziecko urodziło się zdrowe. 

Matka z dzieckiem, świadome macierzyństwo
Szczęśliwe macierzyństwo. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.

Żyj dla siebie! Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko

Istnieje przekonanie, że matka powinna w pełni poświęcić się dziecku, porzucić pracę i własne pasje. Oczywiście, życie i priorytety zmieniają się po urodzeniu dziecka, natomiast nie należy zapominać o samym sobie. Rodzice żyją dla swoich dzieci, ale przede wszystkim także i dla samych siebie. Każda mama ma swoje potrzeby, zainteresowania, z których nie powinna rezygnować, aby zachować równowagę i w pełni cieszyć się macierzyństwem. 

Słuchaj swojej intuicji i nie porównuj się z innymi

Każda mama najlepiej zna swoje dziecko. Nie słuchaj ślepo rad innych, a szukaj pomocy u zaufanych i doświadczonych osób. W dobie internetu i mediów społecznościowych, gdzie macierzyństwo jest pokazywane w samych superlatywach, ciężko jest nie porównywać swojego życia do życia innych ludzi. Zdjęcia wypoczętych, zawsze zadbanych matek, które mają czas na wszystko, to mylny obraz bycia mamą. Ciąża i macierzyństwo to nie tylko miłość i szczęście, ale także wyrzeczenia i przemęczenie. Należy o tym pamiętać i z dystansem podchodzić do tego, co publikowane jest w sieci. 

Kobieta w ciąży. Ciąża, poród i macierzyństwo.
Ciąża to dobry czas na odpowiednie przygotowanie się do macierzyństwa.

Pozwól sobie pomóc

Samotne macierzyństwo wiąże się z podwójnymi obowiązkami, brakiem wsparcia i pomocy ze strony partnera. Taka sytuacja jest bardzo trudna i nie zawsze jest możliwość, aby zadbać o samego siebie i odpocząć. Jednak kiedy mamy kogoś, kto jest w stanie na chwilę zająć się naszą pociechą, powinniśmy pozwolić sobie pomóc. Jeden dzień relaksu i odpoczynku od macierzyństwa nie zrobi dziecku żadnej krzywdy. Wrócimy wypoczęte, szczęśliwe i gotowe do nowych wyzwań. Szczególnie matki chorych dzieci nie mają zbyt wiele czasu dla siebie. Zobacz nasz artykuł o tym, z czym zmagają się matki chorych dzieci: https://www.puffa.pl/2021/04/20/bezczelne-matki-chorych-dzieci.

Nie bójmy się także znaleźć wykwalifikowanej osoby do opieki, która zadba o wszystkie potrzeby i rozwój naszego dziecka, kiedy my będziemy w pracy. Popołudnia i weekendy to wystarczająco dużo czasu na wspólne chwile z maluchem.

Po prostu kochaj!

Bycie najlepszą mamą to po prostu starania i dawanie z siebie wszystkiego, tak aby zadbać o dziecko najlepiej jak się potrafi. Należy kochać, obdarzać czułością, zwracać uwagę na jego potrzeby, być wyrozumiałym. Nie można jednak zrezygnować z zasad i dyscypliny. Dziecko powinno być nauczone szacunku do samych siebie i innych. Bycie najlepszą mamą nie oznacza pozwalania na wszystko, kupowania drogich ubrań i zabawek, ale to przede wszystkim bycie przy dziecku, kiedy nas najbardziej potrzebuje. 

Wiele kobiet boi się zostać matką, dlatego skupia się na karierze, a do macierzyństwa dojrzewa dopiero w późniejszym wieku. Opieka nad własnym dzieckiem w pewnym momencie przestaje być taka trudna, a staje się czymś całkowicie naturalnym. Zarówno późne, jak i wczesne macierzyństwo wymaga wiele trudu i poświęceń, ale jednocześnie daje wielkie szczęście i staje się czymś najwspanialszym, co mogło nas w życiu spotkać.