Minimalizm w życiu codziennym i w domu – od czego zacząć?

Minimalizm to ideologia i styl życia, który może wprowadzić w swoją codzienność każdy z nas. Czujesz, że kupujesz za dużo rzeczy, a twoje mieszkanie jest pełne niepotrzebnych przedmiotów? Z łatwością możesz sobie z tym poradzić, wprowadzając do życia kilka zasad, które nauczą cię jak chcieć mniej. Jak wprowadzić minimalizm w domu i w życiu codziennym? Przeczytaj krótki poradnik i dowiedz się na czym polega minimalizm dla początkujących

Chcieć mniej – minimalizm w praktyce

Kupowanie za dużo rzeczy, które nie są potrzebne, to nie tylko marnowanie pieniędzy, ale także zbieranie przedmiotów, które będą zakłócać naszą przestrzeń. W pewnym momencie uświadamiamy sobie, że nie mamy miejsca w szafie, nie chodzimy w połowie ubrań, a wciąż chcemy więcej i więcej. Wydajemy pieniądze na rzeczy, bez których moglibyśmy się obejść, a przez to brakuje nam na bardziej istotne i praktyczne wydatki. Zazwyczaj podczas przeprowadzki, widzimy, ile mamy niepotrzebnych rzeczy, kiedy musimy je wszystkie spakować i przenieść do nowego mieszkania. Uświadamiamy sobie, że o połowie nawet nie pamiętaliśmy, że je posiadamy. Przeprowadzka to dobry moment na zrobienie radykalnych porządków i pozbycie się tego, czego już od dawna nie używamy. W czasach, kiedy zakupy są tak proste, że jesteśmy w stanie kupić coś przez internet poprzez tylko kilka kliknięć na telefonie, a sklepy podsuwają nam reklamy i promocje pod sam nos, ciężko jest oprzeć się ładnym i nowym rzeczom. Wydaje nam się, że będziemy szczęśliwsi, mając coś nowego. Czy faktycznie tak jest? Ciężko jest nauczyć się chcieć mniej, ale jest to możliwe! Minimalizm w praktyce nie jest trudny, a minimalistyczne myślenie może wprowadzić spokój do naszego życia.

Jak wprowadzić minimalizm w domu?

Mniej przedmiotów, dekoracji, mebli w naszym mieszkaniu, to nie tylko większa przestrzeń, ale także komfort w sprzątaniu. Minimalistyczne przestrzenie nie przytłaczają, wprowadzają spokój ducha, pozwalają na lepszą organizację, a przy tym mogą być przytulne i pięknie urządzone. Jak zacząć wprowadzać minimalizm? Zacznij od zastanowienia się co tak naprawdę jest ci potrzebne i niezbędne. Nie chodzi o to, aby wprowadzać radykalny minimalizm i zostawić tylko to, bez czego nie da się żyć. Spójrz na swoja komodę i zobacz, ile masz na niej postawionych rzeczy. Zostaw tylko jedną lub dwie dekoracje. Masz w salonie aż 3 wazony? Wybierz najładniejszy i zostaw tylko jeden. Aranżując wnętrze dobrze zastanów się w jakim stylu chcesz je zaprojektować, wybierz dwa lub maksymalnie trzy kolory lub odcienie przewodnie, którymi będziesz kierować się przy wyborze mebli i dodatków. Meble dobierz proste i funkcjonalne. Minimalizm w domu możesz stosować na dowolnym poziomie, dopasowanym do twoich potrzeb. Jeżeli czujesz się lepiej poprzez usunięcie tylko kilku rzeczy, zrób tylko tyle. Pamiętaj jednak, żeby pamiętać i ograniczać się przy kolejnych zakupach, aby nie przytłoczyć ponownie swojego otoczenia. Zobacz w naszym kolejnym artykule, jak powinien wyglądać salon w nowoczesnym i minimalistycznym stylu: https://www.puffa.pl/2021/03/02/jak-powinien-wygladac-salon-w-nowoczesnym-stylu/.

Zakupowy minimalizm. Szafa z ubraniami.
Minimalizm w domu. Zrób porządek w swojej szafie.

Minimalizm zakupowy – pozbądź się zbędnych ubrań!

Każda kobieta dobrze zna moment, kiedy otwiera szafę i stwierdza, że nie ma w co się ubrać, pomimo tego, że szafa pęka w szwach. W sklepach wychodzą nowe kolekcje, a moda zmienia się z każdym kolejnym rokiem. Na wieszakach wiszą rzeczy, które przestały nam się podobać i nie mamy ochoty ich nosić. Kolejnym podstawowym i bardzo prostym krokiem do wprowadzenia minimalizmu w życie, to pozbycie się zbędnych ubrań. Możesz je sprzedać w internecie na specjalnych stronach, oddać znajomym lub komuś, kto potrzebuje ich bardziej, niż ty. Zaglądnij także do wszystkich szuflad i zobacz, ile leży w nich niepotrzebnych szpargałów. Tam także zrób selekcję i pozbądź się zbędnych rzeczy. W ten sposób od razu w szafie powstanie nowy ład i porządek, a wszystko w końcu się zmieści.

Stawiaj na jakość, nie na ilość

Wybierając nowe ubrania, stawiaj na jakość materiału. Kupuj rzeczy, które będą służyć przez dłuższy czas, a nie zniszczą się po kilkukrotnym użyciu. Stawiaj na uniwersalne fasony, które nie wyjdą szybko z mody. Dobrze zastanów się przed wyborem, czy daną rzecz będziesz zakładać częściej, czy tylko raz w ciągu roku. Przekonanie, że im mamy więcej, tym jesteśmy lepsi, jest błędne. To, ile posiadamy, nie świadczy o poziomie naszego szczęścia. Możemy być zadowoleni mają znacznie mniej, ale umiejąc wybrać, to co ważniejsze, jednocześnie nie rezygnując z przyjemności.

Minimalizm w domu. Salon w minimalistycznym stylu.
Minimalistyczne wnętrze to porządek, harmionia i spokój ducha.

Japoński minimalizm – życie w równowadze

Japońska estetyka oparta jest na prostocie. Minimalistyczne przestrzenie wspomagają spokojne, bezstresowe życie. Chaotyczne wnętrza zakłócają równowagę i powodują niepokój. Minimalizm japoński to także życie w zgodzie z naturą. Minimalistyczny styl życia to dobry krok w stronę poradzenia sobie z nawykiem kupowania oraz natarczywymi myślami, że ciągle potrzebujemy więcej, aby poczuć pełne spełnienie i zadowolenie. Przytłaczająca przestrzeń powoduje stres, a minimalizm z pewnością pomoże w osiągnięciu porządku i równowagi. 

Zdrowy minimalizm to podstawa, aby prowadzić spokojne i nieprzytłaczające życie. Wprowadzenie w życie codzienne kilku nawyków, może nauczyć chcieć mniej i posiadać wszystko, to czego potrzebujesz do szczęścia. Minimalizm w życiu i w mieszkaniu pozwala na porządek, dobrą organizację, dzięki czemu zawsze znajdziesz to, czego szukasz. Minimalizm to nie tylko łatwiejsze sprzątanie, ale także możliwość zasilenia naszego portfela dodatkową gotówką. Niepotrzebne meble, przedmioty i ubrania z łatwością możemy sprzedać na internetowych aukcjach.