Jak powinien wyglądać salon w nowoczesnym stylu?

Zaskakujące, ale koncepcja salonu w nowoczesnym stylu może oznaczać dwie nieco inne rzeczy. Niektórzy przez to rozumieją wykorzystanie nowoczesnych trendów, materiałów wykończeniowych czy sprzętu AGD w aranżacji wnętrz. Inni uważają, że nowoczesny salon powinien być urządzony w stylu minimalistycznym, fusion, industrial, high-tech czy ekologicznym. Przyjrzyjmy się obu trendom.

Aktualne trendy

W procesie renowacji pomieszczenia nietrudno wprowadzić do wnętrza kilka trendów modowych, od koloru tapety po popularne dywaniki. Jednak ta decyzja ma również drugą stronę medalu: niektóre trendy z trudem przetrwają jeden rok kalendarzowy, więc wybieraj ostrożnie, aby wnętrze jak najdłużej nie wymagało aktualizacji. Działaj rozsądnie: mieszanina rozmaitych stylów na jednym centymetrze kwadratowym raczej nie poprawi wyglądu pomieszczenia.

Koncepcję nowoczesnego stylu można rozciągnąć nieco na kilka lat, zbierając „wieloletnie” trendy. W tym przypadku nowocześnie urządzony salon to połączenie przestrzeni, światła, praktyczności i funkcjonalności. Do takiego salonu wybiera się spokojną kolorystykę, rozcieńczoną jasnymi akcentami. Komfort właścicielowi zapewniają wielofunkcyjne meble, najnowsze technologie i „najświeższy” sprzęt AGD. To styl wnętrza dla tych, którzy nie lubią klasycznych, tematycznych czy etnicznych stylów. W takich salonach wszystko podporządkowane jest praktyczności, wystrój dodaje się w minimalnych niezbędnych ilościach, aby pomieszczenie wyglądało przytulnie, ale nie było przeładowane detalami.

nowoczesny salon inspiracje

Centrum wnętrza często stanowi duży mebel, na przykład sofa lub para foteli. Najczęściej używane są meble o najprostszych geometrycznych kształtach, które należą do tego samego stylu. Charakterystyczne cechy nowoczesnego przestronność, duża ilość ilością światła, dlatego tak popularne są szklane powierzchnie (stolik kawowy, półki, drzwi w szafkach). Systemy przechowywania mogą być wbudowane lub dopasowane do ściany tak, aby mniej się wyróżniały i optycznie powiększały pomieszczenie. W tym samym celu lepiej unikać dzielenia przestrzeni ściankami działowymi, wystarczy podzielić na strefy funkcjonalne za pomocą koloru, faktury lub rodzaju materiału wykończeniowego.

Salon musi być odpowiednio doświetlony. Potrzebne jest oświetlenie ogólne (żyrandol i / lub wbudowane lampy sufitowe), robocze (kinkiety lub lampy podłogowe) oraz dekoracyjne (taśmy LED, lampy w ramie). Stropy mogą być konwencjonalne lub wielopoziomowe. Lekkie tkaniny, lekkie przezroczyste zasłony i maksymalnie „otwarte” okna pomogą zwiększyć poziom oświetlenia. Szkło, ceramika, plastik, MDF, płyta wiórowa, metal to materiały wykończeniowe. Dekoracje ścienne często ograniczają się do prostego malarstwa abstrakcyjnego lub malarstwa, można również zastosować naklejki z prostymi obrazami, napisami, wzorami lub ornamentami.

Generalnie taki salon często przypomina luźny minimalizm, zwłaszcza jeśli właściciele wnoszą do niego motywy indywidualne, tematyczne lub etniczne. Ta opcja projektowania jest dobra, ponieważ właściciele będą mogli umieścić swoje ulubione akcesoria lub pamiątki, jeśli wyraźnie nie będą sprzeczne ze stylem pomieszczenia.

salon nowoczesny

Nowoczesne style do salonu

Salon można ozdobić różnymi nowoczesnymi trendami wnętrzarskimi. Są to m.in.:

1. Minimalizm

Wyróżnia się prawie całkowitym brakiem wystroju i minimalnym niezbędnym zestawem mebli o lakonicznych formach i ostrych narożnikach. Unikaj przedmiotów lub przegród, które miażdżą i przytłaczają przestrzeń. Kolory: przeważnie neutralne, używaj bieli, czerni, szarości i beżu. Czasami dodawane są jaskrawe akcenty (czerwony, brązowy, niebieski, czasem żółty lub pomarańczowy). Aby wizualnie powiększyć przestrzeń, zrezygnuj z ciężkich zasłon, zastępując je żaluzjami, roletami lub lekkimi japońskimi zasłonami. Materiały wykończeniowe do ścian, sufitów i podłóg są wybierane w jednolitych kolorach i bez tekstury. Przy wyborze mebli bierz pod uwagę przede wszystkim ich wszechstronność i praktyczność. Mimo „niedostatku” wyposażenia, minimalizm potrzebuje przestronnych pomieszczeń i wysokich sufitów.

2. Wysoka technologia

Jej „atrakcją” są ultranowoczesne materiały wykończeniowe, oryginalne sprzęty AGD najnowszej generacji, jasne, choć monochromatyczne, w kolorach (szary, biały, czarny, czarny, zielony, czerwony, szmaragdowy i niebieski). Centrum kompozycji nowoczesnego salonu to ogromny panel plazmowy wbudowany w zamknięty system przechowywania. Wspólnym wyposażeniem takiego przedpokoju jest stół ze szklanym blatem, narożnik wieloczęściowy, płaskie szafy o powierzchni błyszczącej lub lustrzanej. Do nowoczesnego salonu nadają się takie materiały wykończeniowe jak szkło, metal (chrom), beton, plastik, polerowane drewno czy sztuczna skóra.

3. Konstruktywizm

Miękkie, jasne i jednolite kolory. Preferowane są meble o maksymalnej funkcjonalności i prostocie linii. Stelażowe krzesła i sofy na nogach z giętych metalowych rurek. Tabu: wzorzyste tkaniny lub wzorzysta tapeta. Nowoczesny salon można urządzić również w stylu fusion, pop art, industrial, techno, futuryzm, loft, a nawet art deco, ponieważ wszystkie one pojawiły się w domach XX i XXI wieku, przeżywając zarówno wzloty, jak i upadki … Wszystko zależy wyłącznie od Twoich preferencji i wielkości dostępnej przestrzeni. W każdym razie salon w nowoczesnym stylu kojarzy się z praktycznymi meblami, nowoczesnymi i oryginalnymi wykończeniami oraz jasnymi akcentami.

Aranżujesz salon z jadalnią? Sprawdź jak zrobić to funkcjonalnie i stylowo!
https://www.puffa.pl/2019/11/26/jak-zaaranzowac-funkcjonalny-i-stylowy-salon-z-jadalnia/