Jak zaaranżować funkcjonalny i stylowy salon z jadalnią?

W mieszkaniu o małym metrażu często decydujemy się na połączenie salonu z jadalnią. Dzięki temu oszczędzamy sporo miejsca. Aby jednak odpowiednio zaaranżować taką przestrzeń, należy dokładnie przemyśleć jej układ oraz rozmieszczenie mebli i innych sprzętów. Jak więc zaplanować funkcjonalny, a zarazem stylowy salon z jadalnią?

Część jadalna i wypoczynkowa

Aranżację salonu z jadalnią należy zacząć od wyznaczenia dwóch stref w jednym pokoju. Pierwsza z nich posłuży nam jako miejsce do wypoczynku, druga natomiast będzie przestrzenią, w której spożyjemy każdy z posiłków. Planując te dwa kąciki, warto pamiętać, że na stół oraz krzesła nie potrzebujemy tak naprawdę zbyt dużo wolnej przestrzeni. Wystarczy jedynie sprawdzić, czy każda z osób zasiadających za stołem będzie mogła swobodnie usiąść, a także czy po wsunięciu siedzisk pod stół nie będzie problemów z przejściem koło strefy jadalnej. Zobacz kilka wskazówek jak wprowadzić minimalizm w swoim domu. Znajdzie je w naszym kolejnym artykule: https://puffa.pl/wyzwanieminimalistki/.

Ciekawym rozwiązaniem jest również podział dwóch stref przy pomocy ścianki działowej. Nie chodzi jednak o całkowite odgrodzenie ich od siebie. Wystarczy bowiem umieścić fragment ściany w odpowiednim miejscu, np. na środku pomieszczenia, tak by można było ją obejść dookoła. Z jednej strony warto umieścić telewizor oraz wygodną sofę, z drugiej – stół z krzesłami.

Meble i dodatki do części jadalnej

W kąciku jadalnym należy umieścić przede wszystkim stół i krzesła. Jaki zestaw będzie najlepszy? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na trwałość materiałów, z których został wykonany. Przez wiele lat z pewnością będzie nam służył blat wykonany z metalu bądź litego drewna. Starajmy się raczej unikać sklejek czy innych podatnych na zniszczenia tworzyw, ponieważ będziemy musieli wymieniać meble z dużą częstotliwością. Zdecydowanie lepiej jest więc kupić raz, a dobrze. Taka sama zasada dotyczy również siedzisk. Krzesło drewniane bądź krzesło tapicerowane będzie o wiele trwalsze niż takie wykonane z delikatnych drewnopodobnych materiałów.

Oprócz zestawu jadalnego warto również umieścić w takim kąciku dużą lampę, która doświetli całe wnętrze, a także wstawić kilka modnych dodatków. Dzięki nim pomieszczenie zyska ciekawy i stylowy wygląd. Z pewnością pięknie będzie się prezentował puszysty dywanik, świece zapachowe, modne podkładki na stół w ciekawych wzorach czy artystyczny obraz z ozdobną ramą.

Wyposażenie części wypoczynkowej

W salonie nie może oczywiście zabraknąć wygodnego zestawu wypoczynkowego. W mieszkaniach o małym metrażu lepiej jednak zrezygnować z obszernych narożników oraz foteli zajmujących sporo miejsca. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie nowoczesna kanapa, do której można dokupić małe pufy. Sofa z funkcją spania będzie natomiast odpowiednia, gdy w mieszkaniu brakuje osobnego pomieszczenia, w którym mogłaby znaleźć się sypialnia bądź pokój gościnny.

Wśród niezbędnych sprzętów znajduje się oczywiście m.in. telewizor. Należy jednak pamiętać, by w mniejszych pomieszczeniach nie umieszczać zbyt dużego ekranu. Możemy bowiem w ten sposób nabawić się poważnych problemów ze wzrokiem. Warto również pamiętać o dekoracyjnych ramkach na ścianę oraz aranżacji okna. Pasujące do reszty wystroju rolety, firany czy zasłony sprawią, że całe pomieszczenie stanie się przytulne i stylowe.