Wewnętrzne rolety materiałowe – dlaczego warto je założyć?

Główne zadania rolet okiennych to ochrona przed silnym promieniowaniem słonecznym oraz zapewnienie nam prywatności w mieszkaniu. Rolety materiałowe to bardzo praktyczne i uniwersalne rozwiązanie, które można zastosować w każdym pomieszczeniu i na każdym oknie. Ich montaż jest bardzo łatwy, a cena niewygórowana.

Dobrej jakości materiałowe rolety okienne wykonuje się na zamówienie, aby idealnie pasowały do okna. Jeśli jednak potrzebujemy szybkiego tymczasowego rozwiązania, wówczas możemy kupić gotowe rolety, które są dostępne w każdym markecie budowlanym w kilku standardowych rozmiarach. Sprawdź, jakie modele są najpopularniejsze i które rolety warto kupić.

Wewnętrzne rolety materiałowe – dlaczego warto je założyć?

Rolety to proste rozwiązanie, które jest wręcz niezbędne wszystkim osobom mieszkającym w gęstej miejskiej zabudowie. Niestety duże zagęszczenie budynków zarówno w centrum miast, jak i na peryferyjnych osiedlach, sprawia, że prywatność w mieszkaniach jest mocno ograniczona. Właściwie w każdym pomieszczeniu z oknem może nam towarzyszyć wścibski wzrok sąsiadów. Świetnym rozwiązaniem tego problemu są rolety materiałowe.
W przypadku masywnych rolet zewnętrznych po ich opuszczeniu w pomieszczeniu robi się całkowicie ciemno i konieczne jest zapalenie światła. Natomiast rolet materiałowe dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych i mogą być wykonane różnej grubości materiałów. Jeśli zależy nam na zapewnieniu sobie prywatności, ale bez zaciemniania pomieszczenia, wówczas doskonałym wyborem będą rolety z cienkiego materiałów w jasnym kolorze.

Rolety ochronią nas również przed silnym słońcem. Jest ono szczególnie dokuczliwe letnie upalne dni. Problem jest największy w pokojach wychodzących na południe, gdzie słońce silnie operuje przez cały dzień. Do pokoju przez większość dnia wpada oślepiający blask, a pomieszczenie bardzo silnie się nagrzewa. Opuszczenie rolet materiałowych jest szczególnie pomocne podczas pracy i nauki zdalnej w domu, ponieważ całkowicie niwelują one refleksy na ekranach monitorów komputerowych, co znacznie poprawia komfort ich użytkowania.

Ponadto rolety materiałowe są dostępne w tak wielu kolorach i wzorach, że z łatwością dopasujemy je do każdego wnętrza. Mogą one stanowić harmonijne dopełnienie aranżacji pomieszczenia lub wyróżniać się i być oryginalnym elementem dekoracyjnym.

Zalety rolet materiałowych są więc ogromne. Możemy je również wykorzystać do uprzyjemnienia sobie wieczorów, ponieważ idealnie nadają się one do wykorzystania w charakterze ekranów projekcyjnych. Możemy urządzić sobie domowy wieczór filmowy lub rodzinne oglądanie zdjęć.

Rolety materiałowe – jakie wybrać?

Rolety materiałowe mogą być wykonane z różnych tkanin oraz mieć rozmaite kolory. Ich poszczególne typy różnią się pomiędzy sobą także sposobem montażu oraz użytkowania. Do wyboru mamy takie rodzaje rolet materiałowych jak:

1. Rolety montowane do ramy okiennej (mini rolety).

Rolety montowane do ram okiennych na stałe są coraz rzadziej wybierane, ponieważ ich założenie wymaga nawiercenia ram okiennych. Konieczne jest więc wynajęcie specjalistycznej ekipy, aby nie uszkodzić okna. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są rolety bezinwazyjne, które mocuje się do ramy okienne bez konieczności jej nawiercania. Dostępne są one w dwóch wariantach- w prostej, taniej i łatwej do samodzielnego montażu wersji, jak i wyższej jakości rolety projektowane i montowane przez specjalistyczne firmy.

Rolety montowane do okna świetnie przylegają do szyby, zapewniając idealne osłonięcie okna. Ponadto dzięki powszechnie używanym przez ich producentów, również montowanym do ramy okiennej, prowadnicom pozostają one nieruchome nawet w przypadku przeciągu. Rolety tego typu są stabilne i trwałe. Najlepszym wyborem będą te montowane bezinwazyjnie, ponieważ w przypadku modeli zakładanych z nawiercaniem okna, jeśli w przyszłości będziemy chcieli zrezygnować z takich rolet, to w ramie pozostaną nieestetyczne otwory po nich. Nie da się ich uniknąć ani przywrócić ram okiennych do pierwotnego stanu. Być może więc zajdzie konieczność wymiany okien.

Dlatego na takie rozwiązanie warto zdecydować się tylko wtedy, gdy planujemy użytkowanie rolet materiałowych przez lata. Oczywiście, jeśli po jakimś czasie materiał, który opuszcza się na okno, ulegnie zużyciu, lub zapragniemy zmienić jego kolor, zawsze możemy wymienić go na nowy. Jeśli nie stać nas na skorzystanie z usług firmy montażowej, możemy samodzielnie założyć proste przyklejane roletki. Rolkę z materiałem po prostu przykleja się na specjalnych przylepcach po bokach górnej części ramy. Takie rolety są bardzo łatwe w montażu i niedrogie. Znajdziemy je w każdym markecie budowlanym. Można je równie szybko założyć, jak i zdemontować. Nie powodują uszkodzenia ramy okiennej, a resztki kleju po demontażu bez problemu usuniemy rozpuszczalnikiem na przykład w postaci zwykłego zmywacza do paznokci, który jest powszechnie dostępny.

Roletki przyklejane mają też wady. Nie są one zbyt trwałe i ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Ponadto są dostępne tylko w kilku typowych rozmiarach, jeśli więc nasze okno jest ponadwymiarowe, po prostu nie będą pasowały.

Wewnętrzne rolety materiałowe - rolety rzymskie

Oba typy roletek montowanych do ram okiennych obsługuje się najczęściej za pomocą łańcuszka koralikowego. Źródło: https://rolety-okienne.com/jak-wybrac-rolety-rzymskie

2. Rolety montowane do ściany lub sufitu.

Rolety montowane do sufitu lub ściany to bardzo estetyczne i trwałe rozwiązanie. Takie rolety wolnowiszące możemy zamontować osobno dla każdego okna, ale najczęściej zakładana jest jedna duża roleta, która po opuszczeniu zasłania jednocześnie wszystkie okna w pomieszczeniu.

Rolety tego rodzaju są bardzo łatwe w obsłudze- rozwijamy je za pomocą łańcuszka koralikowego lub pilota w przypadku modeli wyposażonych w automatyczny mechanizm. Klasyczne rolety wolnowiszące bardzo często zakłada się w starym budownictwie, gdzie nie ma możliwości zamontowania mini rolet. Rolety wiszące często stanowią wyjątkowy element dekoracyjny, który nadaje charakter pomieszczeniu i dopełnia jego wystrój. Ponadto to właśnie ten typ rolet możemy wykorzystać jako ekran projekcyjny do wyświetlania filmów i zdjęć.

Rolety wewnętrzne mogą z powodzeniem zastąpić zasłony okienne. Są one zdecydowanie bardziej praktyczne. Te wykonane z jasnych i cienkich materiałów umożliwiają uzyskanie efektu rozproszonego światła w pomieszczeniu, dzięki czemu będziemy mogli się w nim uczyć lub pracować bez konieczności zapalania lampy. Nie musimy się też obawiać, że rolety materiałowe będą zbierać kurz, jak ma to miejsce w przypadku firanek. Dobrej jakości rolety są wykonane z nowoczesnych impregnowanych materiałów, dzięki czemu nie tylko nie zbierają kurzu, ale także są dosyć odporne na różnego rodzaju zaplamienia, a także w razie potrzeby można je bardzo łatwo wyczyścić.

Kolor tkaniny zależy od naszego gustu oraz wystroju mieszkania. Pamiętajmy, że w małych pokojach lepiej będą wyglądać rolety z jasnych transparentnych tkanin bez wzorów. Dzięki ich zastosowaniu uzyskamy efekt optycznego powieszenia pomieszczenia. Z kolei w dużym salonie czy sypialni, jeśli zależy nam na przytulności i nastrojowości, sprawdzą się ciemniejsze oraz wzorzyste materiały.

Stoisz przed wyborem osłon okiennych do Twojego wnętrza? Sprawdź nasz przegląd podstawowych modeli! https://www.puffa.pl/2018/06/22/rolety-przeglad-podstawowych-modeli/