Ekologiczne sprzątanie – najlepsze naturalne detergenty, domowy płyn do szyb i nie tylko!

Sprzątanie to czynność, którą jedni uwielbiają, a inni wręcz nienawidzą. Chcąc jednak mieszkać w uporządkowanym mieszkaniu, konieczne jest czyszczenie wszystkich powierzchni znajdujących się w zasięgu wzroku. Zazwyczaj, kiedy zabieramy się za porządkowanie przestrzeni wokół nas wykorzystujemy do tego rozmaite pozyskane w sklepach lub domowe detergenty. Warto jednak zastanowić się przez chwilę, czy wiemy czym właściwie sprzątamy mieszkanie. Coraz częściej można usłyszeć o domowych i przyjaznych środowisku preparatach do czyszczenia rozmaitych powierzchni. Na czym polega jednak ekologiczne sprzątanie? Jakie preparaty są przyjazne naturze? Czy sklep ze zdrową żywnością i produktami naturalnymi to miejsce, w którym znajdziemy eko detergenty?Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.

Co to są detergenty?

Chociaż wiele osób uważa, że wie, co to detergenty, to tak naprawdę mało kto zastanawia się, co znajduje się w ich składzie. Detergenty składają się ze związków chemicznych będących aktywnym elementem preparatów do czyszczenia powierzchni oraz odkażania ich. Cechują się dużą skutecznością w walce z brudem. Zaliczamy do nich różnego rodzaju płyny do mycia oraz nabłyszczania drewna, szyb, proszki do prania, a nawet mydło, którego używamy do kąpieli czy mycia rąk. Warto jednak wiedzieć, że większość z preparatów, które nazywamy detergentami, posiadają jedynie detergent w swoim składzie. Ich podstawowym zadaniem jest oczywiście skuteczne czyszczenie powierzchni, jednakże mogą być pomocne także podczas nabłyszczania, wybielania czy wszelkich działań antystatycznych.

Detergenty i ich wpływ na środowisko naturalne

Chociaż mogłoby się wydawać, że detergenty oraz środki czystości, w których został zawarty detergent, to doskonały wynalazek ludzkości, to tak naprawdę natura ma zupełnie inne zdanie na ten temat. Wszystkie łagodne i mocne detergenty, które możemy nabyć w sklepie, nie oddziałują dobrze na środowisko. Większość z nich stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia oraz środowiska naturalnego. Dlatego też czytając dokładnie etykietę zamieszczoną na danym preparacie z pewnością zauważymy zapis, który mówi, aby środki czystości trzymać poza zasięgiem dzieci.  Dodatkowo podczas sprzątania należy chronić narząd wzroku i nie wdychać zbyt długo oparów, które się z nich wydobywają, ponieważ mogą one okazać się szkodliwe.

Zdecydowanie najbardziej niebezpiecznymi środkami czystości są różnego rodzaju odplamiacze, wybielacze oraz preparaty stosowane do udrażniania rur. W ich składzie znajdują się bardzo żrące substancje, takie jak węglan sodu, wodorotlenek sodu, podchloryn sodu oraz nadtlenek wodoru, które mogą także wywoływać rozmaite podrażnienia. Dlaczego jednak są tak niebezpieczne dla środowiska? Ma to związek z ich trudnym i długim procesem rozkładania się. Wiele z nich jest także odprowadzane do ścieków, przez co pojawił się problem zanieczyszczenia wód. Szkodliwe działanie detergentów na ekosystemy wodne, z czasem sprawi, że dostęp do wody pitnej stanie się mocno ograniczony.

Łagodne detergenty – czy coś takiego istnieje?

Mając na uwadze szkodliwy skład wielu stosowanych w domostwach środków czystości, z pewnością zastanawiamy się czy istnieją więc delikatne detergenty, które są bezpieczne dla człowieka i środowiska? Łagodnymi detergentami są wszelkie preparaty wykonane samodzielnie przy pomocy naturalnych składników. Oczywiście na półkach sklepowych coraz częściej można zauważyć dostępność produktów, które na opakowaniu mają zamieszczony symbol lub napis świadczący o tym, że są ekologiczne. Nie każdy wie, że tak naprawdę bardzo często skuteczne i nie tak szkodliwe środki czyszczące mamy w zasięgu ręki. Zwykły kwasek cytrynowy, soda oczyszczona czy ocet mogą zdziałać cuda, jeśli wykona się z nich samodzielnie różne środki do czyszczenia. Z uwagi na to, że są to produkty często dodawane do różnego rodzaju posiłków, są bezpieczne dla naszego zdrowia a także dla środowiska naturalnego. Dodatkowo kupimy je w każdym sklepie z naturalnymi produktami i zdrową żywnością. To właśnie z takimi artykułami możliwe będzie ekologiczne sprzątanie.

ekologiczne sprzątanie - łagodne detergentyDecydując się na łagodne detergenty, możemy ochronić nasze środowisko naturalne i lepiej usunąć wszelkie zabrudzenia – nawet te najcięższe

Ekologiczne sprzątanie domu – jak się do niego przygotować?

Uświadamianie społeczeństwa, które przeprowadzają na dużą skalę środki masowego przekazu, zaczyna przynosić pozytywny skutek. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego jak przez lata korzystania ze szkodliwych detergentów, cierpiała nasza planeta, a my razem z nią. Dlatego też dużą popularność zyskuje obecnie ekologiczne sprzątanie. Książka dotycząca porządków z wykorzystaniem nieszkodliwych substancji lub produktów spożywczych, może pomóc w rozpoczęciu dbania o planetę oraz czyszczenia przy pomocy produktów przyjaznych środowisku. Jak można się przygotować do zmiany sposobu porządkowania przestrzeni na ten zgodny z naturą? Pisaliśmy już o tym w artykule https://www.puffa.pl/2021/02/25/15-praktycznych-wskazowek-o-ekologicznym-sprzataniu/, jednak teraz nieco bardziej zagłębimy się w ten temat!

Krok 1: Wystarczy, że pozbędziemy się z domu wszelkich preparatów, które zawierają w swoim składzie substancje niebezpieczne dla naszego środowiska oraz mające niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Krok 2: Następnie, powinniśmy zaopatrzyć się w książkę lub przejrzeć blogi, z których dowiemy się, czym jest ekologiczne sprzątanie. Przepisy na domowe detergenty, które tam znajdziemy, mogą okazać się niezwykle przydatne. Warto od razu przetestować kilka z nich.

Krok 3: Po wykonaniu naturalnych środków czystości, możemy przejść do porządków w mieszkaniu. Ekologiczne sprzątanie łazienki może iść na pierwszy ogień, w celu przetestowania skuteczności wykonanych przez nas preparatów.

Naturalne detergenty – co powinno znaleźć się w ich składzie?

Mogłoby się wydawać, że wyprodukowanie skutecznych środków czystości to niezwykle trudne zadanie. Jednakże w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Najczęściej składniki, które posiadamy w szafce kuchennej mogą nam pomóc wykonać naturalne detergenty. Przepisy na preparaty do czyszczenia różnych typów powierzchni możemy znaleźć w Internecie czy też w wielu rozmaitych książkach. Nieocenioną skarbnicą wiedzy będą także liczne filmy instruktażowe, które możemy znaleźć na YouTube. Co powinny zawierać środki czystości DIY?

eko sprzątanie - środki czystości diyPrzygotowanie domowych detergentów jest bardzo proste – większość niezbędnych składników znajdziemy w swojej kuchni lub kupimy za grosze w sklepie!

Ekologiczne sprzątanie – mydło roślinne jako składnik naturalnych środków czyszczących

Nie jest tajemnicą, że mydło, którego używamy do mycia dłoni czy też ciała, świetnie radzi sobie z delikatnymi zabrudzeniami. Dlatego też w składzie naturalnych środków czyszczących powinno znaleźć się mydło roślinne. Jest ono wykonane z bezpiecznych składników, dzięki czemu wykorzystanie go do czyszczenia to świetny pomysł. Będzie ono bardzo dobrze wspomagało właściwości czyszczące przygotowanego przez nas produktu. Warto jednak zaznaczyć, że mydło roślinne powinno stanowić jedynie jeden z kilku składników z jakich został stworzony środek czyszczący, ponieważ samo w sobie jest zbyt delikatne, by móc usuwać bardziej wymagające zabrudzenia.

Ekologiczne sprzątanie – związki powierzchniowo-czynne w środkach czyszczących

Kolejnymi składnikami naturalnych środków czystości powinny być związki powierzchniowo-czynne. Możemy znaleźć je w oleju kokosowym, skrobi roślinnej oraz wielocukrach. Olej kokosowy ma wiele zastosowań. Sprawdzi się świetnie nie tylko do przygotowywania potraw, ale także do czyszczenia różnych typów zabrudzeń. Może być pomocny np. do usuwania gum do żucia z powierzchni blatów czy też dywanów. Warto stosować go także do usuwania rdzy lub czyszczenia armatury łazienkowej.

Ekologiczne sprzątanie – jakie inne ważne składniki powinny znaleźć się w naturalnych środkach czyszczących?

Wytwarzając naturalne środki czystości, warto także dodać do nich odrobinę alkoholu roślinnego, kwasu cytrynowego, sody czy składników mineralnych. Owe substancje świetnie poradzą sobie z usunięciem nawet najtrudniejszych zabrudzeń, takich jak osadzający się kamień (w czajniku do gotowania wody czy też na baterii do umywalki), zabarwienia na blatach kuchennych czy też uporczywych plam na ubraniach.

Naturalne środki czystości – DIY

Pomimo tego, że coraz więcej firm zajmuje się wytwarzaniem naturalnych środków czystości, warto niektóre z nich wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego znane nam składniki. Tylko wtedy możemy być pewni, że preparaty, których używamy to ekologiczne środki czystości. DIY to coraz częściej stosowane określenie dla wykonywania rzeczy lub preparatów samodzielnie. Wytwarzając eko środki czystości DIY wiemy, co znajduje się w ich składzie i jakiej skuteczności możemy się spodziewać po wymieszaniu zastosowanych składników. Niestety producenci często obiecują, że ich produkty są jak najbardziej naturalne, jednak zdarza się tak, że kiedy zaczniemy czytać dokładny skład, preparatów, które oferują, okazuje się, że zostały w nich zastosowane substancje nieprzyjazne środowisku.

Domowy płyn do szyb

Jednym z preparatów do sprzątania jakie możemy stworzyć samodzielnie jest domowy płyn do szyb. Chociaż wiele osób sądzi, że wykonanie skutecznego środka do czyszczenia przeszkleń wymaga dużej wiedzy chemicznej, to tak naprawdę wystarczy posiadać przepis, na domowy płyn do mycia szyb, który stosowały np. nasze babcie. Jak zrobić płyn do szyb samodzielnie? Najpierw powinniśmy zastanowić się nad tym, jakich składników chcemy użyć. Możemy bowiem wykorzystać np. ocet lub glicerynę. Domowy płyn do mycia szyb z octem jest niezwykle łatwy do wykonania. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w:

 • 2 szklanki wody,
 • ½ szklanki octu,
 • 2 łyżki soku z cytryny
 • 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń.

Składniki należy wlać do czystego słoika lub butelki, którą można zakręcić. Następnie należy wstrząsnąć opakowaniem, tak by składniki połączyły się ze sobą i nasz domowy płyn do mycia szyb jest gotowy.

Istnieje także inny sposób, który pozwoli nam wykonać skuteczny domowy płyn do mycia szyb. Przepis na niego można znaleźć na wielu blogach internetowych poświęconych sprzątaniu. Jest to domowy płyn do szyb z gliceryną. Aby wykonać taki środek czyszczący potrzebne będzie nam:

 • 500 ml ciepłej wody (destylowanej lub przegotowanej),
 • 2 łyżki mydła w płynie
 • 2 łyżki czystego alkoholu (może być wódka)
 • 3-4 krople gliceryny.

Jeśli już mamy pod ręką wszystkie składniki, możemy przejść do wykonania naszego płynu. Składniki należy przelać do pojemnika ze spryskiwaczem. Następnie należy zakręcić butelkę i wstrząsnąć nią, aby wszystkie składniki dobrze się ze sobą wymieszały. W taki oto łatwy sposób otrzymujemy ekologiczny płyn do mycia szyb.

Domowy proszek do prania

W zaciszu własnego mieszkania, możemy wykonać także domowy proszek do prania, który będzie równie skuteczny, jak ten otrzymany w sklepie, ale za to zdecydowanie bardziej ekologiczny. Do przygotowania proszku do prania, będziemy potrzebować:

 • 1 szklanki sody oczyszczonej
 • Kilka kropli olejki zapachowego
 • ¼ szklanki płatków mydlanych lub startego na wiórki szarego mydła.

Wszystkie produkty należy umieścić w jednym pojemniku, który posiada możliwość zamykania (szczelnego). Może to być słoik, pudełko po lodach lub inny tego typu pojemnik. Następnie potrząsamy opakowaniem, tak aby substancje w nim umieszczone dokładnie się wymieszały i gotowe.

domowy proszek do prania - ekologiczny zamiennikSoda oczyszczona ma bardzo wiele zastosowań – na jej bazie możemy stworzyć proszek do prania lub zamiennik mleczka czyszczącego

Domowy płyn do mycia podłóg

Samodzielnie możemy także wykonać płyn do mycia podłóg. Do jego przygotowania niezbędnymi składnikami będą:

 • 1,5 szklanki octu
 • 20 kropli olejki zapachowego
 • 2 l letniej wody

Posiadając te składniki, powinniśmy zacząć od połączenia octu z wodą. Najlepiej zrobić to w plastikowym wiaderku bądź szafliku. Następnie możemy dodać do takiej mieszanki olejek zapachowy. Kiedy już wszystkie składniki będą znajdowały się w jednym pojemniku, należy dokładnie je ze sobą wymieszać, by otrzymać ekologiczny płyn do podłóg.