15 praktycznych wskazówek o ekologicznym sprzątaniu

Ekologiczne sprzątanie czy chemia z Niemiec?

Tak naprawdę nie potrzebujemy ostrej chemii do czyszczenia większości zabrudzeń w domu. Po prostu kojarzymy siłę i reaktywność wszystkich chlorowych specyfików z tym czego potrzeba do usunięcia większości plam. Oto parę wskazówek, jak przyjąć bardziej przyjazne dla środowiska podejście.

1. Kupuj hurtowo składniki

Warto również postawić na eko sklep. Kraków i wiele innych miast posiada takie punkty. Można kupić tam nie tylko kosmetyki i zdrową żywność, ale również ekologiczne środki czyszczące. Wszystko czego potrzebujesz do domu kupuj hurtowo. Dzięki temu będziesz lepiej orientować się czego potrzebujesz i jak często z tego korzystasz. Oprócz tego, pomimo początkowych nakładów, z czasem zaoszczędzisz. W końcu te produkty przeznaczone są na zużycie i nie maja krótkiej daty przydatności. Można zatem bez przeszkód przechowywać je nawet przez dłuższy czas.

Bardzo często używane składniki to między innymi:

 • wodorowęglan sodu, czyli po prostu soda oczyszczona,
 • kwasek cytrynowy,
 • spirytus chirurgiczny,
 • olejki eteryczne, dla zachowania walorów zapachowych,
 • nadwęglan sodu.

2. Mydło z bluszczu?

Niektóre rośliny z Twojego ogrodu również mogą przydać się w domu. Bluszcz, który być może rośnie w Twoim ogrodzie, zawiera saponinę, pieniący się związek chemiczny pochodzenia roślinnego. Saponina pozwala na namydlenie prania. Bluszcz możesz umieścić w torebce i wrzucić do bębna. Uważaj tylko na uczulenia. W końcu nie wydobywasz całej substancji a jedynie korzystasz z tej zawartej w roślinie. Jeśli nie masz ogrodu, nie przejmuj się. Możesz też jesienią zbierać kasztany, a następnie wygotować je na kremowy płyn do prania!

3. Zbieraj deszczówkę

Trudno o doskonalszą filtrację wody, niż odparowanie i skraplanie. Po takim procesie w wodzie zostają tylko najgorsze metale ciężkie, których i tak nie uda nam się pozbyć. Jeśli masz balkon, lub taras możesz po prostu postawić beczkę i zbierać deszczówkę.

Zebraną w ten sposób wodę możesz wykorzystać np. do napełnienia żelazka. Możesz dodać też kilka kropel olejku eterycznego dla zapachu. Woda deszczowa jest wolna od kamienia, co pozwala utrzymać żelazko i ubrania w lepszym stanie.

4. Zrób uniwersalny środek czyszczący

Podobnie jak z chemicznymi detergentami, tak i tutaj jakiś „wzór” będzie używany do większości prac w domu. Najważniejsze, żeby środek czyszczący odpowiadał Tobie. Możesz zrobić nawet kilka wersji, mocniejsze, przyjaźniejsze, bardziej pachnące.
Eksperymentuj! W końcu to w zasadzie niezbadane lądy. Możesz użyć np. takiej receptury:

 • 150 ml wody
 • 60 ml octu
 • 40 ml spirytusu
 • parę kropel olejku eterycznego

Taka mieszanka nie pozostawia smug i szybko schnie, dzięki czemu dobrze nadaje się do czyszczenia blatów i płytek. Dobrze radzi sobie również z tłustymi śladami na kuchence, szafkach i okapie. Ponieważ mikstura zawiera alkohol i ocet warto wzbogacić ją walorami zapachowymi. Ten domowy detergent nadaje się do kuchni i łazienki, do szyb i gładkich powierzchni. Do tego jest bardzo tani.

eko sprzątanie

5. Oszczędź na pralni

Chemikalia używane w pralniach chemicznych są bardzo toksyczne. Do tego w pralni kończą garnitury i koszule przy najmniejszym zabrudzeniu.

Oczywiście czyszczenie na sucho jest w przypadku garniturów konieczne raz na jakiś czas. Przecież nie można go wrzucić do prania z gaciami i wyprasować jak zwykłe spodnie i jakąś tam bluzę.

Jeśli jednak powodem prania ma być zabrudzenie, to dużo lepiej będzie użyć odrobiny alkoholu i poradzić sobie z tym we własnym zakresie. Możesz użyć patyczka do czyszczenia uszu nasączonego spirytusem i zwyczajnie usunąć plamę. Podobnie będzie z odzieżą wykonaną z weluru. Czasem wystarczy tylko chwila, by doprowadzić takie ubrania do idealnego stanu. Co jednak musimy dokładnie zrobić? W artykule https://www.puffa.pl/2021/03/03/welurowe-ubrania-i-buty-jak-o-nie-dbac-i-jak-czyscic-welur/ opisaliśmy wszystko krok po kroku!

6. Wyczyść piekarnik ekologicznie

W piekarniku są naprawdę trudne zabrudzenia. To prawdziwy test dla wszystkich środków czyszczących i wiele tych chemicznych na nim poległo. Jak sobie poradzi metoda ekologiczna?

Na początku trzeba koniecznie zmiękczyć wszystkie te przypalone kawałki za pomocą pary. Na dno rozgrzanego piekarnika postaw dużą brytfankę lub inne spore naczynie i napełnij je wrzątkiem. Zamknij drzwiczki i zostaw na ok. 20 minut.

Następnie należy umieścić w piekarniku naszą ekologiczną pastę. Wytwarzamy ją wodorowęglanu sody i wody. Można użyć nieco gumy ksantanowej, jeśli chcesz by była bardziej lepka. Pastę nakładamy pędzelkiem do ciasta. Zależy nam na dokładnym rozprowadzeniu pasty po całym piekarniku. Celem jest nałożenie pasty tak, by na całej powierzchni piekarnika powstała cienka warstwa. Następnie przygotowany tak piekarnik zostawiamy na 40 minut i usuwamy pastę. Możemy do tego użyć wełny drucianej, lub skrobaka.

7. Jak doczyścić półki piekarnika?

To trudna sprawa. W przeciwieństwie do ścianek piekarnika, jego półki brudzą się bardzo mocno po każdym użyciu. Po jakimś czasie brud zaczyna być naprawdę trudny do wyczyszczenia. Można oczywiście skorzystać z jednych z tych detergentów z trupią czachą, ale zobaczmy czy da się to zrobić ekologicznie.

Jeśli masz ogród możesz zostawić półki piekarnika w trawie na noc. Podobno najlepsze rezultaty są po jej świeżym koszeniu. Same półki też można przykryć ścinkami. W rezultacie utworzy się mały mikrokimat, który dokładnie i przenikliwie namoczy i nawodni plamy. Przez to mogą łatwiej odkleić się od półeczki w końcu dając się doczyścić. Jeśli nie masz ogrodu możesz po prostu zanurzyć je na noc w węglanie sodu, czyli sodzie piorącej.

8. Poplamione naczynia żaroodporne

Można żyć przez wiele lat z przypalonymi plamami na dnie żeliwnych garnków i patelni. Większość środków czystości szybko skapituluje przy próbie ich usunięcia. Jaka jest ekologiczna metoda? Wystarczy łyżka nadwęglanu sodu i czajnik wrzącej wody. Po paru minutach garnek będzie znowu czysty.

9. Wybielanie

Smętne i stare tkaniny można wybielić korzystając z ekologicznych metod. W tym przypadku będziesz jednak potrzebował do współpracy Słońca. Umieść tkaniny które chcesz wybielić w soku z cytryny, lub w roztworze kwasu cytrynowego ( ok 3 łyżki na 600 ml wody) wymieszanym z solą. Następnie pozostaw do namoczenia. Potem bez spłukiwania pozostaw je na działanie słońca. W ten sposób je wybielisz.

10. Czyszczenie ekranów

W butelce z dozownikiem pozwalającym na rozpylanie drobnej mgiełki umieść mieszaninę octu, spirytusu i wody. W ten sposób uzyskasz środek do czyszczenia ekranów komputerów i innych monitorów bez smug. Dodatkowo ocet zmniejsza przywieranie ładunków elektrostatycznych. Dzięki temu telewizor nie zbiera kurzu.

ekologiczne sprzatanie

11. Czyszczenie toalety

Kolejny test bojowy. Wiele substancji skupia się na dezynfekcji, co widać po kamieniu i plamach. Czy jest jakiś ekologiczny sposób? Odpowiedź to kwas cytrynowy. Rozcieńcz 200 g kwasu cytrynowego w 150 ml wody i dodaj niewielkiej ilości ekologicznego płynu do naczyń. Kwas cytrynowy rozpuści kamień i zabije zarazki. Pamiętaj tylko o przepłukaniu toalety, ponieważ mieszanina potrafi się po jakimś czasie skrystalizować.

12. Ekrany prysznicowe

Ślady na szklanych ekranach pochodzą z połączenia osadów z mydła i kamienia. Spryskaj je rozcieńczonym kwasem cytrynowym a znikną w mgnieniu oka. Pamiętaj o przepłukaniu potem czyszczonych powierzchni, bo substancja stanie się lepka.

13. Sposób na pleśń

Sól i ocet zabijają pleśń. Możesz użyć rozpylacza załadowanego octem w celu dostania się do trudniej dostępnych miejsc, a następnie użyć starej szczoteczki do zębów zanurzonej w roztworze soli. No i cóż, szczotkować.

14. Zarysowania

Cudów nie ma, ale możesz czasami poprawić sytuację. Możesz usunąć brud wynikający ze zderzenia, dzięki czemu rysa będzie mniej widoczna, a nawet może stać się niedostrzegalna. Wytrzyj taki ślad wodą z sodą i zobacz co się stanie. Możesz używać jej na listwach, ścianach, samochodzie i meblach.

15. Ekologiczny środek owadobójczy

Owady to straszny przeciwnik dla naszego ogrodu. Na szczęście możemy w ekologiczny sposób pomóc naszym roślinkom. Mam tu dla was dwa przepisy.

 • Pierwszy to spray z pokrzywy
  60g pokrzywy gotujemy w 600 ml wody.
 • Drugi, również spray można zrobić z rabarbaru
  500g liści gotujemy w litrze wody

W obu przypadkach zalecam użycie olejku z pączków goździków, które odstraszają owady.

 eko sprzatanie

Na koniec, pamiętajcie że temat jest świeży. Można powiedzieć, że ekologiczne środki były używane przez całą historię do czasu wynalezienia środków czyszczących na bazie chloru. Pamiętać należy jednak, że wiele naszych dzisiejszych problemów dotyczy też urządzeń których wtedy nikt nie znał.

Dodatkowo miło widzieć, że ekologiczne i neutralne dla środowiska substancje radzą sobie bardzo dobrze w porównaniu z silnie żrącymi i toksycznymi detergentami. Ponieważ temat nie jest badany na potrzeby komercyjne, jedyna szansa na rozwój jest w domowych eksperymentach. Próbuj, eksperymentuj i wymieniaj się doświadczeniami z innymi!