Welurowe ubrania i buty – jak o nie dbać i jak czyścić welur?

Niezwykle miękkim i przyjemnym w dotyku materiałem jest welur. Ubrania z tej tkaniny zyskują coraz większą popularność. Materiał ten jest uwielbiany nie tylko przez ludzi show biznesu, ale także przez wiele innych osób, do tego stopnia, że producenci obuwia także postanowili wykorzystać go w swojej branży. Welurowa koszulka w zestawieniu ze stylowymi botkami wykonanymi z tego miękkiego materiału może prezentować się niezwykle modnie i szykownie. Skoro welur jest tak ceniony w branży modowej, warto dowiedzieć się jak można prawidłowo o niego dbać. Jak czyścić welur, by nie utracił swojej miękkości? Przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym ubrania i dodatki welurowe zachowają swój piękny wygląd na dłużej!

Welurowe ubrania – hit ostatnich sezonów

Chociaż welur jest nam bardzo dobrze znaną tkaniną, to tak naprawdę moda na noszenie odzieży wykonanej z tego materiału jest całkiem świeża. Popularność takich ubrań wzrosła zaledwie kilka miesięcy temu. Z pewnością sprzyja temu fakt, że wiele osób przeszło na pracę zdalną, a zajęcia na uczelniach są prowadzone za pośrednictwem platform edukacyjnych. Spędzając wiele czasu w domu, zakładamy na siebie ubrania, w których ma nam być wygodnie. Najlepiej by nie krępowały ruchów, były ciepłe i przyjemne w dotyku. Takie cechy posiada właśnie welur. Pranie odzieży wykonanej z tej tkaniny może sprawiać wiele problemów. Nie każdy wie bowiem, jakich detergentów używać oraz w jakiej temperaturze odświeżać tego typu odzież, by zostały zachowane wspaniałe właściwości, które posiada welur. Czyszczenie butów wykonanych z tego materiału także nie jest najłatwiejszą czynnością. Jak prać welurowe ubrania i buty, by nie uległy zniszczeniu?

odzież welurowa pranie

Jak wyczyścić welur – od czego zacząć?

Jeśli chcemy by nasza odzież wykonana z weluru zachowała swoje właściwości i nie uległa zbyt szybkiemu zniszczeniu, powinniśmy prać ją w odpowiedni sposób. Najlepiej zatem postępować zgodnie z kolejnymi krokami, które przedstawimy poniżej.

Krok 1: W pierwszej kolejności powinniśmy określić jak poważne są zabrudzenia widoczne na naszej odzieży. Inaczej bowiem będziemy usuwać kurz, a inaczej pozbędziemy się plam po czekoladzie czy innych artykułach spożywczych.

Krok 2: Jeśli chcemy tylko odświeżyć odzież z weluru, najlepiej będzie przepłukać ubrania w letniej wodzie z płynem do płukania metodą ręczną. W przypadku, gdy zabrudzenia są trudniejsze do usunięcia konieczne będzie wykorzystanie pralki, ustawionej na niską temperaturę wody oraz dodanie odrobiny delikatnego detergentu.

Krok 3: Po upraniu odzieży, przychodzi czas, kiedy należy pozbyć się z niej nadmiaru wody. Należy pamiętać, że welur to bardzo wymagająca tkanina, która nie znosi, gdy wykręca się ją na różne strony. Jeśli chcemy, by z naszych ubrań nie kapała wciąż woda, możemy delikatnie ugniatać tkaninę w różnych jej miejscach, tak by nadmiar wody został odciśnięty.

Krok 4: Po pozbyciu się nadmiaru wody nadchodzi czas na suszenie. Najlepiej więc powiesić ubranie na wieszaku. W ten sposób nie powstaną na welurze nieestetycznie wyglądające zagniecenia.

Krok 5: Co zrobić w przypadku, gdy zagniecenia jednak się pojawią? Wówczas można wziąć w dłoń szczoteczkę w miękkim włosiem i zacząć szczotkować odzież pod włos. Taki sposób pozwoli nam skutecznie pozbyć się pomiętego wyglądu tkaniny.

Jak prać welur w pralce?

jak prać welur w pralce

Pranie odzieży w pralce jest bardzo wygodne. Pozwala zaoszczędzić naprawdę mnóstwo czasu i energii. Jednakże niektóre tkaniny mają pewne wymagania, których należy przestrzegać, jeśli chcemy by nie straciły swojego pięknego wyglądu. Jak prać welur w pralce? Niektóre pralki posiadają pewną magiczną funkcję o nazwie „pranie ręczne”. Jeśli i nasza pralka jest w nią wyposażona to wszystko staje się jasne, powinniśmy z niej skorzystać. W sytuacji, gdy nasza pralka nie ma jednak takiego programu, najlepiej nastawić ją na pranie tkanin delikatnych. Kolejną ważną kwestią o jakiej należy pamiętać jest to, by nie umieszczać w bębnie pralki zbyt wielu ubrań. Im pełniejsza pralka, tym więcej zagnieceń będzie widocznych na odzieży, po wyjęciu jej z bębna. Umieszczając mniej strojów w pralce, pozwolimy odzieży welurowej na swobodne przemieszczanie się po bębnie. Warto także pamiętać, aby nastawić częstotliwość wirowania na dosyć niskie obroty. Do prania weluru trzeba także użyć delikatnego detergentu, najlepiej takiego, który będzie działał zmiękczająco na tkaniny. Wówczas nasza odzież wciąż będzie miła w dotyku. Nieco więcej uwagi należy poświęcić np. welurowy bluzom z nadrukami. Musimy bowiem wtedy pamiętać o zadbaniu o naszą piękną aplikację. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy już w artykule https://www.puffa.pl/2019/10/23/jak-prac-bluzy-z-nadrukiem/, do którego odsyłamy zainteresowanych. 

Pranie weluru w rękach

Pranie delikatnej odzieży w pralce nie zawsze jest jednak dobrym rozwiązaniem. Czasem może spowodować zniszczenie materiału lub rozciągnięcie go. Jak prać welurowe ubranka, które nie nadają się do umieszczenia w bębnie pralki? Można także odświeżyć je w rękach. W tym celu warto zaopatrzyć się w szczoteczkę z miękkim włosiem, która ułatwi czyszczenie. Welur należy delikatnie czesać pod wodą, której temperatura nie przekracza 30oC. Najlepiej wykonywać tę czynność pod włos. Można też delikatnie pocierać materiał o siebie, jednak należy nie zgniatać go za bardzo.

Czym czyścić welur?

Najczęściej do prania wykorzystujemy proszek oraz płyn do płukania tkanin. W przypadku weluru jednak niestety nie będzie to najlepsze rozwiązanie. Ten materiał można bardzo łatwo uszkodzić. Dlatego też lepiej stosować delikatne płyny do prania, które mają ciekłą konsystencję w przeciwieństwie do szorstkich drobinek proszku. Świetnie sprawdzą się płyny do prania o właściwościach zmiękczających tkaniny. Dzięki nim nasze ubrania welurowe będą lśniące i miękkie znacznie dłużej, niż gdybyśmy prali je w zwyczajnym proszku. 

A co z butami?

czyszczenie butów welurowych

Oprócz ubrań welurowych, coraz częściej możemy zauważyć w wielu sklepach buty pokryte tym właśnie materiałem. Chociaż takie obuwie prezentuje się stylowo i nad wyraz pięknie, to nie jest tak łatwo utrzymać je w czystości. Dlatego też najlepiej nie zakładać ich, gdy za oknem mocno pada deszcz lub na drodze występuje kałuża za kałużą. Jak więc można je wyczyścić?

Jak czyścić welurowe buty?

Welurowe buty powinny być czyszczone w taki sposób, by nie zanurzać ich w całości w wodzie. Najlepiej więc czyścić je wilgotną miękką gąbeczką, szczoteczką lub ściereczką. Ważne, by akcesoria, których używamy do czyszczenia były dobrze odciśnięte z wody. Jej nadmiar może wpłynąć niekorzystnie na welur, którym pokryte jest obuwie.

Jak dbać o welurowe buty?

Kupując welurowe obuwie, powinniśmy zaopatrzyć się także w odpowiedni impregnat. Przed pierwszym założeniem takich butów, należy nanieść na nie preparat zabezpieczający. Zazwyczaj jest on w sprayu. Nakładanie go na buty powinno odbywać się z odległości nie bliższej niż 30 cm. Bardzo istotne jest to, by preparat był aplikowany na obuwie równomiernie, w przeciwnym wypadku w niektórych miejscach mogą być widoczne nieestetycznie wyglądające białe plamy, które można dostrzec nawet wtedy, gdy buty są pokryte jasnym odcieniem weluru. Po zabezpieczeniu obuwia, należy odczekać około 2 godziny, aby preparat wchłonął w materiał i dopiero po tym czasie można wyjść z domu zakładając welurowe buty.

Czyszczenie weluru – podsumowanie

Czyszczenie weluru wymaga od nas zaznajomienia się z tym, jak ta tkanina jest delikatna. Konieczne jest nie tylko stosowanie odpowiednio delikatnych detergentów, ale także ważny jest sposób prania. Należy zwrócić uwagę na temperaturę wody oraz akcesoria, których będziemy używać do oczyszczenia weluru, jeśli zdecydujemy się na pranie ręczne.