Wiertarka z udarem czy bez? Jaką wybrać do domowego warsztatu?

Nie każdy majsterkowicz dysponuje całym arsenałem narzędzi. W domowym warsztacie czasami może brakować wyspecjalizowanych urządzeń przydatnych w poważniejszych pracach remontowych, takich jak narzędzie wielofunkcyjne. Jest też jednak katalog najpotrzebniejszego sprzętu, którego zabraknąć w nim nie powinno. Do listy z takimi przedmiotami z pewnością trzeba dopisać wiertarkę. W końcu wywiercanie otworów w różnych powierzchniach należy do najczęściej podejmowanych prac – bez tego wiele napraw czy innych robót okaże się niemożliwych. Ważnym pytaniem jest jednak kwestia, jaka wiertarka do warsztatu będzie najlepsza? To urządzenie pomoże nam przecież również przy mieszaniu farb czy zapraw, szlifowaniu, a także dokręcaniu wkrętów. Główną decyzją jest wybór pomiędzy urządzeniem z umiarem lub bez. Jakie są zalety obu rozwiązań? Kiedy koniecznie będzie Ci potrzebna wiertarka z udarem? Na jaki rodzaj zasilania się zdecydować? Odpowiadamy na te pytania! 

Jak wybrać wiertarkę do warsztatu? Urządzenia elektryczne i akumulatorowe

Przed rozpoczęciem analizy wad, zalet i możliwości, jakimi charakteryzują się wiertarki z udarem oraz urządzenia bezudarowe, trzeba wybrać rodzaj zasilania wiertarki. Ta decyzja ma zresztą spory wpływ również na możliwość korzystania z udaru. Do wyboru są dwa główne typy sprzętu – zasilany akumulatorem lub bezpośrednio z gniazda sieciowego.

Niezaprzeczalną zaletą urządzeń sieciowych jest możliwość nieprzerwanego działania. Z takimi narzędziami nie trzeba martwić się o to, czy w ferworze pracy nie przegapimy momentu, w którym trzeba będzie wymienić akumulator i naładować zapasowy. Zagrożeniem są tylko przerwy w dostawach prądu, ale te nie zdarzają się przecież zbyt często. Przeważnie urządzenia sieciowe są też nieco mocniejsze niż akumulatorowe, łatwo znaleźć takie wiertarki wyposażone w udar. Minusem jest jednak ograniczenie kablem. Przy pracach w trudniej dostępnych miejscach trzeba posiłkować się przedłużaczami, przewód często okazuje się też mocno nieporęczny.

Wiertarka akumulatorowa takich ograniczeń nie ma. To w pełni mobilne i niezależne urządzenie, z którym z łatwością dotrzemy w każdy zakamarek mieszkania, warsztatu czy garażu. W dodatku producenci mocno inwestują w rozwój takiego sprzętu, w związku z czym na rynku możemy znaleźć coraz mocniejsze wiertarki akumulatorowe. Minusem jest możliwość rozładowania się sprzętu w czasie pracy, ale tutaj z pomocą przychodzi dodatkowe ogniwo zasilające, które warto mieć w pogotowiu. W taką opcję jest dziś wyposażony niemal każdy sprzęt tego typu – czy to klucz udarowy akumulatorowy, czy wkrętarka.

Najbardziej poręczne są urządzenia z bateriami litowo-jonowymi, które można w dowolnej chwili doładować. W przypadku wiertarek starszego typu, akumulatorów niklowo-kadmowych, taka operacja przed pełnym rozładowaniem baterii mocno obniżała jej żywotność. Najbardziej pożądane są wiertarki z akumulatorem, które będą długo pracować – w tym przypadku jednak również czas ładowania będzie dłuższy. Minusem wiertarek tego typu jest mniejsza liczba modeli wykorzystujących udar. Na rynku powoli ich jednak przybywa, choć taki zakup wciąż wiąże się z dość dużymi kosztami.

wiertarka z udarem czy bez - która lepsza do drewna

Wiertarka z udarem czy bez, w pracach wymagających precyzji trzeba zachować szczególną uwagę.

Wiertarka z udarem czy bez? Zastosowanie obu rodzajów sprzętu

Wiertarki udarowe znajdziemy więc zarówno wśród urządzeń zasilanych za pośrednictwem kabla sieciowego, jak i akumulatorowych, choć wśród tych drugich znalezienie budżetowego rozwiązania może być nieco trudniejsze. O ile jednak wybór rodzaju zasilania jest w głównej mierze podyktowany tym, gdzie będziemy korzystać z wiertarki, o tyle obecność lub brak udaru w sporym stopniu warunkuje to, z jakimi materiałami będzie sobie w stanie poradzić urządzenie.

Wiertarka bez udaru – kiedy się sprawdzi?

Wiertarka bez udaru jest prostszym, podstawowym wariantem tego urządzenia. Taki sprzęt charakteryzuje się nieskomplikowaną i wygodną obsługą – poradzi z nim sobie nawet początkujący majsterkowicz. Ponadto wiertarki bez udaru cechują się kompaktowym kształtem i niewielką wagą, co również ułatwia pracę. To urządzenie, które nie będzie zajmować wiele miejsca na warsztatowych półkach, a w wielu sytuacjach okaże się zupełnie wystarczające.

Będzie się tak dziać przy większości prac wykonywanych przez osoby, które tylko okazyjnie sięgają po narzędzia. Przy pomocy wiertarki bez udaru będziemy mogli wywiercać i rozwiercać otwory, wykonywać wiercenia pod nity i gwinty. Taki sprzęt sprawdzi się także jako mieszarka do farb i zapraw. Poradzi sobie z drewnem i tworzywami sztucznymi, nie będzie mieć też zazwyczaj problemów z wierceniem w aluminium czy innych metalach.

Wiertarki bezudarowe – nie tylko dla amatorów

Wiertarka bezudarowa zaspokoi zatem większość podstawowych potrzeb przeciętnego majsterkowicza. Z tego powodu, nie do końca słusznie, tego typu urządzenia czasami określa się mianem sprzętu amatorskiego. Faktycznie w przypadku osób, które dopiero poznają tajniki majsterkowania i urządzają swój pierwszy warsztat, taki sprzęt będzie zupełnie wystarczający. Ale z wiertarek bez udaru korzystają czasami również profesjonaliści, którzy wykonują bardziej precyzyjne prace w wymienionych powyżej materiałach.

Miano “amatorskich” wiertarki bez udaru zyskały natomiast z powodu swoich ograniczeń. Takie urządzenia zazwyczaj nie są wyposażone w zbyt mocny silnik. Przede wszystkim jednak nie poradzą sobie z najtwardszymi materiałami, nie uda się nimi wywiercić otworu w betonie czy murze. Wiertarki bez udaru nie są także przystosowane do długiej pracy bez przerw. Mogą nie wytrzymać dużych obciążeń, zużywają się szybciej niż wiertarki z udarem. Ich atutem jest natomiast wyraźnie niższa cena – zakup prostej wiertarki bez udaru nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Jak działa wiertarka udarowa?

Przy bardziej intensywnych pracach niezbędne będzie skorzystanie z wiertarki udarowej. Jej wyróżnikiem jest praca w trybie udaru. Tego pojęcia używa się dość często, ale nie każdy dokładnie wie, co to jest. Wiertarka z udarem łączy ruch obrotowy z posuwisto-zwrotnym. Oprócz zwykłych obrotów wiertła wykonują bowiem minimalne, ale niezwykle szybkie ruchy w osi przód-tył. Niektóre wiertarki są w stanie wykonywać je nawet z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy na minutę.

Moc urządzeń udarowych można w pełni wykorzystać dzięki zastosowaniu specjalnych wierteł. Najczęściej nie używa się w nich klasycznych wierteł ze stali, a końcówek wykonanych z węglików spiekanych – to tzw. wiertła widiowe. Są one odporne na udary, dzięki czemu przetrwają ten typ ruchów: klasyczne wiertła szybko by się w takich sytuacjach połamały.

Do czego służy wiertarka udarowa? Przyda się w domowym warsztacie wówczas, gdy planujesz poważniejsze prace. Udar pozwala bowiem wywiercać otwory nawet w najbardziej twardych materiałach. Urządzenia wyposażone w takie rozwiązanie będą w stanie wykonać otwór w murze, betonie czy ceramice budowlanej. Sprawdzą się też w pracy z najtwardszymi rodzajami drewna i metalu, z którymi problemy, zwłaszcza przy głębszych otworach, mogą mieć klasyczne wiertarki.

Takie możliwości wiertarki udarowej sprawiają, że będzie niezwykle przydatna majsterkowiczom, którzy mają w planach wykonywanie bardziej skomplikowanych prac, wymagających wiercenia w twardych materiałach. Sprzęt udarowy jest wręcz niezastąpiony przy różnego rodzaju remontach, gdy trzeba będzie wywiercać głębokie otwory w ścianach lub murach. Dzięki takim wiertarkom będziemy mogli także pracować dłużej i bardziej wydajnie, jest to więc model polecany osobom, które poświęcają na pracę w warsztacie sporo czasu.

Z wiertarek pneumatycznych często korzystają także ekipy remontowe, osoby wykonujące prace przy naprawie dróg czy też pracownicy fabryk i zakładów produkcyjnych. Cena sprzętu zależy od mocy i zastosowanych w nim rozwiązań, ale prostsze wiertarki udarowe nie będą dużo droższe od modeli pozbawionych takiego trybu. Sprzęt tego typu będzie natomiast cięższy od zwykłej wiertarki, w związku z czym na początku jego obsługa może nam przysporzyć nieco trudności. Powinien nam jednak posłużyć dłużej.

wiertarka z udarem czy bez - która lepiej poradzi sobie z betonem

Nie wiesz, czy w Twoim warsztacie bardziej przyda się wiertarka z udarem, czy bez? Zastanów się więc, jak mocnej maszyny Ci potrzeba.

Jak wybrać wiertarkę udarową – udar pneumatyczny czy mechaniczny?

Wiertarki udarowe różnią się między sobą również zastosowanym rodzajem udaru. Pierwszym z często wykorzystywanych rozwiązań jest udar mechaniczny. To mechanizm działający na prostej zasadzie: odpowiednio wyprofilowane części wiertarki przesuwają się wzdłuż kierunku wiercenia, a samo wiertło prostopadle uderza w powierzchnię. Takie rozwiązanie lepiej sprawdza się w nieco bardziej miękkich materiałach, na przykład przy wierceniu w ścianach wykonanych z pustaków. Jego efektywność jednak w dużej mierze zależy od siły docisku operatora wiertarki, co przy dłuższej pracy może okazać się mocno wyczerpujące.

Dlatego w mocniejszych wiertarkach stosuje się udar pneumatyczny. W tym przypadku główną rolę odgrywa kompresor wbudowany w sprzęt. Dzięki niemu oraz specjalnym uchwytom wiertło przemieszcza się do przodu i do tyłu, rytmicznie uderzając w wierconą powierzchnię. Jednocześnie jednak wiertło się obraca, dzięki czemu opiłki są na bieżąco usuwane z otworu. Wiertarek z udarem pneumatycznym nie trzeba, a nawet nie powinno się zaś zbyt mocno dociskać do wierconej powierzchni. W przypadku natrafienia na opór trzeba po prostu cierpliwie czekać, aż wiertło przewierci się przez materiał.

Wiertarki z udarem pneumatycznym są stworzone do pracy z twardymi materiałami. Poradzą sobie zatem z betonem, kamieniem, a nawet betonem zbrojonym. Nie należy ich jednak używać do wiercenia w miękkich materiałach, na przykład cegłach czy pustakach. Ruchy wiertła, które pozwalają przewiercić się przez twarde powierzchnie, w tych mniej wymagających będą bowiem powodować mikropęknięcia lub roztrzaskiwać materiał w okolicach wnętrza otworu.

Jaka wiertarka udarowa do domu? Przydatne cechy

Oprócz wyboru odpowiedniego udaru, przed zakupem wiertarki udarowej do domowego warsztatu warto zwrócić również uwagę na kilka innych cech. Praktyczne będą wiertarki posiadające dwa biegi. Do mieszania czy wywiercania dużych otworów używa się wówczas biegu o wolniejszych obrotach. Większość urządzeń posiada z kolei przełącznik kierunku wiercenia, który okaże się przydatny choćby przy wykręcaniu śrub czy wkrętów. Warto również zwrócić uwagę na to, czy wiertarka posiada możliwość wyłączenia funkcji udaru. Taki sprzęt znajdzie o wiele więcej zastosowań, będzie go bowiem można z powodzeniem używać przy niemal wszystkich rodzajach materiałów.

Z kolei dobre zabezpieczenie przed wpadaniem opiłków będzie istotne z punktu widzenia tego, jak długo będzie nam służyć wiertarka udarowa. Jaka moc urządzenia będzie natomiast najlepsza do domowego warsztatu? Jeśli nie porywamy się na bardzo duże prace, z powodzeniem wystarczy nam sprzęt o mocy 600-800 W. Mocniejszy silnik będzie potrzebny zaś na przykład wtedy, gdy zamierzamy często wiercić za pomocą wiertarki udarowej otwory o dużej średnicy.

Praca wiertarką wywołuje sporo hałasu. Sprawdź, jak się przed nim ochronić: https://www.puffa.pl/2020/03/09/jak-chronic-sluch-w-trakcie-pracy/

Autor:
Damian
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się sportem i historią. Na co dzień zajmuje się mediami społecznościowymi i marketingiem.