Jak chronić słuch w trakcie pracy?

Praca w głośnym środowisku to cecha charakterystyczna wielu branż, takich jak choćby przemysł, budownictwo czy transport. Duże natężenie dźwięków jest szkodliwe dla organizmu pracowników. W jaki sposób należy chronić słuch w trakcie pracy? Co na ten temat mówią przepisy prawne? Jakie obowiązki ma kierownik wobec podwładnego? Czy przedsiębiorstwo, gwarantując odzież pracowniczą i kaski robocze, musi nam też przygotować ochronniki słuchu? Odpowiadamy na te pytania!

Czym jest hałas?

Zgodnie z definicją słownika języka polskiego PWN, hałas to “głośne dźwięki zakłócające spokój”. W kontekście pracy w hałaśliwym środowisku musimy mówić także o tym, że są to uciążliwe i szkodliwe dźwięki, które oddziałują niepożądanie na narząd słuchu, a w efekcie także na zdrowie człowieka.

Praca w głośnym środowisku – jakie przyniesie efekty?

Słuch to bardzo wrażliwy zmysł, a ucho jest nieustannie narażone na uszkodzenia. Jednak nie jest to jedyne zagrożenie związane z pracą w nadmiernym hałasie. Robotnicy mogą nabawić się także migrenowych bólów głowy, rozdrażnienia, nerwicy, nadpobudliwości, spowolnienia czasu reakcji czy nawet nadciśnienia tętniczego.

Jakie są poziomy hałasu, które odczuwamy?

Wyróżnić możemy wiele poziomów hałasu, które mierzone są w decybelach. Przedstawiamy także najpopularniejsze dźwięki, które mieszczą się w tym zakresie:

  • 20 decybeli – szept;
  • 30 decybeli – tykający zegarek;
  • 40 decybeli – padający deszcz;
  • 50 decybeli – spokojna ulica;
  • 60 decybeli – rozmowa;
  • 70 decybeli – pracujący odkurzacz;
  • 80 decybeli – przejeżdżający samochód;
  • 90 decybeli – ciężarówka, pracujące elektronarzędzia lub kosiarka;
  • 100-110 decybeli – jadący traktor, pracująca wiertarka pneumatyczna i piła łańcuchowa.

Próg bólu człowieka to wartość pomiędzy 110 a 120 decybeli. Może to być na przykład dźwięk ambulansu lub młota pneumatycznego (120 decybeli) albo odrzutowca (130 decybeli).

Kiedy pracodawca musi zagwarantować podwładnym ochronnik słuchu?

Unijna dyrektywa 2003/10/EC określa minimalne wymagania dotyczące ochrony pracowników przed ryzykiem nadmiernego hałasu. Jeśli robotnik pracuje w trakcie ośmiogodzinnego dnia w hałasie o natężeniu pomiędzy 75 a 80 decybeli, zaleca się, aby stosował ochronnik słuchu. Jeśli ta wartość przekracza natężenie 80 decybeli, pracodawca ma obowiązek dostarczyć mu ochronnik, jednak nie może wymóc, by podwładny go włożył. Natomiast powyżej 85 decybeli założenie tego elementu jest obowiązkowe.

Słuchawki BHP i inne rodzaje ochrony słuchu

Najpopularniejszym rozwiązaniem są specjalne słuchawki BHP i nauszniki przeciwhałasowe. Buduje się je z czasz, które obejmują całe uszy i dobrze przylegają do głowy. Stosuje się także stopery, które wkładane są bezpośrednio do kanału słuchowego. Warto mieć na uwadze, że sposób ochrony powinien być dopasowany do miejsca pracy i jego zadaniem jest zredukowanie hałasu do odpowiedniego poziomu, a nie całkowita izolacja pracownika od otoczenia w którym się znajduje. Mogłaby ona uniemożliwić reakcję na sygnały alarmowe lub inne komunikaty.