Rośliny powietrzne – Oplątwa (Tillandsie)

Rośliny o nazwie Oplątwa (Tillandsie) nie wymagają podłoża, co sprawia że możesz tworzyć unikalne aranżacje w miejscach gdzie Ty i Twoi znajomi nigdy nie spodziewaliście się, że można stworzyć roślinną kompozycję. Oplątwa sama pobiera wodę i pożywienie z powietrza, tyle ile potrzebuje. Nie wymaga doniczki z ziemią.

Oplątwa na ścianie

Źródło: https://zielonesciany.wordpress.com/2014/02/26/oplatwa-roslina-rosnaca-bez-ziemi/#jp-carousel-607

Rośliny powietrzne – w naturze i aranżacje w domu

W naturze można je spotkać na korze i konarach drzew jako epifity w Ameryce Środkowej i Południowej. Epifitem, nazywa się rośliny, które nie posiadają korzeni, a wodę i pokarm pobierają przez liście z powietrza. Dzięki temu, że żyją w cieniu liści drzew, nie są narażone na bezpośrednie oddziaływanie słońca. 

Podobne warunki roślina wymaga w klimacie domowym – rozproszone światło, z dala od parapetów okien usytuowanych na południową stronę. Odpowiednim miejscem będzie parapet okienny na stronę północną lub dowolne miejsce we wnętrzu z dala od bezpośredniego źródła ciepła i światła. Roślina nie lubi przeciągów, dobrze czuje się w klimacie wilgotnym (zobacz jak utrzymać klimat wilgotny w mieszkaniu). Ciekawym umiejscowieniem rośliny może być z tego względu łazienka.

Oplątwa w muszli morskiej

Źródło: http://www.w-ogrodzie.com/oplatwa-tillandsia/

Tillandsia może być umieszczona bez podłoża w różnych ciekawych miejscach, w których najczęściej zamontowanie kwiatów nie jest możliwe. Zamontowanie, ponieważ roślinę można umieścić na drucikach wpiętych do podstawek, na żyłkach zwisających z sufitu, na stole w porcelanie, w szklanej kuli lub bryle o intrygującym kształcie. Decydując się na wersję z doniczką i ziemią pamiętaj o dobrym drenażu gleby i rozluźnieniu ziemi, połączeniu ją z mchem lub rozdrobnioną korą.

Jakie gatunki występują?

Istnieje około 700 gatunków oplątw, nie wszystkie jednak są dostępne w sprzedaży. W mieszkaniach uprawia się niewiele gatunków. Oplątwy wyglądem przypominają sukulenty z kwiatostanami. Możliwość dopasowania tych roślin do wnętrz nowoczesnych jak i tradycyjnych decyduje o ich ponadczasowości.

Różne gatunki Oplątwy
Źródło: https://www.piwnooka.pl/oplatwy/

Oplątwa podlewanie

Rośliny nie należy podlewać konewką. Dwa razy w tygodniu roślina potrzebuje samego zraszania opryskiwaczem, najlepiej wodą przefiltrowaną lub wodą deszczową. Idealna temperatura wody do zraszania wynosi 35 stopni Celsjusza. Na liściach powinno się tworzyć mgiełkę, a nie zalewać roślinę. Zwróć uwagę czy resztki wody nie zatrzymały się w pojemniku, w którym roślina jest umieszczona, możesz w ten sposób zaszkodzić swojej roślinie. Częste oznaki niedoboru wody to wyginanie, marszczenie lub brązowienie końcówek liści. 

Odmiany o zielonych liściach mniej tolerują niedobór wody i zmniejszoną wilgotność powietrza. Liście o szarych czy niebieskawych odcieniach lepiej znoszą suche powietrze. Oplątwy podobnie jak sukulenty dobrze sprawdzą się w mieszkaniu alergika, ponieważ wymagają małej ilości wody. Rośliny powietrzne (Tillandsie) nie wymagają styczności z glebą, a więc nie będą przyciagać drobnoustrojów.

Oplątwa różne kolory i gatunki

Źródło: https://zielonesciany.wordpress.com/2014/02/26/oplatwa-roslina-rosnaca-bez-ziemi/#jp-carousel-607

Większe okazy Oplątwy o luźno rozstawionych liściach potrzebują kąpieli w wodzie od 15 min do 4 godzin, jeden raz na dwa tygodnie. Po kąpieli należy pamiętać, aby obrócić roślinę „do góry nogami”, by umożliwić wypłynięcie wody z zakamarków.

Duże i małe oplątwy na drucikach
Źródło: https://allegro.pl/oferta/tillandsia-oplatwa-x-6-szt-na-start-airplant-7713912696

Nawadnianie w porze suchej i ciepłej – częściej, w okresie chłodnym i wilgotnym rzadziej. Natomiast, jeśli już zdarzy się, że roślina dotkliwie przeschnie, można ją uratować przez nawodnienie i odcięcie suchych końcówek. Rośliny nie da się uratować, jeśli przez zbyt duże nawodnienie rozpoczęła proces gnicia. Co do powietrza im bardziej przewiewnie, lecz bez przeciągów tym lepiej. Większość gatunków lubi wysoką wilgotność powietrza. Jak dbać o wilgotność powietrza w pomiesczeniu przeczytasz tutaj.

Ulubiona temperatura Oplątwy (Tillandsie)

Hodowla Oplątwy wymaga temperatury najlepiej w zakresie 21-24 stopnie przez większość roku, natomiast w zimie roślina lepiej czuje się przy spadku temperatury, ale nie mniejszej niż 13 stopni. Przy wyborze miejsca dla rośliny unikaj dymu tytoniowego, zbyt intensywnego światła słonecznego. Niewielkie skręcenia na końcówkach rośliny mogą powstawać poprzez zbyt intensywne światło lub nadmiar wody. Decydując się na podłoże pamiętaj o umożliwieniu dobrej cyrkulacji powietrza (mieszanka torfu z mchem oraz warstwę drenażową).

Kwitnienie i rozmnażanie rośliny

Oplątwy mogą kwitnąć tylko raz w życiu. Od osiągnięcia kwietnia, czyli uzyskania wieku starczego roślina obumiera oraz wypuszcza nowe pędy. Nowe wypustki (nowe drugie rośliny) – sadzonki, można odłączyć dopiero gdy będą miały 1/3 długości rośliny, od której pochodzą – oplątwy matki, natomiast stara roślina zamiera i z czasem nadaje się do wyrzucenia.

Infografika Oplątwa

Przykłady aranżacji Oplątw

Dzięki roślinom bez wody możesz zachwycać niestandardowym rozmieszczeniem roślin. Ożywić każde miejsce w domu i wnieść trochę wiosennego nastroju małymi zielonymi elementami. 

Pomysły na rozmieszczenie oplątw:

 • wewnątrz szklanego naczynia lub częściowo swobodnie zwisające (słoje, kule)
 • instalacje w ramkach
 • na zagłówku łóżka czy fotela
 • powieszone na ścianie
 • na półce z książkami
 • wpięte do stojącego drucika
 • ułożone w muszli morskiej
 • w koszyku
 • w geometrycznych pojemnikach
 • w porcelanowych naczyniach lub świecznikach na stole
 • przytwierdzone do kawałków konarów i drewna

Ciekawa instalacja rośliny nie powinna uniemożliwiać zraszania i przekładania większych okazów do kąpieli.

 1. Oplątwy umieszczone na żyłkach w pudełku:

Oplatwy w pudełku na żyłkach
Źródło: https://www.airplantman.com/products/air-plant-frame-rectangle?utm_source=pinterest&utm_medium=social

2. Oplątwy umieszczone na siatce w ramce:

Oplątwy na siatce w ramce - obraz.

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/1618549854128919/

3. Rośliny powietrzne rozmieszczone na geometrycznych półkach:

Oplątwy na geometrycznych formach

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/725642558689772965/

4. Oplątwa (Tillandsie) umieszczona w szklanej formie:

Oplątwa wisząca w szkle

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/633387437064295/

5. Tillandsie zainstalowane na drucikach umieszczonych w drewnianych podstawkach:

Oplątwa w podstawce na drucikach

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/A5tkNgEQgAQAAHKVe8D6F2A/

Inne przykłady aranżacji roślin bezdoniczkowych zobaczysz tutaj: https://www.puffa.pl/2020/01/20/ogrod-wertykalny-czy-sciana-z-mchu-co-sprawdzi-sie-lepiej/