Zieleń w mieszkaniu alergika. Na co się zdecydować?

Liczba Polaków zmagających się z alergiami stale rośnie. Kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt – problemy mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Mieszkania alergików trzeba więc urządzać ostrożnie i zważać niemal na każdy szczegół. Jak wprowadzić do nich zieleń? Podpowiadamy, z jakich rozwiązań skorzystać.

Mieszkanie alergika – z tego będzie trzeba zrezygnować

Przy urządzaniu wnętrz dla alergików trzeba pamiętać o unikaniu niektórych elementów wyposażenia. Lepiej zrezygnować na przykład z mebli wykonywanych ze sklejki. Do łączenia poszczególnych płyt wykorzystuje się w nich bowiem kleje, które mogą wydzielać szkodliwe i uczulające substancje. Powinno się również unikać zbyt skomplikowanych kształtów mebli, z wieloma zakamarkami, w których będzie zbierać się kurz. Rozwiązaniem mogą być minimalistyczne sprzęty. We wnętrzach, w których na co dzień przebywają osoby zmagające się z alergiami, trzeba także maksymalnie ograniczyć tekstylia. Zasłony, ciężkie firany, wykładziny i dywany – wszystkie te elementy będą gromadzić kurz. Samopoczucie alergika poprawi również rezygnacja z pluszowych maskotek czy puchowych kołder. Niepożądane są też na przykład dekoracje w formie wypchanych zwierząt.

Zieleń przyjazna dla alergików

Co z roślinami? Wiele z nich może uczulać, w dodatku łatwo może się na nich pojawić pleśń lub grzyby. Istnieją jednak również bezpieczne sposoby na wprowadzenie zieleni do wnętrz, w których często pojawiają się alergicy – jednym z nich jest mech. W domu alergika możemy bez obaw umieścić dekoracje z mchu stabilizowanego. Czym wyróżniają się takie rośliny? Ich procesy życiowe zostały powstrzymane dzięki użyciu specjalnych substancji, które jednocześnie pozwoliły zachować ich naturalny wygląd i strukturę. Do stabilizacji używa się ekologicznych preparatów, które nie zawierają toksyn.

Mech na ścianie w domu stanie się środowiskiem nieprzyjaznym dla grzybów i pleśni. Nie ma obaw, że będą gnieździć się w nim owady. Chrobotek reniferowy, który jest najczęściej wykorzystywany w tego typu dekoracjach, posiada właściwości antystatyczne. To sprawia, że nie będzie na nim osiadać kurz, którego w mieszkaniach alergików powinno być jak najmniej. Mchem stabilizowanym można pokrywać całe ściany lub układać z paneli różne kształty – firmy specjalizujące się w tej branży wykonają z nich nawet napisy czy logotypy.

“Tak” dla kaktusów

A co ze wspomnianymi roślinami doniczkowymi? Generalna zasada brzmi: nie powinno ich być zbyt dużo, by nie ściągnąć do mieszkania drobnoustrojów. Alergikom poleca się sukulenty – to rośliny, które są przystosowane do funkcjonowania w środowisku z ograniczonym dostępem do wody. Należą do nich między innymi kaktusy. Zielonym uzupełnieniem mieszkania może być również skrzydłokwiat, który usuwa z powietrza wiele toksyn i szkodliwych związków. W dodatku posiada stosunkowo duże i gładkie liście, z których łatwo będzie można usunąć kurz, po prostu przecierając je ściereczką.