Odzież robocza ocieplana i wykorzystywane w niej materiały

Ubrania robocze są jednym z nieodłącznych elementów na wielu stanowiskach pracy. Dobrze dobrane do rodzaju wykonywanych robót poprawią jakość i wydajność pracowników, mogą być także ciekawym wyróżnikiem przedsiębiorstwa lub wręcz jego reklamą. O ile wybór takiej odzieży latem nie nastręcza żadnych trudności, o tyle zimą może być nieco bardziej problematyczny. Pracodawcy muszą bowiem przygotować podwładnym ciepłe ubrania robocze, które uchronią ich przed śniegiem i mrozem, ale nie będą zanadto krępować ruchów. Stąd najbardziej poszukiwane są zimowe ubrania robocze wykonane z ciepłych, dobrze izolujących ciało materiałów. W tym przypadku styl warstwowego ubierania się “na cebulkę” nie zawsze się bowiem sprawdzi. Przyjrzeliśmy się więc bliżej tkaninom i innym materiałom, z których powstaje odzież robocza ocieplana wysokiej jakości.

Ubrania robocze do pracy na zewnątrz – najważniejsze zasady ich wyboru

Podstawowym zadaniem, które mają spełniać ubrania robocze, jest ochrona prywatnej odzieży pracownika przed zabrudzeniem. Nie oznacza to jednak wcale, że takich ubrań używają jedynie mechanicy czy pracownicy firm zajmujących się sprzątaniem, którzy w każdej chwili mogą je zanieczyścić smarami czy innymi substancjami tego typu. Odzież robocza obowiązuje w większości fabryk i zakładów produkcyjnych, a także w wielu firmach świadczących fachowe usługi.

Wybór odpowiednich ubrań roboczych zależy w największym stopniu właśnie od charakteru wykonywanej pracy i warunków, jakie w niej panują. W niektórych, najbardziej nietypowych bądź niebezpiecznych sytuacjach, odzież roboczą zastępują zresztą specjalne ubrania ochronne, spełniające normy zapisane w polskich przepisach.

Istotnym wyznacznikiem dobrej odzieży roboczej jest wygoda pracownika. Większość osób nosi ją przez cały dzień pracy, dlatego powinna pozwalać na odpowiednią wentylację skóry i swobodne ruchy. Dobrze, by była przy tym wykonana z materiałów, które stosunkowo łatwo będzie utrzymać w czystości czy też wyprać. Warto wybierać dla pracowników ubrania wysokiej jakości, wykonane z solidnych materiałów. Pękające spodnie i łatwe do rozerwania koszulki z pewnością ujemnie wpłyną na komfort pracy, a co za tym idzie również wyniki firmy. W dużych przedsiębiorstwach najlepiej zamawiać odzież we wszystkich dostępnych rozmiarach, by odpowiednio dopasować ją do sylwetek pracowników. W mniejszych można pokusić się o indywidualne zamówienia.

Warto też pamiętać, że katalog odzieży roboczej jest bardzo szeroki. Obejmuje niemal wszystkie elementy ubioru. Do tej grupy należeć będzie więc zarówno lekka, letnia koszulka, jak i zimowa kurtka ostrzegawcza ocieplana. Ważnym elementem na wielu stanowiskach są także buty, bo i one w roboczych warunkach mogą się zniszczyć.

Odzież robocza na zimę – najczęściej wykorzystywane materiały

Zimowe ubranie robocze będzie potrzebne we wszystkich branżach, w których pracownicy są narażeni na zmienne temperatury. Podobnie jak zwykłe elementy zimowej garderoby, taka odzież powinna izolować organizm, zabezpieczając go przed wychłodzeniem, jak również chronić przed wiatrem i opadami. Tyle że w codziennych sytuacjach zazwyczaj jesteśmy narażeni na takie warunki tylko chwilowo, a w przypadku pracy nieraz mróz i śnieg nękają pracowników przez kilka godzin. Dlatego odzież robocza ocieplana powinna być wykonana ze szczególną starannością. Przy jej produkcji liczy się m.in. gramatura tkaniny – im wyższa, tym odzież będzie cięższa, ale zazwyczaj również cieplejsza. Jakich materiałów można się spodziewać w ciepłych ubraniach roboczych na zimę?

Polar – wygoda i ocieplenie

Jedną z tkanin, którą najczęściej wykorzystują ubrania robocze oraz odzież BHP zimowa, jest polar. To syntetyczna dzianina, zazwyczaj produkowana z poliestru, która pojawiła się na rynku nieco ponad 40 lat temu jako alternatywa dla wełny. Podobnie jak ona potrafi bowiem zatrzymać ciepło organizmu, będąc przy tym materiałem hydrofobowym. Co prawda przy dłuższym narażeniu na kontakt z wodą czy opady polar zaczyna przesiąkać, ale przez jakiś czas chroni przed przemoczeniem. Polar o mniejszej gramaturze będzie też lżejszy od wełny.

Ta dzianina stała się niezwykle popularna wśród producentów odzieży roboczej. Może służyć zarówno jako podstawowy materiał do samodzielnych elementów odzieży, jak i jako warstwa ocieplająca, którą są wzmacniane ubrania robocze zimowe odblaskowe. W chłodne dni bez ujemnych temperatur polarowe bluzy sprawdzą się jako odzież wierzchnia, przy mrozach mogą być jedną z wewnętrznych warstw ubioru. Z polaru produkuje się takie artykuły odzieży roboczej jak bluza, kamizelka, koszula, rękawiczki czy czapka zimowa odblaskowa. W przypadku kurtek bywa wewnętrzną warstwą ocieplającą. Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest w tym przypadku mikropolar – wykonuje się go z bardzo cienkich włókien, dzięki czemu jest wyjątkowo lekki i nie podnosi wagi kurtki.

ubrania robocze ocieplane

Warto wybrać polar sprawdzonej marki: https://www.sprzetbhp.pl/polar-trudnopalny-antyelektrostatyczny-fr30.html

Sherpa – materiał na duże mrozy

Kurtka ostrzegawcza ocieplana przeznaczona na największe mrozy zamiast polaru często posiada po wewnętrznej stronie charakterystyczne futerko. To sherpa, czyli gruba dzianina, której używa się jako popularne ocieplenie dla odzieży roboczej. Oprócz kurtek można ją czasami spotkać w bluzach, a nawet koszulach dla pracowników.

Mimo że sherpa wygląda niczym naturalne futro, w rzeczywistości produkuje się ją z syntetycznych włókien. Poza tym sporo ją jednak z futrem łączy. Podobieństwo widać już na pierwszy rzut oka – wystarczy spojrzeć na charakterystyczną, złożoną z gęstych włosów strukturę. Posiada ona dobre właściwości termoizolacyjne, będąc przy tym materiałem łatwym do wyczyszczenia. A to w przypadku odzieży roboczej niezwykle istotny atut. Dodatkową zaletą ociepleń z tego materiału jest niska cena.

Mrozy na szczęście nie trwają przez cały rok – gdy przyjdzie ocieplenie, pracownicy będą potrzebowali lekkich ubrań. By poznać jedną z marek produkujących ubrania reklamowe, zachęcamy do przeczytania jednego z naszych artykułów: https://www.puffa.pl/2021/05/17/odziez-gildan-w-czym-specjalizuje-sie-ta-marka/.

Dresówka – ciepło i dobra wentylacja

Kolejnym materiałem wykorzystywanym jako podszewka w ocieplanych ubraniach jest dresówka. To dzianina, na którą powinni zwrócić uwagę zwłaszcza pracodawcy zatrudniający osoby wykonujące ciężką fizyczną pracę. Dresówka cechuje się bowiem dobrymi właściwościami wentylacyjnymi. Sprawdzi się zatem przy niższych temperaturach jako warstwa ocieplająca, ale gdy organizm sam zacznie się ogrzewać – na przykład przy okazji wzmożonego wysiłku – w pewnym stopniu pozwoli na odparowywanie potu.

Dresówka stanowi połączenie włókien bawełnianych i syntetycznych. Im więcej tych drugich, tym lepsze właściwości termoaktywne będzie mieć materiał. Często używa się go w ocieplanych bluzach roboczych i lżejszych kurtkach, bywa także obecny w ocieplanych spodniach.

CoolMax – warstwa termoaktywna

Przed laty wśród zimowej bielizny roboczej królowały rozwiązania z bawełny. To z niej wykonywało się koszulki i kalesony zakładane jako pierwsza warstwa ocieplająca, mające bezpośredni kontakt ze skórą. Nie radziły sobie jednak z potem powstającym w czasie pracy w zimowych warunkach i po kilku godzinach stanowiły przesiąknięty nim balast, dodatkowo ochładzający ciało.

Dlatego dziś standardem w odzieży roboczej staje się bielizna termoaktywna. Jednym z najlepszych i najchętniej wykorzystywanych do jej produkcji materiałów jest CoolMax. Powstaje na bazie włókien poliestrowych, dzięki niezwykle rzadkiej strukturze zachowuje jednak świetne parametry oddychalności. Wypadają pod tym względem lepiej niż naturalne rozwiązania.

CoolMax pomaga utrzymać suchą skórę, co zimą jest szczególnie ważne. Wykonane z niego ubrania odprowadzają bowiem wilgoć na zewnątrz. W związku z tym świetnie nadaje się jako pierwsza warstwa zimowego ubioru, która zapewnia pracownikom wysoki komfort oraz swobodę ruchów – ubrania z tego materiału dobrze przylegają do ciała, zachowując jednak przy tym elastyczność. Najczęściej CoolMax służy do produkcji getrów oraz koszulek z długim rękawem.

Specjalistycznych ubrań będą także potrzebować osoby narażone na działanie wysokiej temperatury lub ognia. Więcej o nich tutaj: https://www.puffa.pl/2020/10/26/ubrania-odblaskowe-trudnopalne-komu-i-kiedy-beda-potrzebne/