Jak wybrać biuro rachunkowe? Czy warto podejmować z nim współpracę?

Jesteś przedsiębiorcą, a na Twoje nieszczęście finanse są dla Ciebie “czarną magią”? Zaczynasz, więc poszukiwania rozwiązania swojego problemu. W Internecie napotykasz na stronie ofertę: “Biuro rachunkowe Wieliczka oferuje kompleksowe usługi księgowo-podatkowe dla Twojego przedsiębiorstwa…”. Myślisz – “Świetnie, ktoś w końcu odciąży mnie i zajmie się zarządzaniem finansami mojej firmy”. Biuro rachunkowe to idealne rozwiązanie dla Twojej działalności gospodarczej. Nie będziesz musiał przejmować się sporządzaniem raportów, sprawozdań finansowych i list płac dla pracowników. Teraz będziesz mógł odetchnąć z ulgą. Musisz jednak w tym miejscu pamiętać o jednej istotnej rzeczy – abyś powierzył administrowanie finansami swojego biznesu w ręce odpowiedniego biura rachunkowego. Pojawiają się, więc tutaj pytania typu – Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe? Po czym poznać dobre biuro rachunkowe? Jest kilka spraw dotyczących odpowiedniego doboru biura rachunkowego, na które musisz zwrócić szczególną uwagę! 

Dlaczego w ogóle warto inwestować w współpracę z biurem rachunkowym? – korzyści 

Zastanawiasz się pewnie czy w ogóle jest sens zawracać sobie głowę wynajmowaniem biura rachunkowego? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – tak, to dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli nie chcesz zatrudniać księgowej, a sam jesteś laikiem w zakresie księgowości. Zanim powierzysz finanse swojej firmy w ręce profesjonalistów, zobacz dlaczego warto zatrudnić biuro rachunkowe, by zarządzało Twoją księgowością. Oto kilka powodów, dzięki którym przekonasz się do skorzystania z takich usług:

  1. Nie musisz przejmować się sporządzaniem raportów i sprawozdań finansowych
  2. Masz pewność, że Twoje finanse są w bezpiecznych rękach, 
  3. Koszty usług biur rachunkowych nie są bardzo wysokie, 
  4. Będzie Cię reprezentować w urzędach i pomoże Ci sporządzić pisma do tych instytucji,
  5. Dzięki niemu zaoszczędzisz czas, który będziesz mógł przeznaczyć na rozwój firmy,
  6. Nie musisz martwić się o wypełnienie deklaracji podatkowych, pracownicy biura rachunkowego zrobią to za Ciebie. 

To tylko kilka korzyści z współpracy z biurem rachunkowym. Teraz dowiesz się jak znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe i na co musisz zwrócić szczególną uwagę. 

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe? 

Skoro znasz już korzyści płynące ze współpracy z biurem rachunkowym, pora przyjrzeć się temu bliżej! 

Znalezienie odpowiedniego biura rachunkowego to nie lada wyczyn. Szczególnie teraz, gdy konkurencja na rynku jest bardzo duża, ciężko zdecydować z kim nawiązać współpracę. Dlatego istotne jest to, by w gąszczu różnych ofert znaleźć taką, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom! Przyjrzyj się dokładnie temu, na co musisz zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego biura rachunkowego. Znajdź takie, które idealnie wpasuje się w politykę Twojej działalności gospodarczej!

Twoja firma zaczyna swoją działalność w Internecie? Koniecznie sprawdź, jak ją wypromować! 

Doświadczenie

Jesteś przedsiębiorcą i wiesz, że doświadczenie jest kluczowe, przy zatrudnianiu pracownika. Przyjmując jakąś osobę do firmy patrzysz na kompetencje, ale również na doświadczenie. Tutaj jest podobnie – wynajmując biuro rachunkowe, by to zarządzało Twoimi finansami, musisz zwrócić uwagę na to jak długo takie biuro funkcjonuje, czyli kiedy powstało, jak długo działa na rynku i z jakimi innymi firmami współpracowało. To kluczowe, abyś sprawdził czy biuro rachunkowe, z którym chcesz nawiązać współpracę spełnia Twoje oczekiwania dotyczące doświadczenia. Warto również zwrócić w tym aspekcie uwagę na kadrę pracowniczą – czy są tam zatrudnione młode księgowe czy raczej takie, które mają wieloletnie doświadczenie w branży. 

Usługi jakie oferuje dane biuro

To bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze kryterium przy doborze odpowiedniego biura rachunkowego. Najlepiej jeśli wachlarz usług danego biura jest szeroki, wtedy masz pewność, że możesz na nie liczyć w każdej sprawie. Musisz, więc zwracać szczególną uwagę na to w jakim obszarze działa dane biuro rachunkowe, innymi słowy jakie usługi może Ci zagwarantować. Najlepiej wcześniej odwiedź ich stronę internetową i przejrzyj zakładkę z ofertą usług danego biura. To pomoże Ci odnaleźć taką firmę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Istotne jest również to, czy dane biuro rachunkowe będzie w stanie dostosować się do Twojej firmy i czy będzie dyspozycyjne w razie jakiegokolwiek problemu. Elastyczność w działaniu to bardzo ważna kwestia,  której nie możesz pominąć!

Opinie innych klientów – czyli jak dane biuro jest postrzegane na rynku

Mówi się, że opinie nie zawsze są najlepszym miernikiem co do jakości – nic bardziej mylnego! Jeśli szukasz odpowiedniego biura rachunkowego, kluczowe by miało jak najlepszą opinię wśród jego klientów. Musisz zwracać na to szczególną uwagę. To jak wypowiadają się o nim inni ludzie, mówi samo za siebie. Ich opinia będzie dla Ciebie pewnego rodzaju “busolą” i podpowie Ci, czy w ogóle powinieneś przeznaczyć swój czas na to by się z nimi skontaktować i dopytać o szczegóły. Reputacja to kluczowa kwestia w szeroko pojętym biznesie. 

Wielkość danego biura rachunkowego

To również istotne kryterium przy wyborze odpowiedniej firmy. Od tego zależy ile będziesz musiał płacić za usługi – jeśli biuro rachunkowe jest duże i jego administracja jest rozbudowana – musisz pamiętać o tym, że koszt wynajmu takiego biura będzie większy niż w przypadku małego. Większe biuro rachunkowe gwarantuje Ci jednak większą pewność i bezpieczeństwo świadczonych usług. 

Ubezpieczenie OC

To kolejny kluczowy aspekt, nad którym musisz “przysiąść”. Każde biuro rachunkowe musi mieć ubezpieczenie OC. To zapewni Twojej firmie bezpieczeństwo w kwestii odpowiedzialności finansowej. Jeśli dane biuro rachunkowe popełni jakiś błąd z własnej winy, będzie przysługiwało Ci odszkodowanie. Istotny jest, więc tutaj zakres i kwota danego ubezpieczenia. 

Certyfikaty

Dobrze jeśli dane biuro posiada certyfikaty zgodne z wymogami Ministerstwa Finansów. 

Organizacja w biurze rachunkowym 

To także bardzo ważny aspekt. Istotne są tutaj godziny pracy, termin przesyłania dokumentów i wiele innych spraw związanych z administrowaniem wszelkiego rodzaju pismami. Okaże się to kluczowe w momencie kiedy będziesz potrzebować pilnej pomocy – dlatego ważne, abyś znalazł takie biuro, które będzie przygotowane nawet na tak zwane “sytuacje kryzysowe”. 

Miła obsługa biura

Może się to wydawać dla wielu zupełnie nieistotny aspekt, w gruncie rzeczy okazuje się, że nie do końca. Warto współpracować z takim biurem, które ma miłą i życzliwą kadrę. W końcu dobrze robić interesy z osobami, które są w stosunku do nas uprzejme. Kultura to podstawa w stosunkach między ludźmi, dlatego zwracaj na nią szczególną uwagę!

Lokalizacja biura

To kolejne ważne kryterium. Istotne jest, więc by wybrać kompetentny zespół, który posiada swoje biuro dość blisko Twojej firmy. Gdybyś musiał załatwić coś osobiście, bliska lokalizacja zapewni Ci szybki dostęp do biura rachunkowego i umożliwi Ci szybkie rozwiązanie problemu. 

Cena usług

Jak już wcześniej było mówione przy wielkości biura rachunkowego. Im większe i bardziej rozbudowane pod względem struktury biuro, tym więcej będziesz musiał zapłacić za dane usługi. Jednak wybierając obszerniejsze biuro masz pewność, że nic złego nie stanie się z Twoimi finansami. Więcej osób sprawia, że zmniejsza się ryzyko popełnienia błędu. Cena usług zależy również od tego jaki zakres obowiązków spadnie na dane biuro rachunkowe – im więcej zadań im wyznaczysz, tym więcej pieniędzy będziesz musiał wydać. 

To kilka najbardziej istotnych kwestii na jakie musisz zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego biura rachunkowego. Po sprawdzeniu tych i innych kryteriów, będziesz pewny, że możesz zainwestować swój czas i pieniądze w współpracę z danym biurem rachunkowym. 

biuro rachunkowe wieliczka

Źródło: https://kazimierscy.pl/jak-wybrac-dobre-biuro-rachunkowe/  

Znajdź dobre biuro rachunkowe! Zainwestuj w profesjonalistów!

Teraz kiedy już wiesz wszystko na temat biur rachunkowych – nie musisz się martwić czy warto inwestować w to swoje pieniądze. Korzyści płynące ze współpracy z tym podmiotem gospodarczym dają zielone światło w kierunku nawiązania kolaboracji. A kiedy na podstawie powyższych kryteriów uda Ci się znaleźć dobre biuro rachunkowe, nie będziesz musiał już niczym się przejmować. Dobre biuro rachunkowe odejmie Ci pracy, a Ty zyskasz czas na rozwój biznesu. 

Pamiętaj – sprawdź dokładnie biuro rachunkowe, zanim rozpoczniesz z nim współpracę!