Odblaskowe dodatki do odzieży roboczej. Co będzie najlepiej widoczne?

Pracodawcy działający w wielu branżach są zobowiązani do tego, by dostarczać swoim podwładnym odzież roboczą. Jest wymagana we wszystkich rodzajach prac, przy których pracownicy są narażeni na zniszczenie lub zabrudzenie prywatnych ubrań. W wielu przypadkach w pracy nie obejdzie się także bez odzieży odblaskowej. Nie zawsze muszą ją jednak stanowić kurtki czy spodnie odblaskowe – czasami wystarczą tylko dodatki do odzieży wyposażone w odpowiednie taśmy czy nalepki.

Odblaskowe dodatki do odzieży – dlaczego warto?

Głównym celem noszenia odblaskowych ubrań w pracy jest poprawa bezpieczeństwa pracowników. Dzięki fluorescencyjnym elementom odzieży są znacznie lepiej widoczni, co ma kluczowe znaczenie w czasie pracy na placach budowy czy w okolicach dróg, przydaje się także w czasie wykonywania zajęć w trudnych warunkach atmosferycznych.

Zwykle przyjmuje się, że najlepiej sprawdzają się wyspecjalizowane ubrania z odblaskowymi elementami, takie jak kurtki, bluzy czy spodnie. Alternatywą mogą być dla nich jednak mniejsze dodatki do odzieży. Dzięki temu można zaopatrzyć się w odblaski nawet wtedy, gdy z jakiegoś powodu zapomni się kurtki z odbijającymi światło taśmami. Dodatki sprawdzą się również wtedy, gdy tylko przejściowo potrzebujemy odblasków – łatwo je założyć na kilka czy kilkanaście minut i poprawić swoją widoczność.

Najpopularniejsze odblaskowe dodatki

Za zdecydowanie najczęściej używany dodatkowy element z odblaskami może uchodzić kamizelka ostrzegawcza. Łatwo założyć ją po wyjściu z samochodu, gdy ekipa pracowników dojedzie już na miejsce wykonywania pracy – na przykład przy drodze lub na budowie. Nieraz na chwilę zakładają ją także pracownicy stacji paliw, którzy powinni poruszać się między stanowiskami wyposażeni w odblaski. Kamizelka nie krępuje ruchów, nawet latem nie jest w niej gorąco, a do tego jest znakomicie widoczna. Zwykle kamizelki są utrzymane w jaskrawych kolorach, do tego mają co najmniej dwie poziome taśmy z odblaskami.

Przydatnym dodatkiem poprawiającym bezpieczeństwo jest także czapka odblaskowa. To świetny gadżet dla zapominalskich – z czapką na głowie w każdej chwili będzie można stać się lepiej widocznym. Najpopularniejsze są odblaskowe czapki z daszkiem, ale w sklepach internetowych i stacjonarnych bez problemu można znaleźć także wersje zimowe. Zwykle czapki ostrzegawcze przeznaczone na niższe temperatury są wykonane z polaru.

Szelki, opaski, pas

Do odblaskowych elementów możemy zaliczyć także dodatki do spodni. Należą do nich przede wszystkim odblaskowe szelki. Taki gadżet jest bardzo dobrze widoczny, na całej długości ma bowiem naszytą odblaskową taśmę. Szelki można przypiąć do różnego rodzaju spodni, oprócz poprawy widoczności będą stabilizować strój. Podobną funkcję będzie spełniać pas biodrowy z odblaskiem, przeznaczony do wyjątkowo ciężkich prac. Dodatkowo podtrzyma brzuch i dolny odcinek pleców.

W przypadku pasów i szelek trzeba pamiętać, by potem nie założyć na siebie bluzy lub innej wierzchniej odzieży – wtedy ich odblaskowa wartość zupełnie zniknie. Uniwersalnym odblaskowym dodatkiem są natomiast zapinane na zatrzask opaski na rękę. Niektóre posiadają nawet panele LED, które emitują ciągłe lub pulsujące światło.