Robocze kamizelki odblaskowe – dlaczego warto się w nie zaopatrzyć?

Kamizelka odblaskowa z kieszeniami lub bez to jedno z podstawowych ubrań roboczych w wielu branżach. Przydają się zwłaszcza tym, którzy muszą zadbać o odpowiednią widoczność w miejscu pracy. Poprawiają bezpieczeństwo, ale mogą być również wygodnym uzupełnieniem roboczego stroju. Dlaczego warto postawić na ten element odzieży?

Kamizelka odblaskowa – najważniejsze cechy

Kamizelki odblaskowe należą do środków ochrony indywidualnej. Często są w całości wykonane z odblaskowych materiałów, czasami posiadają jedynie odblaskowe panele. Są dostępne w wielu wersjach, pracownicy noszą je jako rodzaj odzieży ostrzegawczej. Należy ją zakładać wówczas, gdy w trakcie wykonywania swoich obowiązków pracownik jest narażony na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, na przykład związane z czynnikami mechanicznymi czy biologicznymi.

Jej zadaniem jest poprawa widoczności pracownika, czasami również zapewnienie mu dodatkowej ochrony przed niską temperaturą. Jednocześnie jednak kamizelki odblaskowe z nadrukiem – Kraków czy Wrocław oferują wiele miejsc, w których można je nabyć – nie krępują ruchów. Dlatego to właśnie ten typ odzieży ostrzegawczej ma wielu zwolenników. Gdy jest zbyt ciepło na kurtkę, a zbyt zimno, by zakładać koszulki odblaskowe z nadrukiem, kamizelka sprawdza się idealnie.

Kto powinien nosić kamizelki odblaskowe?

Wytyczne związane z noszeniem kamizelek odblaskowych można znaleźć w dokumencie zwanym Szczegółowymi Zasadami Stosowania Środków Ochrony Indywidualnej. Zwykle normy dotyczą ogółu ubrań odblaskowych, a więc również kamizelek. Odzież ostrzegawcza jest obowiązkowa między innymi na budowie – kamizelki noszone przez robotników muszą spełniać normę EN 471 klasy drugiej lub trzeciej.

Ubrania odblaskowe to także obowiązkowy element wyposażenia ludzi pracujących na wysokościach. Nie mogą się bez nich obyć także drogowcy oraz inne osoby wykonujące pracę w warunkach wzmożonego ruchu drogowego. Odblaski są też obowiązkowe na wszystkich stanowiskach, na których pracownik powinien być dobrze widoczny z daleka, nawet w czasie deszczu czy mgły.

Najważniejsze typy kamizelek odblaskowych

Jeżeli w związku z wykonywaną pracą konieczne jest używanie kamizelek odblaskowych, obowiązek dostarczenia takiej odzieży podwładnym spoczywa na pracodawcy. Mogą oni wybierać wśród kilku rodzajów i fasonów kamizelek. Najbardziej rzucający się w oczy podział to dwa schematy kolorystyczne modeli, które są dostępne w sklepach – żółte i pomarańczowe. Mniej popularne są kamizelki w innych kolorach, choć na rynku znajdziemy też czerwone, a nawet niebieskie modele.

Wiele osób pracujących na budowie lub przy naprawie dróg szczególnie ceni sobie kamizelki odblaskowe z kieszeniami, która należą do najbardziej praktycznych typów roboczego stroju. Do pracy w niskich temperaturach świetnie nadają się kamizelki ocieplane, w warunkach obcowania z ogniem warto natomiast zaopatrzyć pracowników w kamizelki odblaskowe wykonane z materiałów trudnopalnych.