Królowa, dyktator, papież. Znane osobistości, które odwiedziły Kraków

Kraków przez wieki był siedzibą królów Polski i najważniejszym miastem szlacheckiej Rzeczypospolitej. To na Uniwersytecie Jagiellońskim kształciły się największe polskie umysły średniowiecza, pod Wawelem mieszkali i pracowali wybitni artyści z wielu zakątków Europy. Wizyty niezwykłych osobistości w Krakowie nie są jednak jedynie domeną zamierzchłych czasów i bynajmniej nie przeszły do historii. Postaci znane z pierwszych stron gazet odwiedzały Gród Kraka również w XX i XXI wieku.

Zastanawiasz się co koniecznie musisz odwiedzić w Krakowie? Sprawdź nasz artykuł – Kraków – miasto polskich królów

Koronowane głowy pod Wawelem

Największym skupiskiem królów i książąt w historii miasta była prawdopodobnie słynna uczta u Wierzynka, zorganizowana w 1364 roku przez krakowskiego kupca Mikołaja Wierzynka. Miała miejsce w czasie zjazdu europejskich władców, który zorganizował w Krakowie władający wówczas Polską Kazimierz Wielki. Brali w niej udział między innymi cesarz Karol IV czy król Cypru i Jerozolimy Piotr Lusignan.

Koronowane głowy gościły jednak w Krakowie również we współczesnych czasach. W czasie wizyty w Polsce w 1996 roku do miasta zawitała królowa Anglii Elżbieta II. Złożyła wizytę na Wawelu, spacerowała też po krakowskim rynku. Krakowskie kwiaciarki powitały ją specjalnym bukietem, przez co hejnalista na wieży Kościoła Mariackiego specjalnie dla niej musiał opóźnić hejnał, który wyjątkowo wybrzmiał dwie minuty po godzinie 12. W tym czasie mąż królowej, książę Filip, odwiedził Kazimierz, gdzie miał być między innymi… częstowany śliwowicą.

Zaplanuj swój wyjazd do Krakowa i zarezerwuj pobyt w hotelu Best Western Krakówhttp://www.bwkrakow.pl/.

Dyktator na parkiecie

Niezwykły przebieg miała wizyta w Krakowie Fidela Castro. W 1972 roku kubański dyktator przyjechał na tydzień do Polski, a ówczesna, PRL-owska prasa witała go jako “wodza bratniego narodu”. Na mapie podróży Castro nie mogło zabraknąć Krakowa, gdzie znalazł czas między innymi na odwiedziny miasteczka studenckiego Akademii Górniczo-Hutniczej.

Pod Wawelem dyktator oglądał mecz koszykówki w wykonaniu zawodników Wisły. Rywalizacja tak mu się spodobała, że postanowił do niej dołączyć. Założył więc dres i zaczął grać w barwach jednej z drużyn. Przebywał na parkiecie niemal przez całe spotkanie, a jego drużyna oczywiście wygrała.

Regularne wizyty papieży

Kraków jest jednym z nielicznych miast świata, które w XXI wieku odwiedziło aż trzech papieży. W 2002 roku, w czasie swojej ostatniej pielgrzymki do kraju, do Krakowa zawitał Jan Paweł II, w przeszłości metropolita krakowski. To wyjątkowe dla polskiego papieża miasto wizytowali również dwaj jego następcy.

W maju 2006 roku, w czasie podróży apostolskiej do Polski, Kraków odwiedził Benedykt XVI. Powitało go bicie dzwonu Zygmunta. Duchowny złożył wizytę na Wawelu, spotkał się z chorymi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Łagiewnikach, odprawił także mszę na krakowskich Błoniach. “Kraków Karola Wojtyły i Kraków Jana Pawła II jest również moim Krakowem” – stwierdził Benedykt XVI.

10 lat później do Krakowa zawitał także papież Franciszek, który pojawił się tu przy okazji organizowanych pod Wawelem Światowych Dni Młodzieży. W Krakowie spędził w sumie pięć lipcowych dni, otrzymując od władz miasta symboliczne klucze do grodu. Na Błoniach odprawił Drogę Krzyżową, odwiedził także Tauron Arenę. Po mieście podróżował między innymi tramwajem.