Koronawirus a imprezy rodzinne – czy spotkania rodzinne zostaną odwołane?

Uroczystości rodzinne, szczególnie takie jak śluby i wesela, Komunie Święte czy osiemnastki, są bardzo ważne w życiu każdej familii. Przygotowując je rozważa się wiele czynników, od potraw począwszy, na usadzeniu gości skończywszy. Ci z kolei zastanawiają się jakie stylizacje na imprezę rodzinną będą odpowiednie i co dać w ramach prezentu. Te wszystkie dywagacje przestają mieć jakiekolwiek znaczenie w momencie, gdy cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Czy wszystkie imprezy rodzinne zostają odwołane?

Koronawirus a wesela

To jedno z najważniejszych pytań, które zadawać będą sobie szczególnie pary, które miały stanąć w najbliższym czasie na ślubnym kobiercu oraz ich rodzice i najbliżsi. To właśnie wesela, wśród wszystkich imprez rodzinnych generują zdecydowanie największe koszty, a wielokrotnie gromadzą także największą liczbę osób, nie tylko z okolicy, ale często z całej Europy lub świata. Premier odwołał wszystkie zgromadzenia publiczne i mogą się odbywać jedynie takie, które gromadzą maksymalnie 50 osób. To sprawia, że większość wesel nie będzie mogła się odbyć. Goście zgromadzeni na sali, bardzo często siedzą bliżej siebie niż zalecana odległość jednego metra. Jeszcze bliżej są podczas tańca. Do tego strach, który generuje koronawirus doprowadzić może do tego, że nawet osoby które nie odwołają wesela, zobaczą na nim niewielką garstkę osób, ponieważ rodzina nie odważy się przyjechać.

Koronawirus a ślub cywilny

Wiele par, które zdecydowały się ślubować sobie przed urzędnikiem państwowym, także są zmuszone zmieniać termin. Urzędy Stanu Cywilnego w wielu miejscach kraju zmieniły zasady działania i zajmują się jedynie wydawaniem aktów urodzenia i zgonu. Tylko w przypadku ważnych przyczyn (na przykład choroba), może zostać zawarte urzędowe małżeństwo.

Co ze ślubem kościelnym?

Szczęśliwie pandemia rozpoczęła się w trakcie trwania Wielkiego Postu, a to czas gdy wiele ślubów katolickich par nie jest organizowanych. Po Wielkanocy natomiast mogą wziąć ślub kościelny, jednak we mszy nie będzie mogło uczestniczyć więcej niż 50 osób. Nie ma oczywiście mowy o zabawie weselnej, którą trzeba będzie przełożyć na inny termin.

Co zrobić z innymi rodzinnymi uroczystościami?

Należy pogodzić się z tym, że wiele imprez rodzinnych zostanie odwołanych, ponieważ goście odmówią przybycia. Chrzest, urodziny czy osiemnastkę trzeba będzie zorganizować w gronie najbliższej rodziny, a bardziej huczne świętowanie przełożyć na kolejne miesiące, gdy uda się pokonać pandemię. Wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądała sprawa z Komuniami, które z reguły organizowane są w maju. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, poszczególne diecezje mogą nakazać odwołanie ich i odłożenie w czasie, tak jak to miało miejsce w przypadku bierzmowania.