Powrót do formy – jakie ćwiczenia wykonywać, mając zastane mięśnie?

Według znanego powiedzenia „sport to zdrowie, ale nie sport zawodowy”. Jednakże obecnie coraz więcej osób zapomina o jakiejkolwiek aktywności fizycznej, wybierając podróż do pracy samochodem zamiast przejażdżki na rowerze bądź udając się na zakupy autobusem, rezygnując tym samym ze spaceru. Oczywiście nie ma nic złego w poruszaniu się po mieście komunikacją miejską bądź samochodem, jednak warto zachować umiar i równowagę pomiędzy zbyt długim siedzeniem a poruszaniem się. Wiele osób wykonujących prace biurowe przynajmniej przez 8 godzin dziennie siedzi przy biurku. Z uwagi na zastane mięśnie trudno jest im zdecydować się na regularne uprawianie sportu lub chociażby spacer do i z pracy. Jakie więc ćwiczenia wykonywać, aby nie zdemotywować się mimo bólu zastanych mięśni?

Zacznij od prostych czynności

Najlepszą metodą na powrót do formy sprzed lat jest stopniowe zwiększanie wysiłku fizycznego. Nie chodzi tutaj o podnoszenie ciężarów lub bieganie na dystansie 10 km. Na początek warto zamienić samochód na rower, przynajmniej przy niezbyt odległych podróżach. Komunikację miejską natomiast można zastąpić spacerem. Najpierw lepiej przechadzać się wolnym tempem, jednak z biegiem czasu warto chodzić nieco szybszym krokiem, przyzwyczajając tym samym organizm do większego wysiłku. Jeśli jednak do pracy czy do sklepu mamy kilka kilometrów, można udać się na spacer lub przejażdżkę rowerem po powrocie do domu. Jeśli w dodatku mieszkamy na 8. piętrze bloku, w którym znajduje się winda, wybierzmy korzystanie ze schodów. Wysiłek, który włożymy w pokonanie dużej liczby stopni z pewnością zaowocuje np. doskonale wymodelowanymi pośladkami.

Delikatne rozciąganie

Bardzo często zastane mięśnie nie są wystarczająco rozciągnięte. Wówczas warto poświęcić minimum 15 minut dziennie na wykonywanie prostych ćwiczeń, które pozwolą nam się rozciągnąć. Mogą to być skłony, wykroki czy koci grzbiet. Jeśli czujemy, że po 15 minutach nasze ciało nie wykonało dostatecznego wysiłku, możemy zwiększyć czas, który poświęcamy na rozciąganie. W sytuacji, w której brakuje nam motywacji do regularnego wykonywania ćwiczeń w domowym zaciszu, warto zapisać się na jogę dla początkujących.

Zastanawiasz się jak ćwiczyć, by Twoje cało było odpowiednie rozciągnięte? Sprawdź nasze propozycje – Stretching przed treningiem – jakie ćwiczenia wykonywać?

Przyjemne formy aktywności fizycznej

Wiele osób nie przepada za zatłoczonymi siłowniami. Są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie ćwiczeń w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli nie zależy nam na zbudowaniu masy mięśniowej, a jedynie na tym, by rozruszać zastane mięśnie, można zdecydować się na znacznie przyjemniejsze formy aktywności fizycznej. Jedną z nich jest taniec. Zapisując się na kurs, początkowe lekcje będą spokojne, ponieważ wówczas będziemy uczyć się poszczególnych kroków, jednakże z czasem zaczniemy poruszać się w rytm żwawej muzyki. Dzięki temu poprawimy kondycję oraz uzyskamy nowe umiejętności.

Dla osób, które nie przepadają za przebywaniem na siłowni, również mamy wspaniałe rozwiązanie na wprowadzenie odrobiny codziennej aktywności fizycznej. Zamiast roweru można także doskonale spędzać czas jeżdżąc na rolkach. Oczywiście osoby, które nigdy wcześniej nie miały na sobie butów z kółkami przy podeszwie powinny przygotować się na zaliczenie ewentualnej wywrotki. Wbrew pozorom jeżdżenie na rolkach to nie tylko przyjemny sposób spędzania czasu. Ta forma aktywności fizycznej może mieć ogromny wpływ na mięśnie nóg, rąk oraz pleców.