Bieganie czy narciarstwo biegowe – co lepiej uprawiać zimą?

Zima to okres w którym wiele osób zmienia rodzaj aktywności fizycznej, którą decyduje się uprawiać. Bardzo popularne jest rekreacyjne narciarstwo zjazdowe, ale coraz więcej osób decyduje się pozostać przy klasycznym zimowym bieganiu lub stawia na narciarstwo biegowe. Którą z tych biegowych aktywności jest lepiej uprawiać zimą? Szukamy odpowiedzi na to pytanie.

Klasyczne bieganie – dla najwytrwalszych

Wiele osób obawia się, że podczas zimowego biegania może doznać kontuzji w wyniku upadku na zamarzniętej powierzchni. To uzasadnione obawy, jednak zimy w ostatnich latach nie są zbyt surowe. Aby zmniejszyć ryzyko wypadków, dobrze jest posiadać nowe buty do biegania Salomon. W obuwiu, które jeszcze pachnie nowością, podeszwa ma niewytarty bieżnik, co zapewnia poprawną stabilizację i dlatego łatwiej jest utrzymać równowagę. Zimowe bieganie pozwala zachować nam wysoką formę, którą osiągnęliśmy w poprzedniej części sezonu. Jogging niezależnie od warunków gwarantuje nieustanny rozwój siły mięśni naszych nóg. Czy biegniemy w górę, czy w dół, dolna część ciała cały czas pracuje.

Narciarstwo biegowe – dla początkujących i zawodowców

Tras do narciarstwa biegowego jest w Polsce coraz więcej, również w miastach wojewódzkich. Wciąż większe możliwości mają ci, którzy preferują zjazdy, jednak infrastruktura do biegania cały czas się rozwija. Zwiększa się też liczba amatorów tej aktywności fizycznej. Potrzebne są jednak do niej inne narty i buty narciarskie. Salomon i inni najpopularniejsi producenci widzą ten trend i przygotowują coraz więcej dedykowanych produktów dla biegaczy. Dla początkujących opanowanie techniki poruszania się na wąskich nartach i butach, które mają “uwolnioną” piętę, początkowo może być kłopotliwe. Jeśli jednak załapiemy podstawy, uprawianie narciarstwa biegowego będzie ogromną przyjemnością. Pozwala ono również poprawić naszą sprawność, ponieważ w trakcie biegu aktywnie pracują ręce oraz tułów. Biegówki zapewniają solidny wysiłek interwałowy, łącząc odpoczynek podczas zjazdów i mocny wysiłek w trakcie podbiegów.

“Biegówki” dobre dla biegaczy

Ci, którzy na co dzień trenują biegi długo- i krótkodystansowe zwracają uwagę, że narty biegowe możemy potraktować jako dodatkowy element rozwoju siły i sprawności. Wielu z nich umawia się większą grupą, na stopy zakładają biegowe narty takich marek jak Fischer, Rossignol czy Salomon, plecaki zaopatrzone w napoje izotoniczne i artykuły spożywcze nakładają na plecy i ruszają na wielokilometrowe wypady.

Technika klasyczna czy łyżwowa?

Biegacze, którzy sięgają po narty częściej decydują się na technikę klasyczną, która jest co prawda wolniejsza, ale za to bardziej naturalna dla człowieka. Istnieje uzasadniona obawa, że styl łyżwowy, który wymaga więcej wysiłku, tak wpłynie na rozwój masy mięśniowej, że będzie on nieproporcjonalny dla osób, które na co dzień wybierają bieganie. Styl klasyczny łatwiej jest także uprawiać na nieprzygotowanym terenie.