Najpopularniejsze rodzaje wiązań do nart biegowych

Bieganie na nartach to jedna z najprostszych narciarskich aktywności. Można ją uprawiać właściwie w każdym wieku, nie potrzeba do tego nawet wzniesień. Niezbędny będzie jednak odpowiedni sprzęt, w którego skład wchodzą buty biegowe (Salomon to marka polecana przez wielu zawodników), narty oraz wiązania. W jaki sposób but jest przytwierdzany do popularnych “desek”? Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje wiązań stosowanych w nartach biegowych.

Wiązania do nart biegowych – na co zwrócić uwagę?

W przypadku nart biegowych sprawa z wyborem wiązań jest bardziej skomplikowana niż z popularnymi “zjazdówkami”. Kiedy bowiem wybieramy się na stok, mamy niemal gwarancję, że każde buty będą pasowały do wypożyczonych nart. Wiązania trzeba tylko odpowiednio ustawić, by buty narciarskie Salomon lub innej marki były dopasowane do ich rozstawu na narcie. W przypadku “biegówek” te same buty niekoniecznie będą jednak pasować do różnych systemów wiązań. Znaczenie ma też styl, w którym chcemy poruszać się po trasie – nieco inaczej funkcjonują wiązania do stylu klasycznego, inaczej do łyżwowego.

Rodzaje wiązań do nart biegowych

W dostępnych obecnie na rynku nartach biegowych możemy spotkać trzy główne systemy wiązań.

SNS – Salomon Nordic System

System SNS to dzieło firmy Salomon. Występuje w kilku wersjach, dostosowanych zarówno do stylu łyżwowego, jak i klasycznego. To automatyczne wiązania, gdzie do bloku wpina się przód buta – za jego stabilizację odpowiada jedna prowadnica. Ich cechą jest szeroka szyna, dzięki czemu możemy łatwo oczyścić ją ze śniegu. Dużą popularnością wśród profesjonalnych biegaczy cieszą się wiązania SNS Pilot, które łączą but z nartą w dwóch miejscach. Przy wyborze “biegówek” z wiązaniami SNS trzeba pamiętać, by obuwie pasowało do tego typu systemów.

NNN – New Nordic Norm

To system wiązań marki Rottefella. Od SNS różni się przede wszystkim obecnością dwóch prowadnic, które pomagają w panowaniu nad nartami. Poza tym jest podobnie – belka znajdująca się z przodu buta zostaje zablokowana w wiązaniu, pozostawiając wolną piętę. Wiązania NNN wyróżniają się łatwym montażem, nie potrzeba do niego narzędzi. Buty, które są przeznaczone do tego rozwiązania, można dobierać do różnych rodzajów narciarskiej aktywności – różnią się między innymi stopniem twardości bieżnika.

NN75 – Nordic Norm 75 mm

System, który powoli odchodzi do lamusa, ale wciąż można go spotkać w niektórych nartach. Do lat 90. dominował w narciarstwie biegowym. Przednia część buta narciarskiego przeznaczonego do takich wiązań posiada trzy otwory, które wpina się do bolców wystających z wiązania. System NN75 jest jednak cięższy niż SNS i NNN, w dodatku do otworów w butach często dostaje się śnieg. Nadal sporo osób stawia na takie wiązania, ale kontrola nad nartą jest w nich nieco mniejsza niż w bardziej nowoczesnych systemach.

Wybór wiązań i butów do nart

Sprzęt narciarski trzeba dopasować już na etapie zakupów lub wypożyczania. W sklepach, w których znajdują się buty, kijki, wiązania i odzież narciarska – Kraków oferuje wiele tego typu placówek – należy dobrać elementy, które będą do siebie pasować. Starsze buty, przystosowane do systemu NN75, nie nadają się bowiem do nowszych, wyposażonych w prowadnice. Również obuwie przeznaczone do SNS może nie wpasować się w wiązania NNN, podobnie bywa w odwrotnym przypadku. Niektórzy producenci oferują jednak buty uniwersalne, dostosowane do kilku wersji wiązań.