Odzież robocza do pracy w kuchni i w piekarni – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Praca w kuchni oraz w piekarni to jeden z najbardziej specyficznych rodzajów zajęć. To od wysiłków piekarzy i kucharzy zależy jakość pieczywa, które dociera do naszych domów, czy też posiłków lądujących na stołach w restauracjach i barach. Dlatego pracownikom potrzebna jest specjalna odzież, która zapewni im komfortową, a także bezpieczną pracę. Bluza kucharza czy spodnie piekarskie – na co zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze?

Zastanawiasz się czym powinna się charakteryzować bluza kucharska? Sprawdź artykuł – Bluzy kucharskie – odzież robocza i wizytówka lokalu

Ochrona i bezpieczeństwo

Piekarnia i kuchnia to miejsca, w których trzeba zachować szczególną ostrożność. Kontakt z rozgrzanym piecem czy kuchennym palnikiem może skutkować groźnymi oparzeniami, upadek na wilgotnej podłodze – urazami kończyn czy kręgosłupa. W obu tych miejscach nie brakuje także ostrych krawędzi i narzędzi. Jedną z głównych cech profesjonalnej odzieży powinno być więc zapewnienie pracownikom odpowiedniej ochrony.

Nieodzownym elementem będą zatem buty z podeszwą antypoślizgową. W kuchni i piekarni przydadzą się również rękawice, które nie tylko chronią dłonie, ale też zapewniają odpowiednią higienę. Niektórzy pracodawcy decydują się również na wyposażenie swoich podwładnych w rękawy antyprzecięciowe, które chronią rękę od nadgarstka do łokcia.

Jakość wykonania i wytrzymałość

Przy zakupie odzieży roboczej do pracy w piekarni oraz kuchni warto również zwrócić uwagę na trwałość wykonania poszczególnych elementów ubioru. Starannie wykonane produkty uszyte z dobrej jakości materiałów powinny być bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także codzienne zużycie. Dzięki temu będą służyć pracownikom dłużej niż być może tańsze, ale tandetnie wykonane ubrania. Dobrym wyborem powinno być również postawienie na ubrania, które będą posiadać warstwę plamoodporną – pozwoli to na łatwiejsze usuwanie zabrudzeń.

Materiał i wygoda

Z punktu widzenia pracownika niezwykle ważną cechą jest również komfort użytkowania. Jeśli spodnie kucharskie będą krępować jego ruchy, pogorszy się nie tylko jego nastrój, ale i wydajność pracy. Przy zakupie odzieży roboczej dla pracowników kuchni i piekarni warto pamiętać, by dobierać ją do określonej sylwetki i wzrostu konkretnych osób. Hurtowy zakup jednego rozmiaru odzieży może wydawać się kuszący, ale zbyt luźne lub ciasne ubrania z pewnością nie będą w stanie prawidłowo spełnić swojej funkcji.

Istotny jest również materiał, z którego będzie wyprodukowana odzież. Generalna zasada brzmi: im grubszy, tym powinien lepiej chronić przed wysokimi temperaturami czy rozgrzaną parą. Nie można z tym jednak przesadzać, bo pracownik nieustannie zlany potem nie będzie w stanie wywiązywać się ze swoich obowiązków w należyty sposób. Bluza kucharza czy spodnie piekarskie powinny umożliwiać skórze oddychanie. Najbardziej pożądaną opcją, zwłaszcza dla ubrań przeznaczonych na górne partie ciała, wydaje się mieszanka bawełniano-poliestrowa. Z jednej strony zapewnia wygodę, z drugiej – odpowiednią trwałość. Wśród spodni przeznaczonych do kuchni dominują z kolei komfortowe wyroby z bawełny.