Odkurzacz centralny Husky – co go wyróżnia?

Odkurzacze centralne to coraz popularniejsze urządzenia. Prostotę działania tego rozwiązania doceniają projektanci nowoczesnych biurowców, którzy umieszczają je w nowych budynkach. Również coraz więcej nowo powstających domów jednorodzinnych korzysta z tego dobrodziejstwa, zamiast klasycznego, przenośnego odkurzacza. Jak działają, jakie są ich plusy i minusy oraz dlaczego jednym z najpopularniejszych urządzeń jest odkurzacz centralny Husky i co go wyróżnia? Odpowiadamy w naszym tekście!

Co to za marka?

Amerykański potentat, który swoją siedzibę ma w miejscowości Pacific, około 60 kilometrów od Saint Louis w stanie Missouri w 2018 roku obchodził jubileusz pięćdziesięciolecia swojego istnienia. Korzystając z najnowocześniejszych technologii, firma produkuje proste w użyciu i łatwe w konserwacji odkurzacze centralne, które wykorzystywane są nie tylko w prywatnych domach, ale także w biurowcach, hotelach, pawilonach lub restauracjach.

Rury do odkurzacza centralnego i jednostka ssąca – o co chodzi?

Wielu użytkowników kojarzy odkurzacz z klasycznym przenośnym urządzeniem. Słysząc sformułowanie “odkurzacz centralny”, nie za bardzo wiedzą, z czym mają do czynienia. Pokrótce wyjaśniamy zasadę działania tego cudu techniki. Najczęściej w piwnicy lub innym nisko położonym pomieszczeniu ustawia się jednostkę ssącą, której zadaniem jest wytworzenie ciśnienia. To właśnie ona wessie kurz i wszelkie zabrudzenia. Doprowadzają do niej rury PVC, które montuje się w ścianach, najczęściej podczas budowy domu, aby uniknąć dodatkowego kucia ścian. Przewody te z jednej strony kończą się wspomnianą jednostką ssącą, a z drugiej gniazdem w ścianie, do którego wpinane są długie rury do odkurzacza centralnego, umożliwiające sprzątanie mieszkania.

Plusy i minusy tego rozwiązania

Za największą wadę odkurzacza centralnego należy uznać jego koszt – znacznie wyższy od przenośnych odkurzaczy. Poza tym, zepsuty mobilny odkurzacz lepiej jest wyrzucić i kupić nowy – z centralnym raczej nie ma takiej możliwości. Jeśli nie pomyśleliśmy o nim na etapie budowy domu, konieczne będzie także wykucie otworów w ścianach. Pozytywów jest jednak zdecydowanie więcej – przede wszystkim nie trzeba ciągnąć za sobą ciężkiego odkurzacza, który dodatkowo obija ściany i meble, szybciej także posprzątamy, ponieważ wpinamy jedynie rurę do ściany i możemy pracować. Przenośny częściej wymaga zmiany worka niż odkurzacz centralny. Sklep internetowy z takimi akcesoriami znajdziemy bez problemu i z łatwością zaopatrzymy się na kilkanaście miesięcy w odpowiednie filtry i worki.

Remontujesz mieszkanie? Sprawdź nasz artykuł „Oświetlenie do niskiego salonu – jakie wybrać i o ile lumenów zadbać?

Odkurzacz centralny Husky – co takiego ma w sobie

Firma stosuje w swoich jednostkach filtr materiałowy DuoFib Velcro z cyklonem lub jednorazowy wielowarstwowy antyalergiczny worek. Filtr można prać w pralce albo płukać pod bieżącą wodą. Jednostka ssąca sygnalizuje także konieczność wymiany worka lub filtra – robi to za pomocą LED-owego wskaźnika. Husky korzysta także z technologii SILPURE, która za pomocą jonów srebra zapobiega rozwojowi bakterii i namnażaniu się nieprzyjemnego zapachu. Urządzenia są bardzo ciche ze względu na wbudowane kanały tłumiące dźwięki.

Husky dla firm

Seria Husky Automatic pozwala sprzątać nie tylko suche, ale i mokre powierzchnie. Produkty są wyposażone w przyłącze wody i odpływ do kanalizacji. Nie korzysta się w nich z worków oraz dodatkowych filtrów, wszystkie zanieczyszczenia spuszczane są w kanalizacji.