Oświetlenie do niskiego salonu z aneksem – jakie wybrać i o ile lumenów zadbać?

Aranżując salon z aneksem kuchennym, bardzo często zastanawiamy się, jak rozplanować oświetlenie w domu, a konkretnie w takim pomieszczeniu. Umieszczając w nim zarówno lampy industrialne, jak i żyrandol kule, musimy bowiem zachować szczególną ostrożność. Żarówki powinny idealnie oświetlać najważniejsze punkty wnętrza, ale także tworzyć spójną całość obydwu tych kącików. Jeszcze większe problemy możemy napotkać, gdy nasze mieszkanie nie należy do wysokich. Jak zatem wkomponować do niego lampy kule czy inny rodzaj oświetlenia? Jak długi powinien być emitowany przez nie strumień światła? Sprawdź!

Oświetlenie salonu z aneksem – jakie lampy wybrać?

Oświetlenie salonu z kuchnią lub aneksem to niezwykle ciężkie zadanie, szczególnie jeśli mamy dodatkowo do czynienia z niskim wnętrzem. Musimy bowiem zadbać o kilka ważnych elementów. Pierwszym z nich jest spójność, dzięki której obydwa kąciki staną się integralnymi częściami. Dodatkowo należy dobrze rozmieścić lampy czy żyrandole, wybrać odpowiednie żarówki oraz zadbać o długość emitowanego przez nie światła. Najpierw jednak skupimy się na kwestiach wizualnych, a więc podpowiemy, jaki rodzaj oświetlenia sprawdzi się najlepiej w takim wnętrzu. 

Eleganckie żyrandole 

Wiele osób aranżując swoje wnętrze, pragnie, aby mieszkanie wyglądało elegancko i luksusowo. Jeśli zatem czerpaliśmy inspiracje chociażby ze stylu glamour, warto zdecydować się na zakup ozdobnych żyrandoli. Niektórzy uważają co prawda, że oświetlenie salonu z jadalnią czy aneksem kuchennym w ten sposób, nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy jednak od tego, na jaki model się zdecydujemy. Przede wszystkim lepiej zrezygnować z dużej ilości elementów okalających abażur. Może bowiem osiadać na nich kurz czy np. tłuszcz. O wiele lepiej postawić na skromniejszy żyrandol, który przyozdobiony jest w bardzo subtelny sposób. 

Stylowe i nowoczesne lampy

Nowoczesne stylowe lampy to rozwiązanie, na które decydujemy się najczęściej, aranżując salon z jadalnią. Oświetlenie tego typu jest bowiem niezwykle uniwersalne i sprawdzi się tak naprawdę zawsze – niezależnie od stylu, w jakim zostało utrzymane nasze wnętrze. Do najpopularniejszych modeli należą obecnie lampy industrialne oraz te, których abażur przypomina swoim kształtem kule. Takie oświetlenie emituje bowiem odpowiednią ilość światła, a klosz jesteśmy w stanie szybko i bezproblemowo wyczyścić. Osiadające na nim zabrudzenia nie będą zatem naszą zmorą. Wystarczy bowiem zdjąć go z sufitu i wyczyścić wilgotną ściereczką. W przypadku salonu z aneksem będzie to zatem wręcz rozwiązanie idealne. 

Kinkiety do zadań specjalnych

Praktyczne i nowoczesne oświetlenie salonu z aneksem kuchennym możemy uzupełnić o małe kinkiety. Takie klosze warto zamontować w najczęściej użytkowanych miejscach. Niewielkie lampki montowane do ściany najlepiej umieścić w pobliżu stołu, zestawu wypoczynkowego czy blatu kuchennego. Dzięki temu zarówno prace domowe, jak i relaks po ciężkim dniu, staną się zdecydowanie przyjemniejsze. 

Lampy stojące

Kinkiety, żyrandole czy lampy do salonu z aneksem kuchennym to jednak nie wszystko! W przypadku niskich wnętrz warto postawić także na oświetlenie stojące. Dlaczego? Wąska i zgrabna lampa podłogowa zapewni nam dodatkową ilość światła, a także optycznie wysmukli całe pomieszczenie. Wszelkie stojące długie elementy dekoracyjne są bowiem wskazane, jeśli mamy do czynienia z niezbyt wysokim mieszkaniem. Warto o tym pamiętać, podczas aranżacji swojego lokum. 

Oświetlenie do niskiego salonu z aneksem – o czym należy pamiętać, podczas jego planowania?

Zanim kupimy oświetlenie do niskiego pokoju, warto poznać zasady planowania takiej przestrzeni, a konkretnie rozmieszczenia w nim punktów świetlnych. Jeśli o to nie zadbamy, niestety nasze wnętrze może stać się mało praktyczne. Przy okazji łatwo także niechcący jeszcze bardziej optycznie “obniżyć” swój sufit. Mamy zatem dla was trzy niezwykle cenne rady! 

Odpowiednia długość przewodu

Zanim zajmiemy się tematem, ile lumenów do salonu z aneksem kuchennym będzie najlepszą wartością, warto pamiętać, że nasza lampa wisząca nie może posiadać zbyt długiego przewodu. Najlepiej zatem zdecydować się na model regulowany, w którym jesteśmy w stanie dopasować kabel do swoich preferencji. Jak jednak zamontować taką lampę? Postarajmy się, aby znalazła swoje miejsce bardzo blisko sufitu i upewnijmy się, że np. przemieszczając się po mieszkaniu, żaden z domowników nie zahaczy o jej klosz. 

Lekka i zgrabna forma

Z niskimi pomieszczeniami musimy obchodzić się podobnie, jak z małymi wnętrzami. Wszelkie akcesoria powinny cechować się lekkością oraz zgrabną formą. Duże klosze o finezyjnych kształtach niestety nie zawsze się sprawdzą. O wiele lepiej sięgnąć po oświetlenie składające się z kilku mniejszych abażurów mocowanych na stelażu przylegającym równolegle do sufitu. Takie lampy są bowiem w stanie optycznie powiększyć metraż naszego mieszkania. 

Mała ilość lamp przy jednoczesnym dobrym rozmieszczeniu

W niskich wnętrzach często mamy wrażenie, że światło wydobywające się z jednej lampy, nie jest w stanie oświetlić całego naszego pomieszczenia. W takiej sytuacji nie dokładajmy kolejnych abażurów. Poeksperymentujmy, w którym miejscu ją zamontować, by uzyskać optymalną ilość światła. Jeśli taki zabieg nam nie pomoże – zadbajmy o kinkiety lub lampy stojące. W niskich wnętrzach będą one lepszym rozwiązaniem niż kilka wiszących źródeł światła.

Porada: jeśli nasza salon i aneks są od siebie w jakiś sposób odgrodzone, pamiętajmy, aby umieścić po jednej lampie w każdym z kącików – w części wypoczynkowej oraz w okolicach blatu kuchennego. 

Remontujesz mieszkanie? Sprawdź nasz artykuł “Jak zaaranżować funkcjonalny i stylowy salon z jadalnią?

Lampa stojąca do niskiego salpnu

Jakie światło do salonu – ciepłe czy zimne?

Po zakupieniu odpowiednich lamp nadchodzi czas na żarówki. Duża część z nas podchodzi jednak do tego zadania bardzo pobieżnie. Idziemy do sklepu, wybieramy pierwszą lepszą kolbę, a następnie… jesteśmy niezadowoleni z efektu i emitowanego przez nią światła. Zapominamy bowiem, że żarówki dostępne są w kilku wersjach. Wytwarzane przez nie światło może posiadać barwę ciepłą lub zimną. Który wariant sprawdzi się lepiej? Tutaj wszystko zależy od naszych preferencji. Starajmy się jednak nie przesadzić ani z “chłodem” ani z “ciepłem”. Pamiętajmy również, jak jeszcze w sklepie sprawdzić barwę naszej żarówki. Te o chłodnych tonach oznaczone są wartością powyżej 5000 K (Kelwinów), natomiast o ciepłych – poniżej 3000 K.

Co ciekawe, w sklepach znajdziemy także żarówki o tak zwanej barwie neutralnej (3000-5000 K) oraz takie, których odcień światła możemy zmieniać za pomocą specjalnego pilota. W ten sposób możemy dopasować barwę strumienia np. do czynności, które aktualnie wykonujemy. 

Ile lumenów do pokoju, czyli kwestie techniczne

Nadszedł czas na jedno z najważniejszych zagadnień, czyli ile lumenów na metr kwadratowy będzie optymalnym rozwiązaniem. To właśnie od tego czynnika zależy w głównej mierze nasz komfort. Niestety bardzo często o tym zapominamy. Zatem ile lumenów do oświetlenia pokoju wybrać?

Lumeny – co to takiego?

Zanim odpowiemy sobie na pytania ile lumenów do kuchni czy ile lumenów do czytania wybrać, warto uzmysłowić sobie, czym tak naprawdę jest ta jednostka. Najprościej mówiąc, jest to moc wytwarzanego przez żarówkę światła, czyli jednostka miary strumienia. Dawniej, w przypadku tzw. jarzeniówek, moc określało się w Watach. Wraz z pojawieniem się świateł LED, jednostkę wyparły jednak wspomniane lm. Jednak czy na podstawie samej mocy żarówki możemy określić ile lumenów do łazienki, salonu z aneksem czy przedpokoju będzie optymalnym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Pod uwagę musimy wziąć jeszcze kilka aspektów. 

Szukasz wnętrzarskich inspiracji? Wejdź na https://wnetrzadlaciebie.com/!

Ile lumenów na m2?

Możliwe, że teraz rozczarujemy część z was, jednak musimy to powiedzieć – nie da się jednoznacznie wskazać, ile lumenów do pokoju 10m, a ile do innych pomieszczeń. To, w jaki sposób nasza żarówka oświetla wnętrze, zależy bowiem od kilku czynników. Przede wszystkim ważna jest jej moc, kąt rozproszenia światła, wysokość źródła światła, kształt pomieszczenia, a czasem nawet i kolor ścian czy elementów wyposażenia. Nie da się niestety wskazać zatem ile lumenów na m2. Kalkulator czy inne narzędzie, które znajdziemy w sieci, może nam jedynie zasugerować swoje rozwiązanie. Nie będzie to jednak wartość, której musimy się zawsze trzymać. Po zamontowaniu żarówki, sami zobaczymy, czy ilość oraz moc wytwarzanego przez nią światła jest dla nas odpowiednia. 

Porada: pamiętajmy – lepiej mieć w danym pomieszczeniu, a szczególnie w salonie z aneksem, za dużo światła niż za mało. 

Oświetlenie do niskiego pomieszczenia – podsumowanie

W większości przypadków wybór idealnego źródła światła będzie zatem kwestią bardzo indywidualną. Starajmy się jednak cały czas szukać różnych rozwiązań. W końcu znajdziemy to, które odpowiada nam najbardziej oraz umożliwi zarówno wykonywanie wszelkich domowych obowiązków, jak i relaks na najwyższym poziomie. 

Autor:

Amanda Krzywda

Pisząc, odkrywam coraz więcej swoich pasji oraz interesujących mnie tematów, które chciałabym poznać bliżej. Codziennie dążę do tego, aby być lepszą wersją samej siebie — stanie w miejscu nigdy nie przyniesie upragnionych rezultatów!