Buty piłkarskie dla małego piłkarza – jakie kupić?

Zakup obuwia dla małego piłkarza, to dla rodziców niewątpliwie dosyć problemowa sytuacja. Dobrze dobrane obuwie piłkarskie zmniejsza ryzyko kontuzji, a także przyczynia się do lepszego panowania nad piłką. Zatem, jak wybrać obuwie piłkarskie dla dziecka, aby zachować wspomniane właściwości?

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wielu rodziców uważa, że zakup jakiegokolwiek obuwia dla dziecka, to żaden w problem. Niestety nie w przypadku obuwia piłkarskiego. Kupując buty piłkarskie najczęściej kierujemy się marką, kolorem, czy ogólnym wyglądem. Jednak, to nie najważniejsze kryteria, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze obuwia piłkarskiego. Przede wszystkim, należy zastanowić się, na jakim boisku będzie grał nasz mały piłkarz, jaki rodzaj podeszwy buta będzie potrzebny oraz przemyśleć kwestię rozmiaru obuwia.

Odpowiedni rozmiar to podstawa

Buty piłkarskie wybierane przez profesjonalistów są idealnie dopasowane do ich stopy, co m.in. pozwala im na lepszą kontrolę piłki. Kupując obuwie piłkarskie dziecku, sprawa się nieco komplikuje. Oczywiście, popularne korki junior nie powinny być ani za małe, ani za duże. Jednak, zaleca się, by dziecko odczuwało delikatny luz w bucie, co nie tylko zwiększy komfort użytkowania, ale również pozwoli na lepsze czucie piłki. Pamiętajmy, że każdy model obuwia piłkarskiego w większym lub mniejszym stopniu różni się od siebie, dlatego dobrze, aby dany model był przez dziecko dokładnie zmierzony.

Przeznaczenie butów piłkarskich

Wybierając buty piłkarskie junior musimy dopasować je do boiska, na którym gra nasze dziecko. Możemy wyróżnić:

  • buty do gry na naturalnej trawie – obuwie przeznaczone do gry na boiskach o nawierzchni trawiastej będą oznaczone symbolem FG. Doskonale spisują się, w przypadku boisk średnio ubitych lub niezbyt grząskich.
  • buty do gry na sztucznej nawierzchni – tego typu obuwie (oznaczone symbolem AG lub TF) doskonale spełnia swoje zadanie na popularnych boiskach o nazwie „Orlik”.
  • buty do gry na hali – tzw. „halówki” oznaczone są symbolem IC lub IN. Dzięki specjalnej, gumowej podeszwie zawodnik zyskuje nie tylko doskonałą przyczepność, ale również maksymalne przyśpieszenie.

Jakiego producenta butów piłkarskich wybrać?

Obecnie, na rynku znajdziemy całą masę butów piłkarskich różnych producentów. Ich wybór może być nieco kłopotliwy, ze względu na różnorodność kolorystyczną czy jakościową. Jednak, najchętniej wybierane są buty piłkarskie Nike lub Adidas. Mając na uwadze tą pierwszą markę, dużą popularnością cieszą się modele z kolekcji Mercurial lub Hypervenom. W przypadku butów Adidas, godnym uwagi są korki z linii Predator lub Nemeziz.

Szukasz porad dotyczących wyboru butów piłkarskich? Zajrzyj na www.pilka.sklep.pl!