Ubranie robocze dla magazyniera – praktyczny poradnik

Ubranie robocze dla magazyniera to podstawa bezpieczeństwa i wygody. Praca na magazynie sama w sobie jest bardzo wymagająca, więc pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, by jego podwładni czuli się komfortowo w każdym jej momencie. Kwestię zapewniania bezpiecznej odzieży roboczej reguluje również Kodeks Pracy. W tym poradniku dowiesz się, jakie ubranie dla magazyniera spełni wszystkie zadania i normy – przeczytaj!

Ubranie robocze dla magazyniera – co musi zapewniać?

Odzież robocza dla magazyniera musi spełniać kilka kluczowych funkcji.

 • Przede wszystkim powinna zapewniać widoczność, co jest niezbędne w ruchliwym środowisku magazynu i parkingu dla dostawczaków. Koszulki odblaskowe lub kamizelki są nieodzowne.
 • Każdy element odzieży musi być wykonany z mocnych materiałów. Dzięki temu ubranie ochroni pracownika przez niejednym siniakiem i otarciem. Należy zaopatrzyć magazynierów także w najważniejsze akcesoria ochronne.
 • Magazynierzy często muszą wychodzić na zewnątrz, więc powinni mieć pod ręką odzież chroniącą przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Przejdźmy do omówienia szczegółowych kwestii dobierania odzieży.

Podstawowe wygodne ubrania

Podstawowe elementy garderoby magazyniera to:

 • lekkie robocze spodnie z mocnego, wodoodpornego materiału syntetycznego – osłaniające, ale nie grzejące, dobre na ciepłe dni,
 • ocieplane spodnie robocze odpowiednie na zimę,
 • cienki T-shirt na ciepłe miesiące,
 • koszulka z długim rękawem na umiarkowane temperatury,
 • bluza na zamek, którą można szybko narzucić na plecy,
 • wodoodporna, wiatroszczelna kurtka zimowa na każdą okazję do wyjścia na dwór,
 • odzież odblaskowa (o niej dalej).

Ubranie robocze dla magazyniera powinno być wykonane z poliestru, poliamidu, bawełny i elastanu. Syntetyczne włókna cechują się wytrzymałością, lekkością oraz oddychalnością niezbędną w ciężkiej pracy fizycznej. Bawełna jest delikatna dla skóry, wygodna w noszeniu, więc producenci często łączą ją z syntetykami. Dodatek elastanu dla o dopasowanie ubrania do sylwetki, co ma wpływ na bezpieczeństwo – przylegająca odzież się nie zaczepia.

Zainwestuj w przekrój rozmiarów odzieży, tak by niezależnie od sylwetki pracownicy łatwo znajdowali coś dla siebie. Myśl przyszłościowo.

robocze spodnie portwest na magazyn
Mocne spodnie robocze z dużymi kieszeniami mieszczącymi wszystko, co niezbędne. Mają superwytrzymałe potrójne szwy. Producent PORTWEST. Źródło: strona sklepu Tender Plus.

Odzież ostrzegawcza

Na magazynie odzież ostrzegawcza jest niezbędna. Wszechobecne wózki widłowe i konieczność rozładowywania przywiezionego towaru, wymagają odzieży odblaskowej zgodnej z normą EN ISO 20471.

Norma ta dzieli ostrzegawcze ubrania na 3 kategorie widoczności – im wyższy numer, tym większy stopień ochrony. Na warunki magazynowe optymalny będzie poziom 2 i 3.

Na magazynie sprawdzą się koszulki odblaskowe, kamizelki i bluzy z elementami odblaskowymi. W taki miejscu widoczności nigdy nie jest za dużo. O wyborze decyduje przede wszystkim pora roku. Najbardziej uniwersalne są lekkie, cienkie kamizelki do narzucenia na każdy strój.

dobra koszulka odblaskowa na magazyn
Roboczy podkoszulek odblaskowy 2 klasy widoczności od PORTWEST. Źródło: strona sklepu Tender Plus.

Dodatki służące bezpieczeństwu

Podstawowa odzież i odblaskowe ubrania to jeszcze nie wszystko. O bezpieczeństwo magazyniera zadba:

 • kask magazynowy,
 • rękawice BHP do komfortowego podnoszenia ciężkich przedmiotów,
 • okulary ochronne przydatne np. przy rozładowywaniu zakurzonych palet,
 • nauszniki, jeśli w miejscu pracy bywa bardzo głośno.

Wszystkie tego typu akcesoria zakupisz w sklepie ze specjalistycznym sprzętem BHP.

ubranie robocze dla magazyniera - rękawice
Rękawice powlekane od POLSTAR, odpowiednie do lekkich prac magazynowych. Źródło: strona sklepu Tender Plus.

Bezpieczne buty na magazyn

Ostatnim, ale być może najważniejszym elementem, są buty. Do pracy na magazynie trzeba mięć obuwie BHP zgodne z normą PN-EN ISO 20345.

Takie buty mają:

 • podnosek z metalu lub kompozytu, osłaniający przód stopy przed zmiażdżeniem,
 • antypoślizgową podeszwę,
 • wkładkę antyprzebiciową,
 • możliwie lekką, oddychającą cholewkę.

Najważniejsze są 3 pierwsze kwestie – chociaż buty BHP generalnie są wygodne, nie to jest ich podstawowe zadanie. Nigdy nie należy wychodzić na magazyn w zwykłym obuwiu!

Podsumowanie

Praca magazyniera jest wymagająca i wiąże się z wieloma zagrożeniami. Dlatego też odpowiednie ubranie robocze jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz komfortu pracownika – żadnych kompromisów.

Do pracy na magazynie konieczna jest odzież odblaskowa zgodna z normą EN ISO 20471. Buty muszą spełniać normę PN-EN ISO 20345. Ponadto należy zaopatrzyć magazynierów w niezbędne akcesoria ochronne, takie jak kaski, rękawice, okulary i nauszniki tłumiące hałas. Nie zapominajmy o dobieraniu wariantów roboczych ubrań tak, by były odpowiednie na każdą porę roku – dwa typy koszulek, dwa typy spodni, lżejsza bluza i zimowa kurtka muszą być do dyspozycji zespołu.