Symbol serca w biżuterii – co oznacza?

W ofercie jubilerów znajduje się obecnie całe mnóstwo wzorów i symboli, jednak tylko niektóre z nich wydają się nie tracić na popularności na przestrzeni czasu. Jednym z takich motywów jest popularne serduszko, które najczęściej utożsamiamy z manifestacją uczuć. Warto wiedzieć, że serce posiada o wiele więcej znaczeń i interpretacji. W poniższym wpisie przedstawiamy pochodzenie oraz znaczenie tego niewątpliwie wyjątkowego symbolu.

Co oznacza symbol serca?

Dla wielu z nas, symbol serca jest obecnie czymś prozaicznym i błahym, a może być nawet, z uwagi na częste występowanie, kojarzony z komercją. Kiedyś sprawa wyglądała inaczej – takie przedstawienie mogło oznaczać życie, siłę i witalność, a także dobroć. Waga funkcji, jaką serce spełnia dla organizmu, miała przełożenie na siłę symbolu. Z tą mocą wiąże się także kolorystyka – czerwień to przecież kolor krwi, odwagi i impulsywności. Mamy tu więc do czynienia z idealnie dopełniającymi się wartościami. Ale skąd wziął się obecny wzór serca, tak daleko odbiegający od anatomicznego wyglądu organu?

Symbol serduszka – skąd pochodzi?

Rodowód obecnie spotykanego motywu serca jest niejasny. Bardzo podobny symbol został odnaleziony w trakcie wykopalisk w dolinie Indusu. Z dostępnych nam informacji wynika jednak, że ówcześnie żyjący tam ludzie nie łączyli znanego nam kształtu z interpretacją, którą znamy. Przyjmuje się, że pierwowzorem symbolu mógł być sylfion – roślina często występująca w krajach basenu Morza Śródziemnego. Owoce i nasiona silphium z wyglądu bardzo przypominają serce, co więcej, miało ono zastosowanie w celach antykoncepcyjnych, co jeszcze uwiarygadnia tę teorię. Inne koncepcje podają jako źródło inspiracji dla obecnego symbolu serce krowie, jako to częściej widywane w przeszłości. Motyw można także z łatwością odnieść do kształtów ludzkiego ciała, a niektórzy doszukiwali się w nim nawet gołębia z rozpostartymi skrzydłami.

Co oznacza serce?

Serce jako kluczowy organ, metaforyczne siedlisko duszy i uczuć, miało dla ludzi tak duże znaczenie, że z czasem pojawiła się potrzeba jego uproszczonego przedstawienia. Dzięki temu łatwiej można było się do niego odnieść, przedstawić za pomocą sztuki, a z czasem również i biżuterii. Gdy serce uzyskało już uniwersalny i sugestywny symbol, tak często stosowany w dzisiejszych czasach, jego znaczenie zaczęło być dostosowywane do potrzeb żyjących wówczas ludzi. Jako istoty czujące i ceniące symbolikę, szybko przyjęliśmy, że serce będzie symbolem miłości i przywiązania, choć oczywiście jest to generalizacja i każdy może upatrywać w symbolu serca czegoś innego.

Co oznaczają serduszka w biżuterii?

Wśród biżuterii kupowanej na prezent, bardzo często pojawiają się ozdoby z symbolem serduszka. Motyw ten jest obecnie niezwykle popularny, a jego fenomen zdaje się być ponadczasowy. Trudno zaklasyfikować odbiorców tego typu ozdób do konkretnej grupy wiekowej, bo miłość ma rozmaite oblicza – może to być uczucie, którym darzymy członka rodziny, swoją drugą połówkę lub przyjaciółkę. To właśnie z uwagi na swoją uniwersalność symbol serca jest tak rozchwytywany i popularny. Prezent w postaci biżuterii z serduszkiem to z pewnością miły gest, który szybko uzmysłowi obdarowanej osobie nasze uczucia względem niej. A na jaki biżuteryjny prezent z sercem warto się zdecydować? Piękną biżuterię z tym motywem znajdziesz na stronie https://milloni-jubiler.pl/bizuteria/kolczyki/kolczyki-serca/

Co oznaczają kolczyki serca?

Trudno wyobrazić sobie bardziej klasyczny i kobiecy dodatek niż kolczyki. Jeśli szukasz pomysłu na prezent dla wyjątkowej osoby, warto wziąć pod uwagę ozdoby z wysublimowanym symbolem serca. Niezależnie od tego, czy podobają Ci się bardziej wystawne kolczyki bogato zdobione cyrkoniami, czy minimalistyczne złote celebrytki, kolczyki serca to uniwersalny prezent, który z pewnością przypadnie do gustu bliskiej Ci osobie. Taka ozdoba pozwoli podkreślić jej indywidualny styl oraz nada stylizacjom blasku.

Jest to zarazem stosunkowo bezpieczna propozycja, łącząca w sobie piękno i codzienną praktyczność.