Kosiarka spalinowa czy elektryczna – którą wybrać?

Kosiarka to sprzęt, którego nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie. Wiele osób stojących przed zakupem takiego urządzenia zastanawia się jednak, czy lepsza będzie kosiarka spalinowa, czy elektryczna. Aby się tego dowiedzieć, warto poznać zalety i wady każdego z tych rozwiązań. Dzięki temu będziesz w stanie idealnie dopasować model do swoich potrzeb oraz preferencji. Zapraszam więc na artykuł, w którym przedstawię plusy i minusy tych modeli, a także wskażę, kiedy najlepiej sprawdzi się dane rozwiązanie. Sprawdź!

Kosiarka spalinowa czy elektryczna? Poznaj bliżej modele spalinowe

Jak już wspominałam, aby dowiedzieć się, czy lepszym rozwiązaniem będzie kosiarka spalinowa, czy elektryczna, warto najpierw nieco bliżej poznać obydwa warianty. Dzięki temu dowiesz się, jaki model w pełni Cię usatysfakcjonuje. Wtedy zostanie Ci już tylko wejść na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosiarki i kupić idealne narzędzie do swojego ogrodu. Zacznijmy więc od omówienia kosiarek spalinowych. 

Zalety kosiarek spalinowych

Kosiarki spalinowe to przede wszystkim bardzo wydajne urządzenia. Są to modele cechujące się dużą mocą silnika – nawet do 5-7 KM. Dzięki temu świetnie radzą sobie w trudnych warunkach, takich jak wysoka trawa czy tereny pagórkowate. Nie będzie im straszny nierówny teren czy gliniaste podłoże. Sprawdzą się zarówno dla amatorów, jak i dla profesjonalistów.

Kosiarki tego typu nie mają ograniczeń zasięgu. Pozwala to na swobodne przemieszczanie się po całym obszarze do koszenia. Nie mają bowiem kabla, który bywa dość uciążliwy podczas pracy. Nie są też zależne od źródła zasilania. Możesz korzystać z nich wszędzie, nie martwiąc się o stały dostęp do prądu. 

Wiele kosiarek spalinowych jest zaprojektowanych z myślą o trwałości i wytrzymałości. Ich konstrukcje są mocne i odporne na uszkodzenia powodowane np. odskakującymi kamieniami. Kupujesz więc raz i cieszysz się żywotnością przez lata. 

Kosiarki z silnikiem spalinowym są zazwyczaj też bardziej efektywne, jeśli chodzi o czas koszenia. Szybko uporasz się z dokładną pielęgnacją całego ogrodu. Nie są też narażone na ograniczenia wynikające z wilgoci czy deszczu. Możesz używać ich zarówno rano, gdy trawa jest jeszcze nieco wilgotna od rosy, jak i wtedy, gdy zaskoczy Cię delikatna letnia mżawka. 

Średnie spalanie kosiarek spalinowych, jak podaje autor artykułu „Ile pali kosiarka spalinowa na godzinę?” opublikowanego na homeinspiration.pl, waha się między 0,5 a 1,5 litra na godzinę. Biorąc pod uwagę fakt, że najczęściej montowany jest w nich zbiornik paliwa o pojemności ok. 1-1,2 litra, jedno tankowanie spokojnie wystarczy na przynajmniej godzinę pracy. Większość ogrodów skosisz więc na jednym baku, bez konieczności przerywania swojej pracy. Dla wielu z nas będzie to dodatkowy atut.

Czy kosiarki spalinowe mają jeszcze inne zalety, o których warto pamiętać? Oczywiście. Do plusów można zaliczyć również:

 • szeroki zakres cięcia – najczęściej są to większe modele pod względem gabarytów,
 • dodatkowe funkcje – takie jak wbudowane rozdrabniacze, kosz na trawę i wyrzut boczny, zwiększające ich wszechstronność oraz użyteczność,
 • brak możliwości porażenia prądem – przy pracy nie trzeba uważać na uszkodzenie kabla, które mogłoby stać się zagrożeniem dla życia lub zdrowia.

Wady kosiarek spalinowych

Wydaje Ci się, że już wiesz, która kosiarka lepsza – spalinowa czy elektryczna? Pamiętaj, że omawiane przed chwilą modele mają też swoje wady. Jakie? Jakie są minusy kosiarek spalinowych?

Kosiarki spalinowe są przede wszystkim bardzo głośne. Emitują hałas nawet w okolicy 100 dB. Kosząc, możesz oczywiście założyć nauszniki, jednak dla innych osób przebywających w okolicy, mogą być uciążliwe.

Do tego takie modele nie są zbyt ekologiczne. Spalane paliwo emituje wiele szkodliwych dla otoczenia substancji. Silniki spalinowe wymagają też częstej konserwacji. Konieczne są wymiany oleju czy filtrów. Sam koszt paliwa również bywa dość wysoki. 

Warto też pamiętać, że kosiarki spalinowe:

 • są dość ciężkie – ciężej nimi manewrować, przez co nie są polecane dla osób starszych czy kobiet,
 • emitują drgania i wibracje – pracujący silnik wprawia urządzenie w drgania, które zmniejszą komfort pracy,
 • mają ręczny rozruch – włączenie ich może powodować trudności u osób mających mniej siły.

Kiedy wybrać kosiarkę spalinową?

Jaka kosiarka, spalinowa czy elektryczna, będzie lepsza do Twojego ogrodu? Po model spalinowy sięgnij przede wszystkim, gdy:

 • masz ograniczony dostęp do źródła zasilania,
 • ogród jest nierówny, pełen pagórków, wysokiej trawy czy ciężko dostępnych obszarów,
 • zależy Ci na szybkiej i efektywnej pracy,
 • szukasz modelu uniwersalnego, zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Kosiarka elektryczna – co warto wiedzieć na jej temat?

Teraz nadszedł czas na omówienie zalet i wad kosiarek elektrycznych. Zobaczmy więc, dlaczego warto je wybrać i z jakimi ewentualnymi minusami należy się liczyć w ich przypadku.

Zalety kosiarek elektrycznych

Jeśli zależy Ci na cichym urządzeniu, lepsza będzie kosiarka elektryczna czy spalinowa? Oczywiście ta pierwsza. Modele zasilane energią elektryczną pracują wyjątkowo cicho. Nie będą więc uciążliwe ani dla Ciebie, ani dla domowników czy sąsiadów. 

Do tego nie emitują szkodliwych dla środowiska spalin. Można uznać je za rozwiązania o wiele bardziej ekologiczne niż spalinowe. Nie będą wpływać negatywnie na środowisko ani otoczenie.

Cechują się też najczęściej o wiele niższą wagą i są łatwiejsze w obsłudze. Dzięki temu poradzą sobie z nimi osoby niedoświadczone czy te mające mniej siły – np. osoby starsze czy kobiety. Niewielkie gabaryty sprawiają też, że łatwo nimi manewrować, przedostając się w najróżniejsze ciasne zakamarki.

Co ważne, kosiarki elektryczne:

 • emitują mniej drgań i wibracji – przez to praca z nimi jest bardziej komfortowa i mniej męcząca,
 • nie wymagają regularnej konserwacji – będą tańsze w utrzymaniu i eksploatacji,
 • są tańsze – ich cena bywa nawet kilkukrotnie niższa niż modeli spalinowych.

Wady kosiarek elektrycznych

Nie da się jednak ukryć, że kosiarki elektryczne mają też pewne wady. Niektórzy są w stanie nieco przymknąć na nie oko, u innych niestety minusy tych urządzeń od razu je dyskwalifikują. Co warto więc wiedzieć?

Kosiarki elektryczne wymagają oczywiście stałego dostępu do źródła zasilania. Nie zawsze jednak będziesz mieć dostęp do gniazdka. Do tego ograniczeniem jest w ich przypadku długość kabla. Często nie dotrzesz nimi w każdy zakamarek, a niekiedy konieczne okaże się użycie przedłużacza. Długi kabel jest także uciążliwy podczas pracy. Trzeba go cały czas przesuwać i uważać, aby go nie uszkodzić. W innym przypadku istnieje duże zagrożenie dla życia oraz zdrowia.

Silniki elektryczne są też słabsze i mniej wydajne niż te spalinowe. Taka kosiarka będzie więc pracować nieco gorzej. Lepiej sprawdzi się na niewielkim obszarze, gdzie pracy do wykonania jest niewiele. Musisz też pilnować, aby teren był idealnie suchy. Nie można przecież doprowadzić do spięcia.

Pamiętaj też, że kosiarki spalinowe:

 • słabiej radzą sobie na nierównym terenie, przy wysokich pagórkach czy na obszarach pokrytych gęstą wysoką trawą – ze względu na niższą moc,
 • mają często plastikową obudowę – przez to łatwiej o ich uszkodzenie.

Kiedy wybrać kosiarkę elektryczną?

Mimo wskazanych wad cały czas warto pamiętać o zaletach kosiarek elektrycznych i postawić na nie szczególnie w przypadku, gdy:

 • masz niewielki ogród o równej powierzchni i stały dostęp do źródła zasilania,
 • będą obsługiwać je osoby mające mniej siły – np. seniorzy czy kobiety,
 • zależy Ci na rozwiązaniu ekologicznym, cichym i przyjaznym dla otoczenia,
 • masz ograniczony budżet.

A co z kosiarkami akumulatorowymi?

Wciąż nie wiesz, czy lepiej w Twoim ogrodzie sprawdzi się kosiarka spalinowa, czy elektryczna? Pamiętaj, że masz do dyspozycji jeszcze modele akumulatorowe. To urządzenia zasilane energią elektryczną, jednak ze wbudowaną baterią. Tym samym wystarczy je tylko naładować przed koszeniem i gotowe! Można powiedzieć, że to rozwiązanie pośrednie lub alternatywa dla obydwu omówionych wersji. Dlaczego?

Kosiarki akumulatorowe działają bezprzewodowo, dlatego są bardzo mobilne i dotrzesz nimi w każdy zakamarek ogrodu. Nie musisz martwić się o emitowany przez nie hałas czy generowane spaliny zanieczyszczające środowisko. Są lekkie, dość wydajne i idealne do ogrodów o różnych powierzchniach. 

Oczywiście mocą czy efektywnością nie będą w stanie dorównać idealnie modelom spalinowym. Mimo to znajdują szerokie uznanie i coraz więcej osób sięga po właśnie takie rozwiązania.

Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Podsumowanie

Co sprawdzi się więc lepiej – kosiarka spalinowa czy elektryczna? To zależy, jakie są Twoje wymagania, preferencje i potrzeby. Na duże obszary, a także do ogrodów pełnych zakamarków, wzniesień czy gęstej wysokiej trawy, zdecydowanie wydajniejszym rozwiązaniem będą modele spalinowe. Mają większą moc i są trwalsze, zatem żadne warunki nie są im straszne.

Po modele elektryczne warto sięgnąć w przypadku małych ogrodów ze stałym dostępem do źródła zasilania. Świetnie sprawdzają się dla osób początkujących lub mających mniej siły – są bowiem lżejsze i łatwiejsze w obsłudze. Ograniczeniem bywa jednak w ich przypadku przewód, na który trzeba bardzo uważać.

Ciekawą alternatywą mogą okazać się też modele akumulatorowe. Te przejmują wszystkie zalety kosiarek elektrycznych, jednak mają wbudowaną baterię. Tym samym nie wymagają stałego dostępu do prądu.

Przemyśl dokładnie, która z tych opcji sprawdzi się u Ciebie najlepiej, a następnie wybierz idealny model i ciesz się piękną trawą w swoim ogrodzie!

Źródła:

 1. Ile pali kosiarka spalinowa na godzinę?, homeinspiration.pl [dostęp 09.04.2024].
 2. Kosiarki spalinowe – co warto wiedzieć przed zakupem, dom.wp.pl [dostęp 09.04.2024].
 3. Kosiarka elektryczna – dlaczego warto ją wybrać?, krysiak.pl [dostęp 09.04.2024].
 4. Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań, powermat.pl [dostęp 09.04.2024].
 5. Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Którą wybrać? Jaka lepsza?, morele.net [dostęp 09.04.2024].