Jak pisać bloga? 7 praktycznych porad

Pisanie bloga to marzenie niejednej osoby. Czy jest coś piękniejszego, niż dzielenie się wiedzą na ulubione tematy i tworzenie tekstów o swoich doświadczeniach? Jednak zanim postawisz pierwszy znak w artykule, dowiedz się, jak pisać bloga. Zebrałam dla Ciebie 7 praktycznych wskazówek, dzięki którym od początku będziesz zmierzał w kierunku sukcesu, czyli chętnie czytanego bloga!

Jak pisać bloga? 7 wskazówek dla każdego

Kwestia tego, jak pisać bloga, wymaga zagłębienia się w temat nie tylko tworzenia samych tekstów, ale także kwestii związanych z publikowaniem w internecie. Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć i ciesz się satysfakcją ze swoich osiągnięć w blogosferze!

Zdecyduj, o czym chcesz pisać

Pierwszą kwestią, nad którą powinieneś się zastanowić, jest to, o czym chcesz pisać swojego bloga. Zapewne skoro ten pomysł przyszedł Ci do głowy, jest jakaś tematyka, która szczególnie Cię interesuje. Pisanie bloga to świetny sposób nie tylko na dzielenie się dotychczasową wiedzą, ale także jej poszerzanie poprzez wyszukiwanie nowych tematów, o których chcą czytać odbiorcy. Możesz pisać o różnorodnej tematyce jak na blogu https://nowoczesny.com.pl/ lub skupić się na niszowych kategoriach.

Na początek spisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy – mogą to być luźne skojarzenia. Dopiero na kolejnym etapie pora na uporządkowanie tych myśli i stworzenie z nich konkretnej tematyki. Postaraj się zrobić dwie rzeczy. Stwórz dłuższy opis swojego bloga w postaci tekstu, wypunktowań czy mapy myśli. Nie musisz spisywać konkretnych tytułów artykułów, które chcesz napisać – na to przyjdzie pora później.

Długi opis gotowy? Teraz przygotuj krótki opis w postaci jednego zdania. To dopiero trudne zadanie! Jednak w ten sposób określisz esencję bloga i w taki sposób w przyszłości będziesz mógł przedstawiać go odbiorcom.

To oczywiste, że Twój blog będzie ewoluował, a wraz z nim tematyka, którą będziesz poruszał. Dlatego warto średnio raz w roku wrócić do stworzonych na tym etapie materiałów i wprowadzić potrzebne modyfikacje, aby były w pełni aktualne. To jednak Twoja solidna baza do tworzenia.

Określ grupę docelową

Zanim stworzysz konkretne tematy artykułów, musisz wiedzieć, dla kogo piszesz. Pewnie już wiesz, czemu ten etap poprzedza pisanie? Oczywiście dlatego, że warto pisać przede wszystkim teksty, które zostaną przeczytane, pozwolą Ci dotrzeć do nowych czytelników i wpłyną pozytywnie na parametry Twojej witryny. Aby zdecydować, jakie tematy do nich należą, musisz przyjrzeć się bliżej osobom, które będą czytać to, co tworzysz.

Być może zastanawiasz się, jak masz stworzyć grupę docelową, skoro Twój blog jeszcze nie istnieje. Jest to możliwe! Wystarczy, że zastanowisz się, dla kogo chcesz pisać. W ten sposób dotrzesz do tych osób i wiedząc, do kogo piszesz, zadbasz o spójność tematyczną, odpowiedni sposób komunikacji czy stylistykę zdjęć.

Spisz płeć, wiek, zainteresowania, sytuację życiową i inne elementy, które charakteryzują Twoich przyszłych odbiorców. Zastanów się także nad tym, jak ich zainteresowania łączą się z tym, o czym chcesz pisać, jakie mogą mieć problemy, w których rozwiązaniu im pomożesz. Im lepiej poznasz tę grupę, tym bardziej wartościowe teksty dla nich stworzysz.

Stwórz listę tematów

Jak pisać bloga? Prosta odpowiedź brzmi: w interesujący sposób! A czytelnika możesz zainteresować już na etapie tytułu. Weź pod uwagę swoje zainteresowania i wiedzę, a następnie połącz je z potrzebami grupy docelowej, aby otrzymać tematy, na które warto pisać.

W ramach inspiracji możesz skorzystać także ze stron, na których wyszukasz słowa kluczowe. Przykładowo SEMSTORM pozwoli Ci zweryfikować, na jakie tematy warto pisać, poprzez pokazanie ile wyszukań miesięcznie mają wybrane przez Ciebie frazy. Także tam znajdziesz inspiracje do kolejnych tematów. Możesz wykorzystać w tym celu również konkurencyjne blogi, jednak pamiętaj, żeby zawsze podejść do tematu na swój sposób, a nie kopiować treści.

Zadbaj o regularność

Kiedy zaczniesz publikować na swoim blogu, pamiętaj, aby robić to regularnie. Z czasem dołączą do Ciebie stali czytelnicy, którzy będą z niecierpliwością czekać na nowe artykuły. W zachowaniu regularności pomoże Ci plan publikacji, który możesz stworzyć jeszcze zanim zaczniesz pisać. Pamiętaj, że Twój blog jest nieustannie oceniany przez algorytm Google, a uzupełnianie contentu o nowe artykuły będzie przez niego docenione. W ten sposób możesz wpłynąć na to, że Twój blog będzie pokazywał się wyżej w organicznych wynikach wyszukiwania.

Dawaj wartość odbiorcom

Jeśli chcesz pisać bloga, który okaże się wartościowy dla Twoich czytelników, zadbaj o to, aby dawać im coś od siebie i dzielić się swoim doświadczeniem. Co Cię wyróżnia? Co więcej od innych wiesz na dany temat? Zastanów się nad tymi kwestiami. Zajrzyj także do artykułów konkurencji o podobnej tematyce. To, co się w nich pojawia, zazwyczaj jest swego rodzaju bazą. Ty musisz napisać więcej – niekoniecznie pod względem liczby znaków, ale pod kątem jakości i wartości. Myśl o tym przy każdym publikowanym artykule – dlaczego odbiorca powinien przeczytać akurat Twój tekst?

jak pisać bloga - poradnik
Pisanie bloga wiąże się z koniecznością odpowiedniego planowania – dzięki niemu nigdy nie zabraknie Ci inspiracji!

Dbaj o jakość publikowanych treści

To, jak pisać bloga, aby był przyjemny w odbiorze, wymaga zastosowania się do kilku zasad. Skup się na tworzeniu treści wysokiej jakości, które będą czytelne. Wykorzystuj wypunktowania i listy, zadbaj o to, aby stosować krótkie zdanie, a unikaj tych długich i zawiłych. Nie publikuj ściany tekstu – postaw na nagłówki, pogrubienia czy podkreślenia. Wspomina o tym na swoim blogu kpiotrowska.pl także Kasia Piotrowska, która specjalizuje się w marketingu.

Zanim opublikujesz tekst, skorzystaj z darmowych narzędzi do sprawdzania poprawności językowej, np. LanguageTool czy Ortograf.pl. Literówki i błędy składniowe mogą odstraszyć Twoich odbiorców, więc pamiętaj o tym, aby się ich pozbyć.

Buduj relacje z odbiorcami

Kwestią mocno wiążącą się z pisaniem bloga jest budowanie relacji z odbiorcami, które często przekłada się na ich zaangażowanie. Postaraj się na końcu każdego artykułu umieścić pytania do czytelników. W ten sposób pokażesz im, że ich zdanie jest dla Ciebie ważne, a Twój blog jest przestrzenią, w której są widziani. Zachęcanie do zostawiania komentarzy to jednak nie wszystko, gdyż warto także na nie odpowiadać. W ten sposób pokażesz się odbiorcom jako ktoś, komu na nich zależy.

Pisanie bloga to wspaniałe hobby, a także możliwość rozwoju swojego biznesu poprzez dotarcie do nowych odbiorców. Zanim zaczniesz pisać, określ grupę docelową i tematykę bloga, a także stwórz pierwsze tematy, o których chcą czytać Twoi odbiorcy. Nie zapomnij o tym, aby dbać o regularność publikacji, wysoką jakość treści oraz dawanie czytelnikom wartości, a Twój blog będzie cieszył się popularnością!

Źródła:

  1. Jak zacząć pisanie bloga? Oto 9 rad na start, Kasia Piotrowska, kpiotrowska.pl/blog/ [dostęp 27.03.2024].