Artykuł sponsorowany
Choroby oczu mogą pojawić się w każdym wieku – niektóre z nich wymagają specjalistycznego leczenia, inne mijają samoistnie. Oto przegląd najczęstszych schorzeń dotykających narząd wzroku.
Choroby oczu związane z wiekiem
Niektóre choroby oczu częściej pojawiają się u osób starszych, dlatego mówimy, że wiek jest w ich przypadku głównym czynnikiem ryzyka. Jedną z nich jest prezbiopia, inaczej starczowzroczność. Objawy są niespecyficzne – pacjent widzi coraz gorzej, zwłaszcza z bliska, jednak w początkowej fazie choroba nie utrudnia mu znacząco funkcjonowania. Prezbiopia związana jest z utratą przez soczewkę oka elastyczności, co związane jest z procesem starzenia. Inną chorobą oczu związaną z wiekiem jest jaskra. W jej przebiegu ciśnienie wewnątrz gałki ocznej jest tak wysokie, że uszkadza tkanki położone z tyłu oka. Kolejną chorobą, w której czynnikiem ryzyka jest wiek, to zaćma. Charakteryzuje się mętnym, zamazanym widzeniem. Problematyczną chorobą wzroku jest również zwyrodnienie plamki żółtej. Powoduje upośledzenie widzenia i w zależności od rodzaju może przebiegać w wolniejszym albo szybszym tempie.
Choroby oczu wywołane przez wirusy
Wirusowe zapalenie spojówek to choroba oczu, która ustępuje samoistnie po około tygodniu. Objawy to zaczerwienienie oczu, łzawienie, męczliwość, wrażliwość na światło. Nie występuje natomiast ropna wydzielina, charakterystyczna dla zakażenia bakteryjnego. Na choroby wirusowe nie ma konkretnego leku, dlatego stosuje się wyłącznie leczenie objawowe, które ma przynieść pacjentowi ulgę.
Choroby oczu o podłożu bakteryjnym
Choroby oczu mogą być wywołane przez bakterie. Najpopularniejszym schorzeniem jest zapalenie spojówek, które zwykle wymaga wdrożenia antybiotykoterapii, podobnie jak bakteryjne zapalenie rogówki. Podłoże bakteryjne ma również jęczmień, jednak w typowym przebiegu choroby nie jest wymagane wdrożenie leczenia. Mija ona samoistnie po kilku dniach, bardzo istotne w jej przebiegu jest natomiast przestrzeganie zasad higieny.
Choroby oczu na tle alergicznym
Alergiczne zapalenie spojówek to choroba oczu o charakterze sezonowym albo całorocznym. Spowodowana jest kontaktem z alergenem – pyłkami roślin, sierścią zwierząt, a nawet pokarmem. Alergiczne zapalenie spojówek mija samoistnie po wyeliminowaniu alergenu, natomiast przebieg choroby mogą złagodzić antyhistaminowe krople do oczu. W ciężkim przebiegu alergii oczu można sięgnąć po leki antyalergiczne dostępne bez recepty lub zlecone przez lekarza.
Zespół suchego oka – jak radzić sobie z chorobą?
Zespół suchego oka to poważne schorzenie, z którym nierzadko pacjenci borykają się latami. Pojawia się, gdy oczy nie produkują odpowiedniej ilości łez albo wysychają zbyt szybko. W zespole suchego oka bardzo istotne jest regularne nawilżanie przy pomocy specjalnych kropli, najlepiej bez konserwantów. Pacjenci muszą też przestrzegać wszelkich zasad higieny, tak aby nie dopuścić do zakażenia bakteryjnego. W przypadku nasilenia objawów lekarz może zdecydować o alternatywnych formach terapii.